Każda podwyżka cen benzyny nie jest miła dla kierowcy. Na paliwo wydajemy coraz więcej, ale są pewne sposoby, dzięki którym koszty można nieco obniżyć. Ekojazda nie tylko zmniejszy wydatki na paliwo, ale również zminimalizuje koszty eksploatacji pojazdu i zwiększy bezpieczeństwo.

Ekodriving – wypracuj u siebie nawyki

Ekojazdy trzeba się nauczyć. Niestety, często nasze nawyki nie sprzyjają ekonomicznej jeździe. Należy zatem najpierw przyswoić zasady jazdy, dzięki którym zużycie paliwa się zmniejszy, zrozumieć je, a następnie próbować zastosować je podczas jazdy. Po pewnym czasie na pewno wejdą w krew z korzyścią dla portfela!

Nie utrzymuj silnika na wysokich obrotach. Jest to jedna z najważniejszych zasad ekojazdy. Im wyższe obroty silnika, tym zużycie paliwa staje się większe. Niewskazane jest również wciskanie pedała gazu, podczas uruchamiania silnika.  Najczęściej zachowania tego typu obserwuje się u starszych kierowców, którzy jeździli samochodami z silnikami benzynowymi z gaźnikiem.

Nie rozgrzewaj samochodu na parkingu. Uruchamianie silnika na długo przed wyruszeniem w drogę nie jest wskazane. Po pierwsze spowoduje to, iż będzie się długo rozgrzewał w trakcie jazdy, a po drugie, niepotrzebnie nastąpi emisja szkodliwych substancji.

Nie zabieraj ze sobą zbędnego obciążenia. Spalanie w dużej mierze uzależnione jest od masy pojazdu. Dlatego, nie warto zabierać ze sobą zbędnych rzeczy, zwłaszcza tych ciężkich. Jeżeli na co dzień wozisz w samochodzie np. narzędzia potrzebne w pracy, w weekend wyciągnij je z samochodu. jeżeli nie potrzebujesz bagażnika, również go ściągnij.

Sprawdzaj ciśnienie w oponach. Spalanie zależy również od oporów, które napotyka samochód. Jeżeli w oponach jest zbyt małe ciśnienie zwiększają się opory toczenia.

Włączaj klimatyzację tylko wtedy, kiedy musisz. Niestety, klimatyzacja ma wpływ na średnie zużycie paliwa. Najwyższe jest ono w momencie rozruchu klimatyzacji, aż do momentu, w którym  uzyskana zostaje pożądana temperatura. Jeżeli nie musisz, nie korzystaj zatem z klimatyzacji.

Utrzymuj równomierną prędkość. Jeżeli to oczywiście możliwe, poruszaj się z równomierną prędkością. Każde nagłe wciśnięcie pedała  i gwałtowne przyspieszenie ma wpływ na zużycie paliwa.

To tylko kilka najważniejszych zasad. Należy pamiętać również o tym, aby dynamicznie przyspieszać, starać się zmieniać bieg na wyższy wtedy, gdy jest to możliwe i unikać jałowych biegów dojeżdżając do skrzyżowania.

Szkolenia z ekonomicznej jazdy

Aby przekonać się na własne oczy, analizując do jakiego stopnia można zminimalizować koszty związane z użyciem paliwa, warto wziąć udział w szkoleniach z ekonomicznej jazdy. Podczas szkolenia do gniazda diagnostycznego zostaje podłączony komputer, który zbiera wszystkie parametry. Niejednokrotnie omawianie zebranych danych i wnioski z nich wypływające, są bardzo zaskakujące dla osób, które podjęły się szkolenia. Każdy z nas może jeździć ekonomicznie – wystarczy wprowadzić kilka zasadniczych zmian!

Zobacz też: moja naprawdę ekonomiczna jazda – Toyotą na wodór

O Autorze

Kim ja w ogóle jestem i co tutaj robię? Od ponad 10 lat zawodowo testuję i recenzuję nowe modele samochodów. Kiedyś jako dziennikarz motoryzacyjny, dzisiaj bardziej niezależnie i lifestyle’owo, jako bloger i freelancer. Staram się wyjaśniać, doradzać i pomagać Wam w Waszych motoryzacyjnych problemach. Nowe samochody to po prostu moja praca. Szczególnie te klasy premium, ponieważ cenię sobie komfort, dbałość o detale oraz emocje, które wynikają z połączenia tych dwóch aspektów.

Podobne posty

Jedna odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany