System SpotGuard

SpotGuard jest systemem wprowadzonym kilka lat temu na rynek przez norweską firmę Guard  Systems AS. Lokalizator SpotGuard jest połączeniem technologii GSM, GPS i sygnałów radiowych krótkiego zasięgu. Lokalizator instalowany jest w pojeździe bez podłączenia do zasilania, bateria w zależności od wielkości może na zasilanie lokalizatora i pobieranie lokalizacji 1 raz dziennie przez 3 lata (wymiary 60x50x17 mm), 6 lat (113x81x22 mm), lub 10 lat (zewnętrzna duża bateria). Użytkownik dostaje do dyspozycji aplikację, dzięki której może sprawdzić pozycję na mapie. Pozycja może być przesyłana od 1 razu do 6 razy dziennie (żywotność baterii zmniejsza się wtedy wielokrotnie, nawet do kilku tygodni, a po włączeniu lokalizatora  radiowego do zaledwie kilku godzin).

spodguard

Lokalizator prezentuje pozycję dokładną za pomocą GPS lub niedokładną na podstawie odczytu identyfikatorów najbliższych stacji bazowych GSM. 

Aplikacja SpotGuard

 • pozycja na mapie (najrzadsza 1/24h, najczęstsza 1/4h),
 • przeglądanie pozycji historycznych,
 • wprowadzanie alertu obszaru,
 • zarządzanie użytkownikami i grupami użytkowników.

W przypadku kradzieży, za pomocą aplikacji poprzez wysłanie SMS, można uruchomić krótkozasięgowy lokalizator radiowy i korzystając z zestawów namierzania radiowego lokalizować pojazd, gdyby znajdował się np. w garażu. 

Zestaw namierzania radiowego

 • odbiornik radiowy,
 • antena dookólna,
 • antena kierunkowa,
 • głośnik i słuchawki,
 • zapasowe baterie,
 • walizka,
 • waga: 2,6 kg.

Działanie SpotGuard

Lokalizator w normalnym użytkowaniu włącza swój odbiornik GSM/GPS i wysyła lokalizację 1 raz na dobę. Pozycja ta może być odczytana za pomocą aplikacji spotguard. W przypadku podejrzenia kradzieży za pomocą GSM można włączyć krótkozasięgowy kontroler radiowy. Gdy pojazd z zainstalowanym lokalizatorem znajduje się w zasięgu GSM, oraz gdy złodziej nie korzysta z zagłuszarki częstotliwości GSM, lokalizator nadaje sygnał radiowy, który może być odebrany za pomocą odbiornika radiowego z zestawu poszukiwawczego. Zasięg takich fal radiowych to, w zależności od sposobu ukrycia pojazdu, od kilku do kilkuset metrów. Aby można było korzystać z odbiornika radiowego znajdującego się w zestawie poszukiwawczym, należy najpierw odczytać wstępną lokalizację odczytaną za pomocą GSM/GPS, a następnie fizycznie udać się w to miejsce, aby móc namierzać sygnał radiowy przy pomocy podręcznego zestawu namierzania radiowego [rysunek powyżej]. 

Organizacja SpotGuard

Działanie operacyjne SpotGuard opiera się na 4 rodzajach partnerów:

 1. Regionalny partner sprzedaży – zajmujący się sprzedażą produktu do swoich klientów lub na ściśle określonym terytorium
 2. Specjalizowany partner sprzedaży – zajmujący się sprzedażą produktu do określonego segmentu rynku na ściśle określonym terytorium
 3. Regionalny partner operacyjny – zajmujący się sprzedażą produktu oraz ewentualnymi poszukiwaniami pojazdów.
 4. Partner poszukujący – zajmujący się wyłącznie poszukiwaniami w przypadku kradzieży pojazdu w danym regionie.

Wady i zalety systemu SpotGuard

Zalety

 • łatwy montaż,
 • możliwość sporadycznego śledzenia pojazdu (raz lub kilka razy na dobę),
 • możliwość nawiązania współpracy sprzedażowej i poszukiwawczej z różnymi partnerami,
 • aplikacja do przeglądania lokalizacji ogólnie dostępna.

Wady

 • system całkowicie nieodporny na zagłuszanie (oparty na GSM/GPS) – brak możliwości lokalizacji pojazdu po kradzieży, gdy używana jest zagłuszarka sygnałów GSM/GPS,
 • ciągłe śledzenie pojazdu,
 • radiowa lokalizacja typu gadżet,
 • zbyt rzadka pozycja aby mógł być użytkowany jako system do monitoringu floty,
 • bardzo mała skuteczność w odzyskiwaniu pojazdu po kradzieży,
 • bardzo małe możliwości aplikacji i przez to znikome zainteresowanie na rynku.

System Gantrack

Gantrack jest produktem sprzedawanym przez polską firmę Gannet Guardsystem S.A. jako system lokalizacji pojazdu po kradzieży.  Gantrack jest lokalizatorem opartym na falach GPS/GSM wraz z dodatkowym, opcjonalnie uruchamianym emiterem krótkozasięgowego sygnału radiowego uruchamianego przez SMS. Lokalizator nie jest podłączany do zasilania i pracuje na wewnętrznej baterii. Dostępne są opcje 3, 6 i 10 letnie. Klient nie dostaje do dyspozycji żadnej aplikacji umożliwiającej sprawdzanie pozycji pojazdu, jedynie firma Gannet  Guardsystem S.A. może śledzić pojazdy wyposażone w ten lokalizator.

gantrack

Lokalizator Gantrack

 • bateria 3 lata,
 •  GPS,
 • GSM,
 • RF krótkiego zasięgu,
 • bateria wewnętrzna.

Moduł Gantrack po zamontowaniu w pojeździe, za pomocą technologii GSM/GPS, wysyła swoją pozycję 1 raz na dobę. Korzystając  z produktu Gantrack, klient nie może sprawdzać tej pozycji  za pomocą aplikacji (przeciwieństwie do norweskiego produktu SpotGuard). Dopiero w przypadku uzyskania informacji  o kradzieży pojazdu, jedynie firma Gannet  Guardsystem S.A. może zmienić konfigurację lokalizatora za pomocą technologii GSM i spowodować częstsze przesyłanie pozycji za pomocą GSM/GPS. Może też próbować uruchomić emiter krótkozasięgowego sygnału radiowego i namierzać sygnał radiowy przy pomocy podręcznego zestawu poszukiwawczego (jeśli oczywiście znana jest wcześniej pobrana pozycja GSM/ GPS pojazdu).

W przypadku, gdy złodziej korzysta z zagłuszarki, bądź pojazd znajduje się poza zasięgiem GSM, nie ma możliwości zlokalizowania skradzionego pojazdu (firma Gannet  Guardsystem S.A.  będzie znała ostatnią pozycję sprzed kradzieży pojazdu, wcześniejszą nawet  o 24 godzin lub jeszcze starszą). W przypadku, gdy skradziony pojazd znajduje się poza granicami Polski, emiter sygnału radiowego w ogóle nie może zostać uruchomiony i lokalizacja (i to jedynie gdy nie są zagłuszane sygnały GSM/GPS , a zagłuszarki ze względu na swą dostępność są powszechnie stosowane przez złodziei samochodów)  może być ustalona jedynie na podstawie sygnału GPS lub GSM. 

Wady i zalety systemu Guntrack

Zalety

 • łatwy montaż

Wady

 • system całkowicie nieodporny na zagłuszanie (oparty na GSM/GPS) – brak możliwości lokalizacji pojazdu po kradzieży, gdy używana jest zagłuszarka sygnałów GSM/GPS,
 • ciągłe śledzenie pojazdu,
 • radiowa lokalizacja typu gadżet,
 • bardzo mała skuteczność w odzyskiwaniu pojazdu po kradzieży,
 • słaba technologia poboru energii z baterii i brak kontroli nad baterią.

System Ganfleet Protector

Ten sam lokalizator jest instalowany przez firmę Gannet Guardsystem S.A. przy produkcie Ganfleet Protector. W przypadku Gannet Gantrack pomijana jest informacja o ciągłym śledzeniu oraz modułach GPS i GSM w lokalizatorze, natomiast podkreślana jest część radiowa jako jedynie aktywna. W przypadku Ganfleet Protector pomijana jest informacja, że lokalizator ma emiter sygnału radiowego, a podkreślana jest obecność technologii GPS i GSM. Jednakże w obu przypadkach zasada działania jest identyczna, tylko klienci Ganfleet Protector mogą za pomocą aplikacji sprawdzać lokalizację pojazdu 1 raz na 24h na mapie (możliwa jest taka konfiguracja, aby pozycja była przekazywana  1 raz na 4h, ale zmniejsza to długość działania lokalizatora na wewnętrznej baterii).

Wady i zalety systemu Ganfleet Protector

Zalety

 • łatwy montaż,
 • możliwość przeglądania lokalizacji na mapie (tylko w wersji Ganfleet Protector).

Wady

 • system całkowicie nieodporny na zagłuszanie (oparty na GSM/GPS) – brak możliwości lokalizacji pojazdu po kradzieży, gdy używana jest zagłuszarka,
 • ciągłe śledzenie pojazdu,
 • radiowa lokalizacja typu gadżet,
 • zbyt rzadka pozycja aby mógł być użytkowany jako system do monitoringu floty,
 • bardzo małe możliwości aplikacji Ganfleet Protector.

Lokalizacja radiowa w Unii Europejskiej 

Moduł Gantrack (podobnie jak moduł Spotguard)  w ostatnim etapie poszukiwań, jeżeli nie zostanie zagłuszony sygnał GPS/GSM na poziomie wstępnej lokalizacji,  umożliwia prostą krótkozasięgową lokalizację radiową. Wymaga to jednak uzyskania odpowiednich zezwoleń radiowych w poszczególnych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Firma Gannet Guardsystem S.A. nie posiada  zezwoleń radiowych w żadnym z krajów  Europy i w związku z tym nie może korzystać z technologii radiowej poza granicami Polski.

Podsumowanie

Lokalizatory Spotguard (norweska firma Guard  Systems AS) oraz Gantrack i Ganfleet Protector (polska firma Gannet  Guardsystem S.A.) są tożsame i ich działanie jest niemal identyczne. Pojazdy wyposażone w te lokalizatory są stale śledzone za pomocą technologii GSM/GPS. Wszystkie lokalizatory są nieodporne na zagłuszanie,  gdyż korzystają z technologii GSM/GPS i nie nadają się do lokalizacji pojazdów po kradzieży. Emiter radiowy, który ma odróżniać te lokalizatory od zwykłych systemów GPS/GSM jest gadżetem i może być uruchomiony wyłącznie za pomocą łatwo zagłuszalnej komunikacji GSM. Odbiór sygnałów radiowych odbywa się za pomocą odbiornika radiowego typu walkie-talkie, który nazwany jest podręcznym zestawem namierzania radiowego. 

Gantrack jest znacznie uboższą funkcjonalnie wersją  Spotguard,  gdyż firma Gannet  Guardsystem S.A. nie umożliwia klientowi korzystania z aplikacji prezentującej pozycję pojazdu na mapie (mimo, że taka opcja jest dostępna). Funkcja ta jest celowo nieudostępniana, aby klienta pozostawić w przekonaniu, że w przypadku Gantrack nie jest wykorzystywana technologia GSM/GPS, powszechnie kojarzona z prezentacją na mapie.

O Autorze

Kim ja w ogóle jestem i co tutaj robię?

Od ponad 10 lat na co dzień, zawodowo zajmuje się motoryzacją, a przede wszystkim testowaniem i opisywaniem dla Was nowych samochodów. Kiedyś jako dziennikarz motoryzacyjny, dzisiaj bardziej jako bloger i freelancer na stałe współpracujący w kilkoma magazynami lifetsylowymi/motoryzacyjnymi. Nowe samochody (nie tylko te premium) to po prostu moja praca. Zdobytą wiedzą i refleksjami dzielę się z Wami tutaj.

Podobne Posty

7 komentarzy

 1. Andrzej

  Z tego co wiem jesli chodzi o Gantrack to moduł nie emituje żadnych sygnałów, przez co wykrycie go za pomocą skanera pasm GPS/GSM jest niemożliwe. Nie jest też podłączony do układu elektrycznego pojazdu, dzięki czemu złodzieje nie będą w stanie namierzyć go poprzez analizowanie układu elektrycznego.

  Odpowiedz
 2. Piotr

  Dużo obiecywania mało działania. Mamy zamontowany system lokalizacji RADIOWEJ Gan TRACK w wersji GOLD w dniu 23.12.2017 zgłosiliśmy kradzież samochodu i dnia 24.12.2017 poszukiwania zostały wstrzymane. Poszukiwania wznowione dopiero dzisiaj co w przypadku kradzieży samochodu jest niedopuszczalne!

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany