Wyścigi Formuły 1 dostarczają mnóstwo emocji, dzięki swoim super szybkim bolidom i brawurowym kierowcom. Ale żadne zawody nie mogłyby odbyć się bez torów, na których ścigają się odważni zawodnicy. Zapraszam na subiektywny przegląd europejskich torów, na których w tym sezonie odbywają się zawody Formuły 1.

 

Nürburgring: niemiecki kompleks wyścigowy

Ten kompleks wyścigów samochodowych może pomieścić nawet 150 tysięcy kibiców i jest zlokalizowany w pięknej okolicy zamku i gór wokół Nürburga. Słynny brytyjski kierowca z lat 60. i 70. Jackie Stewart nazwał ten tor „Zielonym Piekłem”, ze względu na ostre zakręty, duże zmiany w wysokości i otoczenie. Zgadza się to też z obserwacjami Jeremy’ego Clarksona, który twierdzi że tor jest tak niebezpieczny, że w całej jego historii pochłoną nawet 200 ofiar. Rozgrywają się na nim także zawody z serii Formuły GP2 oraz Formula 3000. Tor gości także liczne wyścigi samochodowe federacji FIA, a także wyścigi motocykli.

 

Monza: jeden z najstarszych torów świata

Wybudowana w 1922 roku włoska Monza, to jeden z najstarszych używanych do dziś torów wyścigowych świata. Mieści się on w małym mieście Monza, nieco na północ od Mediolanu. Składają się na niego trzy tory, z których główny – tor Grand Prix, wykorzystywany jest w zawodach Formuły 1. To całkiem prosty tor, o niewielkiej ilości zakrętów, które przebiegają łagodnie. Oznacza to jednak, że kierowcy rozwijają na nim duże prędkości. W rezultacie, najlepiej radzą sobie na nim te zespoły, których samochody osiągają większe prędkości maksymalne i lepsze przyspieszenie, bo sterowność nie jest tu tak ważna. To obecnie najszybszy tor od 1991 roku, który dostarcza kibicom dużo emocji.

 

Hungaroring: węgierski tor do szybkiej jazdy

Na węgierskim Hungaroringu zawody Formuły 1 odbyły się już w 1986 roku i był to pierwszy tor za Żelazną Kurtyną, na którym odbył się ten prestiżowy wyścig. Jednym z jego inicjatorów był Bernie Ecclestone, który chciał aby wyścigi odbywały się także w krajach socjalistycznych. Znajduje się on w pobliżu Budapesztu. Podobnie jak Monza, ma całkiem prostą topografię i zgodnie z nazwą, przypomina pierścień.  Według węgierskiej organizacji turystycznej to trzecia najpopularniejsza atrakcja turystyczna kraju i na rozgrywane na nim wyścigi przyjeżdżają corocznie tysiące kibiców z całego świata.

 

Silverstone: historyczny tor w Wielkiej Brytanii

Ten zbudowany w 1943 roku obiekt wcale nie służył początkowo wyścigom samochodowym. Został on zbudowany jako baza dla bombowców RAF. Po wojnie przebudowano go jednak i stał się głównym torem wyścigowym w Wielkiej Brytanii. Dzięki przebudowie w 1991 roku stał się jednym z najszybszych torów świata. Dziś, zlokalizowany niedaleko miejscowości Whittlebury gości nie tylko kierowców Formuły 1, ale także wielu innych wyścigów. Rekord toru należy do Maxa Verstappena, który ustanowił go w tym roku.

Jeśli pasjonują cię szybkie wyścigi Formuły, znasz zawodników, a nawet potrafisz przewidzieć wyniki, warto zabawić się w typowanie zakładów u bukmacherów online. Nie tylko umożliwiają oni obstawianie szerokiego wachlarza wyścigów. Bukmacherzy tacy jak Unibet oferują nawet bonus powitalny, dzięki któremu zapewnisz sobie gotówkę na start w formie premii od depozytu. Wykorzystasz ją na obstawianie zakładów, zwiększając potencjalny zwrot z twoich gier. Sezon Formuły 1 w pełni i zapowiada się przed nami jeszcze wiele emocjonujących chwil.

 

O Autorze

Avatar

Kim ja w ogóle jestem i co tutaj robię? Od ponad 10 lat zawodowo testuję i recenzuję nowe modele samochodów. Kiedyś jako dziennikarz motoryzacyjny, dzisiaj bardziej niezależnie i lifestyle’owo, jako bloger i freelancer. Staram się wyjaśniać, doradzać i pomagać Wam w Waszych motoryzacyjnych problemach. Nowe samochody to po prostu moja praca. Szczególnie te klasy premium, ponieważ cenię sobie komfort, dbałość o detale oraz emocje, które wynikają z połączenia tych dwóch aspektów.

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

Moja matka mówi, że profil na Instagramie to jedyne, co mi się w życiu udało. 
Zapraszam w wolnej chwili.

close-link