Codemasters to szanowany developer gier z tradycjami, którego historia sięga czasów ośmiobitowych komputerów. To firma która ma na swoim koncie wiele hitów i działa już od ponad 30 lat, a obecnie jest najbardziej znana z esportowej serii wyścigów samochodowych DiRT Rally. Amerykański wydawca Take-Two Interactive Software Inc. złożył właśnie ofertę przejęcia firmy za 973 miliony dolarów i wiele wskazuje na to, że dojdzie do tego zakupu.

Take-Two kupuje Codemasters

Brytyjski Codemasters jest jedną z najmocniejszych marek e-sportowych jeśli chodzi o wyścigi samochodowe.  To firma która nie jest gospodarzem rozgrywek 2.0 World Series oraz World RX Esports Series, które przyciągnęły ponad milion widzów w streamingu na żywo. Przede wszystkim jednak firma pod marką Motorsports Games zorganizowała Le Mans 24 Hours Virtual. Był to największy jak dotąd wyścigowy event e-sportowy, który łącznie oglądało ponad 14 milionów widzów z całego świata. Było to bardzo popularne wydarzenie esportowe, na które można było typować zakłady u bukmacherów online takich jak PZBuk.

Trudno się więc dziwić, że Take-Two Interactive złożyło propozycję wykupu Codemasters. Brytyjska firma miała otrzymać 4,85 funta za jedną akcję, a Zarząd ma rekomendować sprzedaż. Jeśli rzeczywiście dojdzie do tego przejęcia, Take-Two wzbogaci się o developera, który będzie z powodzeniem rozwijał gry sportowe. Amerykański Take-Two jest już właścicielem takich marek jak 2K, które ma na koncie serię NBA oraz Rockstar Games, które opracowało między innymi miejskie wyścigi z serii Midnight Club, czy symulator tenisa stołowego Table Tennis. Może to być więc cenny dodatek w stajni Take-Two, stawiającego na gry sportowe. Codemasters opublikowało już 13 gier z serii F1 i jest oficjalnym partnerem oraz jedyną firmą z branży gier wideo, która ma prawa do tworzenia wyścigów z marką Formuły 1. Można się więc spodziewać, że nowy właściciel będzie chciał kontynuować tą linię gier. Najnowsze F1 2020 jest dostępne na komputery i konsole nowej generacji.

Take-Two Interactive wydało nawet oświadczenie, w którym stwierdza że współpraca obu firm ma przynieść rozwój portfolio interaktywnej rozrywki na światowym poziomie, szczególnie w branży gier wyścigowych. Pomóc ma w tym machina marketingowa jaką dysponuje amerykańskie wydawca gier, w skład której wchodzą działy sprzedaży, analityki, rozwoju produktu oraz marketingu marki. Natychmiast po tym, jak informacja obiegła rynki, akcje Codemaster wzrosły o 8.6% w ciągu jednego dnia. O 3% wzrosły również akcje Take-Two na giełdzie Nasdaq. Codemasters ma podjąć decyzję w tej sprawie do 4 grudnia, zgodnie z brytyjskim prawem przejęć firm.

Codemasters dawniej i dziś

Codemasters jest jedną z najstarszych angielskich firm z branży gier komputerowych, działających do dziś. Początkowo tworzyła gry na komputery ośmiobitowe takie jak Commodore 64 oraz ZX Spectrum, a dziś wydaje gry na konsole nowej generacji, PC i smartfony. Firma jest szczególnie aktywna w segmencie gier wyścigowych, na których koncentruje się w ostatnich latach. Od roku 1986 z tej stajni wyjechało 13 gier poświęconych Formule 1, a także wiele innych serii wyścigowych. Już pierwsza gra firmy, wydany w 1986 roku BMX Simulator była grą sportową. Ten developer znany jest także z serii TOCA, poświęconej wyścigom aut touringowych oraz Grid, w której ścigamy się na najsłynniejszych torach świata takich jak Indianapolis oraz Silverstone. Codemasters podpisał także umowę na oficjalną grę wyścigową dla World Rally Championship od roku 2023.

O Autorze

Avatar

Kim ja w ogóle jestem i co tutaj robię? Od ponad 10 lat zawodowo testuję i recenzuję nowe modele samochodów. Kiedyś jako dziennikarz motoryzacyjny, dzisiaj bardziej niezależnie i lifestyle’owo, jako bloger i freelancer. Staram się wyjaśniać, doradzać i pomagać Wam w Waszych motoryzacyjnych problemach. Nowe samochody to po prostu moja praca. Szczególnie te klasy premium, ponieważ cenię sobie komfort, dbałość o detale oraz emocje, które wynikają z połączenia tych dwóch aspektów.

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

Moja matka mówi, że profil na Instagramie to jedyne, co mi się w życiu udało. 
Zapraszam w wolnej chwili.

close-link