E-sport to zjawisko, które dosłownie wepchnęło się pomiędzy inne dyscypliny sportowe i dzisiaj przez coraz więcej krajów świata jest uważane jako oficjalny sport. Jeszcze jakiś czas temu przez wielu granie było uznawane za wynaturzenie – w 2017 roku Zbigniew Boniek pisał o tym zjawisku jako o patologii, a w 2019 Andrzej Duda powołał reprezentację Polski w grę FIFA. Czy coś się zmieniło?

Ogromne pieniądze w e-sporcie są już od jakiegoś czasu. Jeśli ktoś jest wyjątkowo dobry w daną grę, to może postarać się o to, żeby go zauważono. W takim wypadku może zacząć zarabiać bardzo duże pieniądze, a jak wiadomo, jeśli kogoś coś nie przekonuje, to wystarczy opowiedzieć o pieniądzach. Tak samo wygląda sytuacja w kasyno z bonusem na start bez depozytu. W sieci można spotkać różne opinie, ale jeśli opowie się o największych Jackpotach, to każdy musi jednak przyznać, że coś w tym jest.

W przypadku, gdy ktoś interesuje się e-sportem i musi zmierzyć się z różnymi opiniami ludzi ze swojego otoczenia. Wystarczy wspomnieć o pieniądzach – to zawsze działa. Oto kilka interesujących faktów na temat kwot pojawiających się w e-sporcie, które z pewnością będą doskonałym sposobem na udowodnienie, że ta „zabawa” może być źródłem dochodu.

FC Schalke 04 Esports oddaje swoje miejsce w LEC za 31 000 000 dolarów

Tak, mowa o tym samym Schalke, które gra w piłkę za naszą zachodnią granicą. Klub otworzył swoją sekcję e-sportową i dołączył do najlepszej europejskiej ligi League of Legends. Ekipa nie osiągała spektakularnych sukcesów, ale miała kilka przebłysków. Pandemia spowodowała, że organizacja popadła w duże problemy finansowe. Zespół piłkarski spadł do pierwszej ligi Bundesligi, co było dla niego ogromnym ciosem finansowym. Klub poinformował, że musi spłacić aż 258 milionów długu.

Ratowanie sytuacji rozpoczęło się od sprzedania Felixa „Abbedagge” Brauna za okrągły milion dolarów do amerykańskiej drużyny 100 Thieves. To jednak nie pomogło i coraz częściej słyszało się o sprzedaży miejsca w LEC – najwyższej europejskiej lidze LoLa. W ostatnim czasie pojawiło się oświadczenie, że Schalke sprzedało swoje miejsce i od 2022 roku zostanie zastąpione przez BDS – szwajcarską organizację, która działa także w takich dyscyplinach jak Fortnite, FIFA czy Valorant. Najważniejsza jest jednak informacja, że miejsce w LEC kosztowało aż 31 000 000 dolarów.

To z pewnością daje do myślenia, ponieważ wygranie mistrzostw świata daje nagrodę, wynoszącą około milion dolarów, czyli prawdziwe pieniądze w e-sporcie można zdobywać na wiele innych sposobów i najprawdopodobniej chodzi o sponsorów. W końcu e-sport to doskonałe miejsce do lokowania reklam od największych gigantów wśród producentów sprzętu komputerowego.

Ogromne nagrody za największe turnieje e-sportowe

W e-sporcie królują dwie bardzo podobne do siebie produkcje. Pierwszą jest popularny League of Legends, a drugą DOTA 2. O ile LoL może pochwalić się większą liczbą odbiorców, to właśnie DOTA 2 generuje o wiele większe pieniądze.

Każdy sezon w obydwu produkcjach kończy się mistrzostwami świata. Ze wszystkich najważniejszych światowych lig w różnych regionach świata wyłania się najlepsze drużyny, które walczą ze sobą o miano najlepszego na świecie. Początkowe pule nagród były skromne, ponieważ twórcy nie mieli jeszcze sprecyzowanego pomysłu na ich finansowanie. Dlatego za pierwsze wygrane mistrzostwa świata w LoLa z 2011 roku, drużyna Fnatic, z Polakiem – Maciejem „Shushei” Ratusznikiem, zdobyli 100 000 dolarów do podziału. W tym przypadku mówimy jednak o początkach e-sportu. Na kolejny sezon Riot Games wyłożył już 2 000 000 dolarów, a impreza była prawdziwym spektaklem, którego pozazdrościć mogły inne duże dyscypliny sportowe. Kiedy Twórcy wpadli na pomysł finansowania puli nagród z mikrotransakcji za konkretne rzeczy w grze kupowane przez graczy, okazało się, że pula nagród drastycznie wzrosła. W 2016 roku nagrody składały się na sumę 5 070 000, a w 2018 – 6 450 000 dolarów. Jeśli chodzi o inne gry, to na takie pieniądze można liczyć raczej z rozgrywki na poważnie z Jackpotami w kasynie online, gdzie można otrzymać przed tym free spins bonus.

DOTA z niewielkim opóźnieniem w stosunku do LoLa też zaczęła organizować swoje turnieje i tak samo, jak Riot Games, również wpadli na pomysł dodatkowego finansowania nagród głównych. W ten sposób powstawały największe nagrody w historii e-sportu:

  • 2011 – 1 600 000 dolarów,
  • 2012 – 1 600 000 dolarów,
  • 2013 – 2 874 000 dolarów,
  • 2014 – 10 923 977 dolarów,
  • 2015 – 18 429 613 dolarów,
  • 2016 – 20 770 460 dolarów,
  • 2017 – 24 787 916 dolarów,
  • 2018 – 25 532 177 dolarów,
  • 2019 – 34 330 068 dolarów.

Mistrzostwa z 2020 zostały przełożone.

Co z nagrodą za 2020 rok w DOTA 2?

Ze względu na kryzysową sytuację na świecie, Valve zdecydowało się odwołać turniej wieńczący sezon 2020 roku. Już dzisiaj wiadomo, że  w 2021 padnie kolejny rekord  wskaźnik pieniędzy za przepustkę bitewną do The International (mistrzostwa świata) osiągnął aż 40 018 195 dolarów.

Potencjał e-sportu nieustannie rośnie

Nowe dyscypliny sportowe cały czas się rozwijają. Pomimo tego, że pieniądze stojące za nimi zależą głównie od popularności danej gry, cały czas jesteśmy świadkami padania kolejnych rekordów. Rynek ten jest jednak bardzo zmienny. Przykładem może być League of legends, który po 2018 roku schodził z puli nagród, która w 2020 roku wyniosła „zaledwie” 2 225 000, czyli tyle samo, co w 2019 roku. Wygląda na to, że Riot Games zrezygnował z finansowania turnieju mikropłatnościami użytkowników. Powody dokładnie nie są znane, ale z pewnością nie należy do nich zmniejszające się zainteresowanie grą, ponieważ LoL nadal cieszy się ogromną liczbą aktywnych użytkowników. Biorąc jednak pod uwagę pieniądze, które „leżą” w ligach (sprawa Schalke), można przypuszczać, że popularne Worldsy przestały być priorytetem.

O Autorze

Avatar

Kim ja w ogóle jestem i co tutaj robię? Od ponad 10 lat zawodowo testuję i recenzuję nowe modele samochodów. Kiedyś jako dziennikarz motoryzacyjny, dzisiaj bardziej niezależnie i lifestyle’owo, jako bloger i freelancer. Staram się wyjaśniać, doradzać i pomagać Wam w Waszych motoryzacyjnych problemach. Nowe samochody to po prostu moja praca. Szczególnie te klasy premium, ponieważ cenię sobie komfort, dbałość o detale oraz emocje, które wynikają z połączenia tych dwóch aspektów.

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

CHWILECZKĘ, NIE ZAMYKAJ MNIE, NIE JESTEM REKLAMĄ.

JESTEM ZAPROSZENIEM NA INSTAGRAMOWY PROFIL PREMIUMMOTO!

WARTO ZAJRZEĆ!

OK, TERAZ MOŻESZ MNIE ZAMKNĄĆ.

close-link
Hej! A widziałeś już znany i lubiany Instagram PremiumMoto? >>
close-image