W dobie technologii nasz świat nabiera zupełnie nowych barw, tworząc dla nas współczesną rzeczywistość, w której żyjemy. Świat sportu również nie stoi w miejscu, rozwijając się i promując codziennie, staje się jeszcze bardziej aktualny i istotny dla jeszcze większej liczby odbiorców. Skoro piłka nożna oraz eSport są teraz u szczytu popularności, warto też wiedzieć o piłce ręcznej, sporcie, który dopiero zaczyna nabierać nowego życia i już niedługo stanie się nowym trendem nowoczesności. Dowiedz się, jak rozwija się piłka ręczna w Polsce i jaka przyszłość czeka tę dyscyplinę w najbliższych latach! 

 

Historia piłki ręcznej w Polsce – ponad 100 lat istnienia 

Historia piłki ręcznej w Polsce sięga jesieni 1917 roku, kiedy niemieccy strażnicy w obozie jenieckim w Szczypiornie zapoznali internowanych żołnierzy Legionów Polskich z zasadami gry wymyślonymi przez ich rodaka. Ponad 4 tysiące osadzonych Polaków szybko nauczyło się prostych zasad gry zespołowej, a piłka ręczna zaczęła być popularyzowana w całym kraju. Przepisy gry w piłkę ręczną nie różnią się od tych, do których przywykli dzisiejsi sportowcy, ale współczesna piłka ręczna rozgrywana jest w pomieszczeniach zamkniętych na prostokątnym boisku o wymiarach 40 x 20 metrów. Igrzyska często odbywały się w zamkniętych pomieszczeniach i nikt nie wiedział o niedoszłych sportowcach. Jak to dobrze, że w dzisiejszych czasach zawsze możemy wspierać swoją ulubioną drużynę tworząc własne zakłady na piłkę ręczną. Dodatkowo, każdy mecz jest dostępny online na wygodnej i licencjonowanej platformie. 

Okres powojenny był również dość postępowy dla rozwoju piłki ręcznej w Polsce. Gra szybko zaczęła zdobywać fanów i zaczęto o niej mówić w całym kraju.  Przyczynił się do tego przede wszystkim szybki rozwój lekkoatletyki – obok piłki nożnej najpopularniejszego sportu w II Rzeczypospolitej. Początek lat 20. to prawdziwy przełom w świecie polskiego sportu, na szeroką skalę zaczęto organizować turnieje sportowe uzupełniające treningi ogólnorozwojowe (m.in. koszykówka, siatkówka, piqueleball, czy prosta piłka ręczna). Liczba chętnych do spróbowania nowych dyscyplin sportowych systematycznie rosła i już w 1925 roku w Katowicach powstał Polski Związek Piłki Ręcznej, zrzeszający miłośników tych gier.  

Pierwsze i najważniejsze osiągnięcia tego sportu w Polsce przypadły dopiero na lata 70. i 80. To właśnie w tym okresie reprezentacja piłki ręcznej mężczyzn mogła wznieść się na nowe wyżyny i 30 lipca 1976 roku, po dodatkowym meczu o brązowy medal na Olimpiadzie w Montrealu, drużyna trenerów Janusza Czerwińskiego i Stanisława Majorka pokonała RFN 21-18 zdobywając pierwszy medal w historii piłki ręcznej „nad Wisłą”. 7 marca 1982 roku polska reprezentacja mężczyzn również sięgnęła po złoto, pokonując Danię 23-22 w finale 10 Mistrzostw Świata, które odbyły się w Niemczech Zachodnich. 

Historia współczesnej piłki ręcznej pisze się dosłownie na naszych oczach. Główne sukcesy polskiej reprezentacji mogą należeć do przeszłości, ale analitycy sportowi przewidują świetlaną przyszłość dla tej dziedziny. Nie ma w tym nic dziwnego, dzięki aktywnemu wsparciu licencjonowanych bukmacherów takich jak Vulkan Bet, gracze mają wszystko czego potrzebują do odrodzenia się tej dyscypliny. Na szczególną uwagę zasługują również użytkownicy platformy tego bukmachera, gdyż to właśnie dla nich serwis również stwarza wszelkie warunki do komfortowego i opłacalnego oglądania ulubionych meczów! 

O Autorze

Avatar

Kim ja w ogóle jestem i co tutaj robię? Od ponad 10 lat zawodowo testuję i recenzuję nowe modele samochodów. Kiedyś jako dziennikarz motoryzacyjny, dzisiaj bardziej niezależnie i lifestyle’owo, jako bloger i freelancer. Staram się wyjaśniać, doradzać i pomagać Wam w Waszych motoryzacyjnych problemach. Nowe samochody to po prostu moja praca. Szczególnie te klasy premium, ponieważ cenię sobie komfort, dbałość o detale oraz emocje, które wynikają z połączenia tych dwóch aspektów.

Podobne posty

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

CHWILECZKĘ, NIE ZAMYKAJ MNIE, NIE JESTEM REKLAMĄ.

JESTEM ZAPROSZENIEM NA INSTAGRAMOWY PROFIL PREMIUMMOTO!

WARTO ZAJRZEĆ!

OK, TERAZ MOŻESZ MNIE ZAMKNĄĆ.

close-link
Hej! A widziałeś już znany i lubiany Instagram PremiumMoto? >>
close-image