Rewolucja gamingu dzięki technologii

Gry online obecnie stały się ogromnym przemysłem wartym miliony dolarów. Dzisiaj na rynku mamy już zupełnie inne gry niż te, które grali nasi dziadkowie. Nie są to już planszówki, ale gry wideo, w które możemy zagrać na komputerach, kasyno online, telefonach i tabletach. Technologie rozwijają się w zadziwiająco szybkim tempie i możliwe, że za kilka lat będziemy mieć zupełnie inne gry, istnienie których jest dziś dla nas niemożliwe.

Miliony ludzi na całym świecie gra w gry wideo. Zazwyczaj ludzie grają dla rozrywki, aby się rozluźnić po pracy czy odstresować. Gry poprawiają funkcjonowanie naszego mózgu, ćwiczą zdolności poznawcze i uwalniają serotoninę. Wraz z rozwojem technologii emocje, które odczuwamy podczas grania, również się zwiększyły. Wszystko to dzięki większej kreatywności gier, szacie graficznej, nowoczesnej wizualizacji i narracji.

Poniżej przyjrzymy się dokładnie rozwojowi gier i wpływu technologii na ich ulepszenie. Zobaczymy też, czego można się spodziewać od gier w przyszłości, jaki będzie ich dalszy rozwój technologiczny i jakie zmiany czekają na nas w branży gamingu już niedługo.

Gry VR: przyszłość czy obecność?

VR tworzy zupełnie nowy wymiar, gdzie człowiek czuje się jak w świecie rzeczywistym tylko poprzez założenie okularów VR. Gracze więc mogą usiąść u siebie w salonie, założyć VR gogle i przenieść się do ulubionej gry lub kasyna.

Rzeczywistość wirtualna przenosi nas do rzeczywistości widocznej na 360%. Możemy się swobodnie po niej przechadzać, podejść do każdego obiektu, który nam się pokazuje i po prostu grać w gry fizycznie. Możemy się wspinać, biegać, strzelać, zostać rannymi i nawet zginąć. Wrażenia z takiej gry są bardzo autentyczne.

Gry VR zanurzają graczy w alternatywnym środowisku, gdzie możemy być zupełnie innymi osobami i żyć innym życiem oraz doświadczać emocji, których w rzeczywistości nigdy nie odczuwaliśmy. W VR gracz możemy na przykład skoczyć ze spadochronu. Oczywiście nie będzie to takie samo doświadczenie, jak prawdziwy skok, ale udzieli nam się wiele adrenaliny. Po takim skoku możemy zdecydować, czy chcemy się odważyć na prawdziwy skok, czy jednak skoki VR zupełnie nam wystarczą.

Obecnym problemem gier VR jest ich wysoki koszt. Co prawda gry VR są teraz dostępne do kupienia w sklepach i każdy z nas może kupić okulary i grać w gry w domu. Niemniej jednak jest to kosztowny wydatek. Deweloperzy już pracują nad tym aspektem i wkrótce możemy spodziewać się niedrogich gogli, ponieważ popyt na gry VR ciągle rośnie.

Artificial Intelligence (AL) w grach wideo

Artificial Intelligence, czyli po polsku sztuczna inteligencja również coraz częściej jest stosowana w grach wideo, aby poprawić wrażenia graczy. Sztuczna inteligencja odgrywa ogromną rolę przy programowaniu gier. Generuje ona odpowiedzi bohaterów gry, adaptacyjne i inteligentne zachowania, nadaje im możliwość uczenia się.

AL pomaga, szczególnie niezależnym postaciom, działać inteligentnie i kreatywnie, aby gracz miał wrażenie, że gra nie z komputerem, który zawsze reaguje tak samo, a z inną osobą, która ma nieprzewidywalne działania w zależności od sytuacji. Sztuczna inteligencja rejestruje i śledzi zachowania graczy i wykorzystuje je w przyszłości do przewidywania ich działań i odpowiedniej reakcji bohaterów gry.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w grach rozpoczęło się jeszcze w latach 50. Większość bohaterów nie miała wtedy zdolności uczenie się pewnych zachowań, a wszystko to przyszło dopiero niedawno, z ewolucją technologii. Sztuczna inteligencja nie tylko personalizuje wrażenia z gry, ale także pozwala zaoszczędzić na kosztach jej projektowania.

Do popularnych gier, które wykorzystują sztuczna inteligencję, należą:

  • Counter-Strike;
  • Civilization;
  • Need for Speed;
  • Minecraft.

Sztuczna inteligencja nadal będzie szeroko zastosowywana w grach wideo. Jest jednak pewne zastrzeżenie — twórcy gier chcą trochę ograniczyć algorytm dla postaci niezależnych, aby gracze mieli możliwość ich pokonania podczas gry. Już teraz sztuczna inteligencja całkowicie zmieniła klasyczne gry wideo i rzuca jeszcze więcej wyzwań graczom.

Gry mobilne: codzienna rozrywka wielu 

Udostępnienie swoich gier wideo na urządzenia mobilne, było jednym z najlepszych rozwiązań producentów gier. Był to ogromny skok w rozwoju gier komputerowych. Za początek ery gier mobilnych możemy uważać już wprowadzenie gry Snake do czarno-białych telefonów Nokii w 2000 roku.

W grę można było grać poza domem i spodobało się to wielu osobom. Prawie co drugi użytkownik grał w gry w swoim telefonie. Od tego czasu coraz więcej gier zostało wprowadzanych do telefonów, a same gry mobile dziś są głównym źródłem dochodowym branży gamingu.

Obecnie gracz może uzyskać dostęp ze swojego smartfonu do tysięcy różnorodnych gier jak darmowych, tak i płatnych. Wraz z rozwojem Internetu, gry mobilne stały się najczęściej pobieranymi grami ze sklepu z aplikacjami. Wystarczy jedynie wejść w Google Play store lub App store i pobrać wybrana grę w dwa kliki.

Dzięki temu, że mamy dostęp do telefonów komórkowych 24/7, gry mobilne są zawsze w zasięgu naszej ręki. Wraz z powszechną dostępnością ekranów 5G i 4K możemy spodziewać się, że w najbliższych latach branża gier mobilnych będzie się rozwijać jeszcze bardziej. Smartfony są niewątpliwie miejscem, w którym leży przyszłość branży gamingu.

Gry na różnych platformach

Rozwój technologii sprawił, że w grach wideo dziś praktycznie wszystko jest możliwe. To, co fascynuje nas już od jakiegoś czasu to koncepcja gier na różnych platformach jednocześnie. Gry międzyplatformowe, tzw. cross-play pojawiły się już w 2006 roku, są rozgrywane przez kilku graczy przeciwko sobie, niezależnie od platformy, z której korzystają podczas grania.

Gry cross-play już teraz oferują dużą wszechstronność i większy wybór. Celem takich gier jest zapewnienie wszystkim graczom z różnych platform tych samych wrażeń. Żadna pojedyncza platforma nie powinna dawać graczom przewagi nad innymi. Do gier międzyplatformowych możemy zaliczyć:

  • Battlefield 2042;
  • Minecraft;
  • Call of Duty;
  • Fortnite.

Jako że taki rodzaj rozgrywki przyciąga coraz więcej graczy, w przeszłości możemy się spodziewać, że każda gra stanie się międzyplatformowa.

Podsumowanie

Wpływ technologii na rozwój gier wykracza daleko poza naszą wyobraźnię i obecne osiągnięcia. Większość zmian, które zostały wprowadzone teraz, z upływem czasu stają się archaiczne, bo pojawiają się nowe rozwiązania. Gry, w które dzisiaj gramy, nigdy nie były tak zabawne i fascynujące, a zarazem wymagające. Ponieważ wydatki cyfrowe w grach wciąż rosną, stają się one coraz lepsze i technologicznie zaawansowane. Dziś całe profesjonalne zespoły zajmują się tworzeniem jednej gry, dbając o to, aby spełniała ona wszystkie współczesne trendy.

Hej! A widziałeś już znany i lubiany Instagram PremiumMoto? >>
close-image