Postanowiłem przyjrzeć się rynkowi samochodów używanych klasy premium w Europie. Zebrałem dane z ponad 700 tys. ofert sprzedaży samochodów segmentu premium na serwisie aukcyjnym AutoScout24, podsumowałem je i zilustrowałem na wykresach. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółową analizą rynku używanych samochodów z wyższej półki.

AutoScout24 to największy w Europie serwis ogłoszeniowy z samochodami używanymi. Działa na głównych rynkach Europy zachodniej, czyli w Austrii, Belgii Francji, Niemczech, Włoszech, Luksemburgu, Holandii oraz Hiszpanii, gdzie cieszy się dużą popularnością. AutoScout24 dostarczył mi szczegółowych danych pochodzących z ponad 700 tys. ofert sprzedaży używanych samochodów marek premium w Europie. 700 tys. to całkiem reprezentatywna grupa, na podstawie której można już poczynić odpowiednie obserwacje i wyciągać ciekawe wnioski. Przypomnę tylko, dla porównania, że w naszym kraju w ciągu roku sprzedaje się niecałe 40 tys. nowych aut segmentu premium.

Zobacz analizę sprzedaży nowych samochodów segmentu premium w Polsce

Przeanalizowałem dane pod kątem ceny, wieku i średniego przebiegu oferowanych aut klasy premium. Sprawdziłem, które marki cieszą się największą popularnością, w jakich krajach najlepiej szukać używanego samochodu segmentu premium oraz zobrazowałem wiele innych statystyk. Wnioski poniżej.

Samochody używane w Europie: segment premium vs marki popularne

Na początek przyjrzyjmy się udziałowi samochodów klasy premium w całym rynku samochodów używanych – w ujęciu ogólnym i z podziałem na kraje.

udzial-uzywanych-aut-premium-w-rynku

Udział ofert sprzedaży samochodów premium w stosunku do całego rynku. Podział na kraje.

Spośród 2,5 mln ofert na AutoScout24 ponad 700 tys. dotyczy samochodów marek premium. To daje 30 proc. rynku samochodów używanych. Patrząc na udział ofert sprzedaży samochodów klasy premium w stosunku do ogólnej liczby ofert, we wszystkich analizowanych krajach sytuacja przedstawia się podobnie. Blisko co trzeci wystawiony na sprzedaż samochód należy do segmentu premium. W tym rankingu najlepiej wypada Luksemburg z 37 proc. udziałem, zaś najsłabiej Holandia (jedynie 22,3 proc.).

Ciekawie przestawia się liczba ofert sprzedaży samochodów klasy premium w podziale na kraje. Niemcy zagarniają prawię połowę całego runku Europy zachodniej.

udzial-w-runku-uzywane-samochody-premium

Rynek używanych samochodów premium w Europie w podziale na kraje. Procentowy udział ofert sprzedaży samochodów premium w danym kraju w stosunku do liczby wszystkich ofert.

Należy jednak zaznaczyć, że ta statystyka może nie być do końca obiektywna, ponieważ duży wpływ na nią ma popularność serwisu AutoScout24 w różnych krajach. Jeżeli jednak wyeliminujemy czynnik popularności, otrzymamy ciekawy obraz rynków dla używanych samochodów segmentu premium w Europie. Okazuje się, że spośród ponad 700 tys. ofert sprzedaży z 8 krajów Europy zachodniej, blisko co druga pochodziła z Niemiec.

Najpopularniejsze marki samochodów używanych klasy premium w Europie

Pierwsza trójka w rankingu najpopularniejszych marek premium wśród samochodów używanych nie powinna być zaskoczeniem.

uzywane-samochody-premium-europa-ranking

Liczba ofert sprzedaży samochodów premium z podziałem na marki. Najpopularniejsze marki premium wśród samochodów używanych.

W czołówce mamy samochody marki Mercedes-Benz (207 tys. ofert), BMW (202 tys. ofert) i Audi (181 tys. ofert). Dalej jest ogromna przepaść i MINI na czwartym miejscu, ze skromną (w porównaniu z liderami) liczbą ofert na poziomie 40 tys. sztuk. Ostatnie miejsce przypada Lexusowi. To zdecydowanie najmniej popularna z marek premium wśród samochodów używanych i to niezależnie od kraju.

Samochody używane klasy premium w Europie – ceny

Analizując ceny samochodów używanych segmentu premium w Europie, można zauważyć, że najdroższe samochody używane oferowane są w Niemczech, a najtańsze we Włoszech.

uzywane-samochody-premium-europa-ranking-cena-kraje

Średnia cena samochodu używanego klasy premium w poszczególnych krajach europy. Ceny w euro.

Średnia cena oferty sprzedaży samochodu premium to 30,5 tys. euro. Co ciekawe Luksemburg ze średnią ceną oferty na poziomie 27,5 tys. euro plasuje się poniżej średniej. Najniższą średnią cenę mamy we Włoszech – 23 tys. euro.

Najdroższe i najtańsze marki premium samochodów używanych

Biorąc pod uwagę ceny samochodów danej marki we wszystkich krajach, bez wątpienia najdroższą z nich jest Porsche.

uzywane-samochody-premium-europa-ranking-cena

Średnia cena używanego samochodu klasy premium w podziale na marki. Ceny w euro.

Średnia cena sprzedaży używanego Porsche w Europie to 57,5 tys. euro i znacząco przewyższa te, które obserwujemy w przypadku innych marek. Za Porsche plasuje się Jaguar ze średnią wartością 30 tys. euro. Najniższe ceny osiągają używane samochody marki MINI – 15,5 tys. euro.

Samochody używane klasy premium w Europie – przebieg

Okazuje się, że najbardziej wysłużone egzemplarze są oferowane w Austrii – średni przebieg to 108,5 tys. km.

uzywane-auta-premium-europa-przebieg

Średnie przebiegi używanego samochodu klasy premium w Europie w podziale na kraje. Przebieg w km.

Zaraz za Austrią mamy Holandię ze średnim przebiegiem 105,5 tys. km. Najmniej wysłużone samochody marek premium pojawiają się na rynkach, na których ich średnia cena jest najwyższa, czyli w Niemczech oraz Francji. W skali całego rynku średni przebieg sprzedawanego samochodu to 90 tys. km. Poniższy wykres pokazuje średnie przebiegi łącznie ze średnią ceną (wartość przy czerwonej kropce) z podziałem na marki.

uzywane-auta-premium-ranking-przebieg-vs-cena

Średni przebieg samochodu używanego z podziałem na marki oraz średnia cena sprzedaży auta tej marki (wartość przy czerwonej kropce). Ceny w euro.

Skoro jesteśmy już przy przebiegach. Właściwie średni przebieg samochodów danej marki nie powinien mieć korelacji z liczbą ofert, a jednak. Okazuje się, że samochody najpopularniejszych marek premium są sprzedawane z największymi przebiegami. Najwięcej do momentu wystawienia samochodu na sprzedaż nabijają kierowcy BMW (średnio 103 713 km), Audi 102 560 km oraz Volvo 101 131 km. Najmniej – MINI 67 tys. km.

Średni wiek używanego samochodu klasy premium w Europie

Najwięcej ofert sprzedaży samochodów marek premium dotyczy aut 2- i 3-letnich – 16,6 proc. najmniej 11- i 12-letnich – zaledwie 5,6 proc. uzywane-samochody-premium-wiekNa AutoScout24 jest również spora grupa ofert dotyczących sprzedaży samochodów nowych (nie starszych niż rok) – stanowi ona 13,3 proc. W skali wszystkich analizowanych krajów największą grupę oferowanych pojazdów używanych klasy premium stanowią te w wieku 2 do 3 lat –  to ponad 16 proc. wszystkich ofert. Na drugim miejscu mamy samochody w wieku do 1 roku oraz 6 do 8 lat – co stanowi odpowiednio 14 proc. wszystkich ofert. Najrzadziej są wystawiane samochody w wieku od 11 do 15 lat – 6 proc. (6 proc. dla przedziału 11–12 i 6 proc. dla przedziału 13–15 lat.)

uzywane-samochody-premium-europa-wiek-cena

Średnia cena samochodu używanego klasy premium w odniesieniu do wieku. Ceny w euro.

Jeszcze jedna statystyka obrazująca relację wieku auta do jego ceny. Jak widać, powyżej 16 lat mamy już do czynienia z rynkiem samochodów klasycznych, których ceny idą w górę. Tutaj dominują oferty sprzedaży Porsche oraz Jaguara (wykres poniżej).

uzywane-samochody-premium-wiek-marka

Procentowy udział ofert sprzedaży samochodów danej marki premium w odniesieniu do wieku.

 

Jedynie wśród Jaguara i Porsche dominują oferty sprzedaży samochodów starszych niż 16 lat. W przypadku większości marek widzimy najmniejszą podaż samochodów w wieku 9-15 lat i największą w przedziale 2-5 lat. Najmniej wysłużone samochody sprzedają właściciele Lexusów i MINI, w przypadku których udział ofert z samochodem w wieku powyżej 15 lat jest znikomy.

uzywane-samochody-premium-wiek-kraj

Procentowy udział ofert sprzedaży samochodów klasy premium w danym kraju w odniesieniu do wieku auta.

W przypadku podziału na kraje widać wyraźną przewagę ofert sprzedaży samochodów 2- i 3-letnich we Francji oraz w Niemczech (czyli na rynkach, na których średnia cena samochodu jest najwyższa), gdzie stanowią niemal 20 proc. wszystkich ofert.

W jakim kraju najlepiej szukać używanego samochodu klasy premium?

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe analizy można zakładać, że najbardziej opłacalny będzie zakupu samochodu używanego klasy premium we Włoszech, gdzie mamy najlepszy stosunek średniej ceny samochodu do jego średniego przebiegu. Najmniej atrakcyjnym rynkiem wydaje się Holandia gdzie mamy do czynienia z niekorzystnym stosunkiem średniej ceny do przebiegu.

Rynek samochodów używanych marek premium w Europie ogółem*

Premium vs. marki popularne 30 proc. ofert premium
Średni przebieg  90,5 tys. km
Średnia wartość  26,3 tys. euro
Najwyższa średnia cena samochodu (marka) Porsche 57,5 tys. euro
Najpopularniejsza marka Mercedes-Benz 207 tys. ofert
Najmniej popularna marka Lexus 4 tys. ofert
Najniższa średnia cena samochodu (kraj) Włochy 23 tys. euro
Najwyższa średnia cena samochodu (kraj) Francja 30,4 tys. euro
Największe średnie przebiegi (marka) BMW 103,7 tys. km
Najmniejsze średnie przebiegi (marka) MINI 67 tys. km
Największe średnie przebiegi (kraj) Austria 108,5 tys. km
Najmniejsze średnie przebiegi (kraj) Francja 74,4 tys. km
Najpopularniejszy przedział wiekowy 2-3 letnie 16,6 proc.

*zestawienie przygotowane na podstawie analizy ponad 700 tys. ofert sprzedaży samochodów marek premium na portalu AutoScout24

O Autorze

Avatar

Kim ja w ogóle jestem i co tutaj robię? Od ponad 10 lat zawodowo testuję i recenzuję nowe modele samochodów. Kiedyś jako dziennikarz motoryzacyjny, dzisiaj bardziej niezależnie i lifestyle’owo, jako bloger i freelancer. Staram się wyjaśniać, doradzać i pomagać Wam w Waszych motoryzacyjnych problemach. Nowe samochody to po prostu moja praca. Szczególnie te klasy premium, ponieważ cenię sobie komfort, dbałość o detale oraz emocje, które wynikają z połączenia tych dwóch aspektów.

Podobne posty

Jedna odpowiedź

  1. Avatar
    Marek

    My kupiliśmy jakiś czas temu Sharana w Auto Szulc, co prawda autko nie było super nowe bo rocznik ’99, ale nie miało dużego przebiegu bo większosć czasu przestało w garażu i było bardzo zadbane zarówno z zewnątrz jak i w środku.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

Moja matka mówi, że profil na Instagramie to jedyne, co mi się w życiu udało. 
Zapraszam w wolnej chwili.

close-link