Czy zniżki OC przechodzą na współwłaściciela?

Każdy pojazd może mieć więcej niż jednego właściciela. Co więcej, dwóch współwłaścicieli samochodu, ma wpływ na wysokość stawki ubezpieczenia auta. To dobra informacja dla młodych kierowców, którzy, dzięki współwłasności auta, mogą zyskać atrakcyjne zniżki na OC. Na czym polega współwłasność samochodu? Kiedy można na niej zyskać, a kiedy stracić?

 

Dwóch współwłaścicieli samochodu a ubezpieczenie

Młodzi kierowcy, ze względu na brak doświadczenia w prowadzeniu pojazdów i większą skłonność do brawury, są uznawani przez ubezpieczycieli za kierowców zwiększonego ryzyka. Właśnie dlatego, składki OC młodych kierowców są znacznie wyższe od składek doświadczonych kierowców. Młodej osoby, najczęściej nie stać na wysoką składkę OC. Żeby ją zminimalizować, można dopisać do auta współwłaściciela, który jest doświadczonym kierowcą i posiada wypracowane przez lata zniżki za bezszkodową jazdę. Współwłaścicielem pojazdu najczęściej zostaje rodzic. Dzięki dopisaniu rodzica, jako współwłaściciela pojazdu, młody człowiek może liczyć na niższą stawkę OC.

 

Jak zgłosić współwłaściciela samochodu?

Auto może mieć dwóch, a nawet więcej współwłaścicieli. Żeby jednak było to możliwe, należy dopełnić formalności w odpowiednim wydziale komunikacji. We wspomnianej instytucji powinni pojawić się wszyscy współwłaściciele samochodu. Tylko wtedy będzie możliwe wpisanie ich do dowodu rejestracyjnego pojazdu. Wcześniej należy wypełnić i podpisać odpowiedni wniosek. Taki wniosek można znaleźć na stronie Biura Informacji Publicznej miasta.

Warto dodać, że przy rejestracji samochodu nie muszą być obecni wszyscy współwłaściciele. Wystarczy jeden z właścicieli. Można jednak zabrać ze sobą pełnomocnictwo podpisane przez drugiego współwłaściciela.

 

Czy współwłaściciel nabywa zniżki?

Współwłasność samochodu to korzystne rozwiązanie dla młodych kierowców. Warto się na nie zdecydować z dwóch powodów:

  • obniżenia kosztów OC,
  • możliwości gromadzenia zniżek.

Młody kierowca, nawet jako współwłaściciel może budować swoją pozytywną historię ubezpieczeniową. Wystarczy tylko, że przez kolejne lata będzie mógł poszczycić się bezszkodową jazdą. Maksymalna wysokość zniżek, jakie można otrzymać, wynosi 60%.

 

Czy współwłaściciel traci zniżki przy kolizji?

W przypadku, gdy dojdzie do kolizji, konsekwencje poniesie każdy z kierowców. Nie ma w tym przypadku znaczenia, który współwłaściciel był sprawcą wypadku. Wszystkie osoby wpisane do dowodu rejestracyjnego, stracą tyle samo zniżek (najczęściej 10%). To ryzyko, jakie ponosi doświadczony kierowca, wpisując syna czy córkę, jako współwłaściciela pojazdu.

Wykupując ubezpieczenie samochodu za pośrednictwem PKO BP, można skorzystać z ochrony zniżek. To dodatkowe ubezpieczenie, które – za niewielką dopłatą – pozwala zabezpieczyć się na wypadek wystąpienia szkody, a co za tym idzie – utraty zniżek. Najczęściej, żeby je wykupić, ubezpieczyciel wymaga co najmniej roku udokumentowanej, bezszkodowej jazdy.

 

Dwóch współwłaścicieli samochodu a odszkodowanie

Co z odszkodowaniem, gdy dojdzie do kolizji z winy innego kierowcy? Który ze współwłaścicieli je otrzyma? Odszkodowanie może zostać podzielone proporcjonalnie pomiędzy wszystkich współwłaścicieli. Może również zostać wypłacone na jedno, wskazane konto. Wszystko zależy od deklaracji, złożonych przez współwłaścicieli auta.

Hej! A widziałeś już znany i lubiany Instagram PremiumMoto? >>
close-image