Jazda na luzie kojarzy się najczęściej kierowcami, którzy są adresatami niewybrednych inwektyw ze strony innych użytkowników drogi. Obecnie jednak coraz więcej marek zaczyna wprowadzać system, który w modelach z automatyczną skrzynią biegów samoczynnie rozłącza silnik ze skrzynią po odpuszczeniu gazu i pozwala jechać na biegu jałowym. Taka jazda na luzie staje się więc coraz bardziej powszechną techniką na zmniejszenie zużycia paliwa. Jak działa?

O automatycznym wrzucaniu na luz po raz pierwszy usłyszeliśmy przy okazji premiery nowego Audi A3. Dział marketingu/PR Audi Polska nazwał funkcję automatycznego odłączania biegu w trakcie jazdy (całkiem trafnie) żeglowaniem. W oryginalnych materiałach anglojęzycznych taka automatyczna jazda na luzie określona została jako „coasting” lub „gliding” w przypadku hybryd. Teraz żeglowanie rozprzestrzenia się wśród marek koncernu VAG.

Tryb żeglowania – czym jest i jak działa?

No dobra, trochę podkolorowaliśmy. „Żeglowanie” wcale nie zadebiutowało w Audi. Starszym miłośnikom motoryzacji znane jest już od dawna z Trabantów, Syren i Wardburgów. Nazywało się wtedy wolnym kołem, tudzież sprzęgłem jednokierunkowym i stosowane było w konstrukcjach z silnikami dwusuwowymi. Wróćmy jednak do meritum, bo według nas „żeglowanie” to rozwiązanie wymiernie wpływające na zmniejszenie zużycia paliwa w trasie. W przeciwieństwie do stosowanego powszechnie i powszechnie irytującego systemu start-stop. Wystarczy przytoczyć dane producenta: przy włączonym trybie żeglowania po zdjęciu nogi z gazu przy prędkości 60 km/h Audi A3 pokonuje dystans 703 m. W normalnym trybie pracy skrzyni tylko 239 m.

„Żeglowanie” aktywuje się powyżej określonej prędkości (np. w Volvo powyżej 80 km/h) i dlatego przydatne jest głównie w trasie. Po odpuszczeniu gazu elektronika momentalnie rozłącza silnik ze skrzynią biegów. W ten sposób nie ma efektu hamowania silnikiem, samochód toczy się swobodnie zwalniany jedynie oporami powietrza i tarcia.

Delikatne muśnięcie hamulca, czy dodanie gazu ponownie załącza napęd i w ułamku sekundy zwraca nam kontrolę nad autem. Nadal więc możemy liczyć na hamowanie silnikiem, kiedy tylko chcemy. Operacja załączania i odłączania napędu obywają się bez najmniejszych szarpnięć i niewyczuwalnie dla kierowcy. „Żeglowanie” testowaliśmy w Volvo S60, Volkswagenie Passacie Alltrack, Seacie Leonie i licznych modelach Audi. Wszędzie odbywało się to w bardzo zbliżony sposób. To, że został załączony bieg jałowy można dostrzec obserwując obrotomierz, którego strzałka opada w takim przypadku w okolice 1000 tys. obrotów. W samochodach grupy VAG ponadto zamiast wskazań chwilowego zużycia paliwa wyświetla się informacja „bieg jałowy”.

Żeglowanie, hamowanie silnikiem i eco driving

Korzystania z „żeglowania” trzeba się chwilę uczyć, aby jego zalety wykorzystać jak najbardziej efektywnie. W nawyk powinno wejść wcześniejsze niż zazwyczaj puszczanie gazu i zachowanie większego odstępu od poprzedzających pojazdów. W ten sposób unikniemy konieczności hamowania (i tym samym załączania biegu) np. podczas zjazdu ze wzniesienia. Powinniśmy skupić się na zachowaniu prędkości i pamiętać, że wytracamy ją dużo wolniej niż pozostali kierowcy. Należy podkreślić, że „żeglowanie” w żaden sposób nie eliminuje hamowania silnikiem. Po prostu eliminuje je w sytuacjach, w których jest zbędne.

 

Tryb żeglowania | update luty 2018

W nowym Audi A8, dzięki 48-woltowej instalacji elektrycznej tryb żeglowania został jeszcze bardziej rozbudowany. W zakresie prędkości od 55 do 160 km/h po odpuszczeniu gazu zostaje aktywowany tryb żeglowania, a w dodatku silnik spalinowy zostaje całkowicie wyłączony. Jednostka spalinowa pozostaje wyłączona nawet do 40 s.

Więcej o nowym Audi A8

O Autorze

Avatar

Kim ja w ogóle jestem i co tutaj robię? Od ponad 10 lat zawodowo testuję i recenzuję nowe modele samochodów. Kiedyś jako dziennikarz motoryzacyjny, dzisiaj bardziej niezależnie i lifestyle’owo, jako bloger i freelancer. Staram się wyjaśniać, doradzać i pomagać Wam w Waszych motoryzacyjnych problemach. Nowe samochody to po prostu moja praca. Szczególnie te klasy premium, ponieważ cenię sobie komfort, dbałość o detale oraz emocje, które wynikają z połączenia tych dwóch aspektów.

Podobne posty

15 komentarzy

 1. Avatar
  Piotr

  Niewiem czy dobrze myśle ale na odpuszczonym gazie przy „zapiętym” np. szóstym biegu samochód nie spala żadnego paliwa natomiast przy biegu jałowym silnik pobiera paliwo aby po prostu nie zgasł.
  Wiadomo ze na biegu mniej przejedzie ale w dalszym ciagu wystarczający aby dotoczyć sie do skrzyżowani ? Co jest bardziej eko?

  Odpowiedz
 2. Avatar
  Daniel

  Oj to raczej głupoty.
  By zyskać prędkość z której można tak sobie długo zwalniać na biegu jałowym, trzeba najpierw się nieźle rozpędzić…, a to żre paliwo. By silnik chodził na jałowcu, musi też spalać paliwo (ok. 1l na godzinę), tak więc .. wychodzi zapewne NA ZERO na spalaniu.
  Zasada zachowania energii. Nie ma nic z niczego.

  Odpowiedz
  • Avatar
   Michał Sztorc

   Zakładając, że rozwijamy tę samą prędkość, z której zwalniamy, dłużej będziemy zwalniać w trybie żeglowania, bo energii – zgodnie ze wspomnianą zasadą – nie będzie pochłaniać hamowanie silnikiem. W związku z tym, zakładając, że mamy dwa takie samochody, jadące z tą samą prędkością, to ten z możliwością żeglowania zajedzie dalej – będzie bardziej ekonomiczny. Bilans zużycia paliwa, nawet zakładając zużycie na biegu jałowym (przy toczeniu się) vs brak zużycia przy jeździe na biegu, i tak będzie bardziej korzystny dla samochodu z trybem żeglowania.

   Odpowiedz
 3. Avatar
  Łukasz

  Widzę jeszcze jedną wadę takiego automatycznego żeglowania. Faktycznie są sytuacje gdzie faktycznie „luz” pozwala nam dłużej dotoczyć się do zjazdu, jednak w ruchu miejskim marginalnie. Natomiast zapięty bieg ma dwie zalety. Jedna że jest zerowe spalanie, druga wytracanie prędkości powoduje oszczędność hamulców.

  Odpowiedz
  • Avatar
   Michał Sztorc

   fakty, przy żeglowaniu trzeba więcej hamować. Ale… Teraz dokładnie nie kojarzę, ale wydaje mi się, że nawet delikatne muśnięcie hamulców ponownie „zapina” bieg i „tradycyjne” hamownie jest momentalnie wspierane hamowaniem silnikiem.

   Odpowiedz
 4. Avatar
  michal

  Czyli dokładnie to samo można zrobić w zwykłym aucie z ręczną skrzynią bez funkcji żeglowania. Jak się chce hamować silnikiem to puszcza się gaz, a jak chce się żeglować to po prostu wrzuca się luz. W sumie jak z tą funkcją hamować silnikiem? Można to wymusić jakoś?

  Odpowiedz
  • Avatar
   Michał Sztorc

   Tryb żeglowania jest przeciwieństwem hamowania silnikiem. Kiedy napęd się rozłączy możesz w każdej chwili np. pacnąć łopatkę zmiany biegów lub lekko przyhamować, wówczas napęd się załącza i samochód normalnie jedzie na biegu, hamując silnikiem.

   Odpowiedz
  • Avatar
   FT

   W sytuacji awaryjnej (np. poślizg) kto szybciej wrzuci bieg, ty czy komputer? Manualne rozłączanie biegu przy takich prędkościach jest niebezpieczne bo toczysz się tak naprawdę wózkiem sklepowym bez żadnej kontroli.

   Odpowiedz
 5. Avatar
  Andrzej G.

  Wreszcie trafiłem przypadkiem na Człowieka, który rozumuje podobnie do mnie w temacie jazdy paliwooszczędnej. Nie mam niestety jeszcze auta z funkcją żeglowania ale podobną technikę stosowałem przez ostatnie 42 lata na kilkunastu moich autach (od malucha do Lexusa LS-400) i na każdym z nich jazda trybem (nazywam go impulsowym) dawała istotne oszczędności w stosunku do jazdy ze stałą prędkością. Wynika to z faktu, że sprawność każdego silnika spalinowego bardzo zależy od obciążenia (najlepsza przy dużym a najgorsza przy małym) zatem najlepiej gdy silnik pracuje pełną mocą albo wcale. Wiedzą to dobrze ludzie „bawiący” się w zawody jazdy o kropelce. Oczywiście tak ekstremalny tryb jazdy możliwy jest tylko na specjalnym torze (rekordy to kilka tysięcy km na litrze paliwa) ale stosując zbliżoną technikę wtedy gdy można, da się rzeczywiście sporo oszczędzić. Jak będzie zainteresowanie to służę szczegółami.
  Andrzej G.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

CHWILECZKĘ, NIE ZAMYKAJ MNIE, NIE JESTEM REKLAMĄ.

JESTEM ZAPROSZENIEM NA INSTAGRAMOWY PROFIL PREMIUMMOTO!

WARTO ZAJRZEĆ!

OK, TERAZ MOŻESZ MNIE ZAMKNĄĆ.

close-link
Hej! A widziałeś już znany i lubiany Instagram PremiumMoto? >>
close-image