Tuning wizualny samochodu: jak efektywnie zmienić wygląd Twojego pojazdu?

Niektórzy fani motoryzacji, pragną, aby ich auto wyróżniało się na drodze. Tuning wizualny samochodu to doskonałe rozwiązanie. Czym dokładnie jest? Jak go zrobić?

 

Tuning wizualny samochodu – co to znaczy?

Tuning wizualny samochodów to nic innego jak modyfikacja jego wyglądu. Wystarczy kilka zmian, aby przeciętnemu samochodowi nadać sportowego albo ekstrawaganckiego charakteru.

Przemyślany i dobrze wykonany tuning pozwoli nie tylko poprawić wygląd auta, ale i wpłynąć na lepsze osiągi. Przykładowo obniżenie pojazdu i szersze nadkola zapewniają lepsze prowadzenie na zakrętach. Spojlery i dyfuzory natomiast zwiększają docisk do jezdni i dają stabilność przy wyższych prędkościach.

 

Tuning wizualny samochodu – co można zmienić w aucie?

Wprawdzie w Polsce nie ma przepisów zakazujących tuningu optycznego, jednak są pewne ograniczenia. Zasadniczo wprowadzone modyfikacje nie powinny zagrażać bezpieczeństwu kierowcy, pasażerów oraz innych użytkowników drogi, oraz przekraczać norm hałasu i emisji spalin. Montowane zderzaki albo dokładki nie mogą mieć ostrych krawędzi i wystawać poza obrys pojazdu. Z kolei w przypadku przyciemniania szyb, trzeba pamiętać, że przepisy zezwalają, na co najwyżej 30% przyciemnienie szyby przedniej i bocznej (ograniczenia nie dotyczą reszty szyb). Prawo dopuszcza też obniżenia prześwitu, wymianę felg oraz grilla.

Kolor auta

Kolor lakieru można zmienić na dwa sposoby: poprzez ponowne położenie lakieru albo oklejenie auta specjalną folią. Car wrapping to najłatwiejszy i najtańszy sposób na oznaczenia floty firmowej. Jednak pozwala też na szybką zmianę wyglądu każdego samochodu, bez względu na kształt nadwozia i liczbę przetłoczeń. Można wybierać spośród bardzo wielu kolorów i faktur. Jednak aby folia ozdobiła auto i jednocześnie chroniła je przed zadrapaniami powinna być nałożona przez warsztat samochodowy specjalizujący się w car wrappingu. Tylko wtedy mamy pewność, że nic się nie odklei.

Spoiler samochodowy

Popularnym sposobem na tuning wizualny samochodu jest zamontowanie na nadwoziu spojlerów, czyli odchylaczy opływu albo owiewek. Ich zadaniem jest poprawienie właściwości aerodynamicznych auta, a tym samym nadanie mu sportowego i nowoczesnego wyglądu.

Felgi samochodowe i zabezpieczenia do kół

Kierowcy chętnie też wymieniają fabryczne felgi na bardziej sportowe albo o nowoczesnym agresywnym wzorze. Aluminiowe obręcze są dostępne w wielu rozmiarach. Często już wymiana 15-calowych felg na 17-calowe daje spektakularny efekt – wtedy koła wydają się znacznie większe.

Wnętrze samochodu

Tuning wizualny samochodu to nie tylko zmiana wyglądu zewnętrznego, ale i wewnętrznego. W aucie można wymienić: kierownicę, nakładki na pedały, fotele albo tylko ich pokrycie, radio, a niekiedy i zegary albo ich podświetlenie. Auto doposażymy też w rozmaite dywaniki samochodowe, w tym gumowe i welurowe, nowe rękawy na lewarek biegów i hamulec ręczny albo nakładki, np.: progowe, na hamulec albo na śruby. Dzięki temu dopasujemy do własnych upodobań kolorystykę i styl samochodu.

 

Tuning samochodów – ile to kosztuje

Koszt tuningu samochodu zależy, od jakich tego zmian dokonujemy, ceny nowych elementów oraz robocizny. Wiele czynności jak np. zmiana foteli, żarówek albo kół można zrobić samemu. Jednak poważniejsze modyfikacje jak oklejenia auta, montaż spojlerów oraz wymiana lamp warto powierzyć profesjonalistom, choć trzeba za to dodatkowo zapłacić. Na przykład koszt oklejania folia karoserii to wydatek rzędu ok. 2-3 tys. zł., ponowne lakierowanie pojazdu kosztuje 5-6 tys. zł, a przyciemnianie szyb ok. 350-650 zł.

Niestety nie każdy warsztat samochodowy podejmie się każdego zadania. Najlepiej jest więc wybrać taki zakład, którego główna działalność to odświeżanie wyglądu samochodów. Takie firmy mają nie tylko doświadczenie, ale i wiedzę co wolno modyfikować. Odpowiednich profesjonalistów znajdziesz przykładowo w serwisie Fixly.pl.

Hej! A widziałeś już znany i lubiany Instagram PremiumMoto? >>
close-image