Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego niż kupno OC – w końcu warunki tej polisy są zawsze identyczne, bo odgórnie określa je ustawa. Okazuje się jednak, że również na tym polu można popełnić potencjalnie kosztowne błędy. Jakie i w jaki sposób ich uniknąć? O tym piszemy w poniższym artykule.
1. Przedłużenie w obecnym towarzystwie
Gdy ważność obecnej polisy dobiega końca, na kolejny rok przedłuża się ona automatycznie. Dlatego pilnuj terminu, żeby w porę podjąć odpowiednie działania – jeśli nie wiesz, kiedy ona wygasa, dowiedz się, jak to sprawdzić z tekstu na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/jak-sprawdzic-waznosc-polisy-oc. Nikt jednak nie daje gwarancji, że warunki przedłużenia będą korzystne. Często zdarza się, że towarzystwo, które rok temu miało dla Ciebie najlepszą ofertę, w przypadku kolejnej proponuje znacznie wyższą cenę. Automatyczna zgoda na przedłużenie jest więc wysoce ryzykowna i może powodować niepotrzebne straty.
2. Kierowanie się reklamami i marką towarzystwa
Tak jak wszystkie inne przedsiębiorstwa zorientowane na osiąganie zysków, towarzystwa ubezpieczeniowe pozyskują klientów m.in. poprzez zakrojone na szeroką skalę działania marketingowe. Reklamy w mediach, artykuły sponsorowane, różnego rodzaju akcje w przestrzeni publicznej czy współpraca celebrytami i znanymi osobami rzeczywiście podnoszą rozpoznawalność marki, jednak z punktu widzenia kierowcy to bez znaczenia. Przekazy reklamowe i renoma marki są nieistotne, ponieważ warunki OC są zawsze identyczne we wszystkich towarzystwach. Bez względu na to, w jakiej firmie i za ile wykupisz polisę, otrzymasz identyczny produkt, dlatego jedynym istotnym czynnikiem, na którym należy się skupić przy wyborze ubezpieczenia, jest cena – im niższa składka, tym lepsza oferta. Najtańsze, indywidualnie wyliczone specjalnie dla Ciebie znajdziesz w serwisie kalkulator-oc-ac.auto.pl.
3. Nieporównywanie ofert
I tu dochodzimy do meritum, czyli porównania ofert OC, które jest warunkiem koniecznym, jeśli znaleźć najtańszą oferta. Wyłącznie wiedza o tym, gdzie ją możesz kupić, pozwoli Ci na podjęcie najkorzystniejszej decyzji. Zamiast sprawdzać ceny w kolejnych towarzystwach jedno po drugim użyj wspominanego kalkulatora ubezpieczeniowego, który pozwoli Ci na zestawienie wielu ofert za jednym razem. Tai sam efekt uzyskasz podczas spotkania z agentem ubezpieczeniowym sprzedającym polisy różnych firm.
4. Wpadnięcie w pułapkę podwójnego OC
Załóżmy, że dzięki porównaniu ofert udało Ci się znaleźć tę najtańszą w towarzystwie innym niż obecne. W takiej sytuacji pamiętaj o wypowiedzeniu poprzedniego OC, ponieważ jeśli tego nie zrobisz, przedłuży się ono automatycznie i tym samym pozostaniesz z dwiema polisami jednocześnie. Na szczęście ubezpieczenie, które uległo automatycznemu przedłużeniu, można wypowiedzieć w dowolnej chwili, płacąc składkę wyłącznie za okres jego obowiązywania.
5. Błędne podanie parametrów auta
Niezależnie od tego, czy świadomie, czy przez brak wiedzy podajesz agentowi lub wpisujesz w formularzu na stronie internetowej błędne parametry pojazdu, może Cię to drogo kosztować. Dotyczy to nawet tak błahych, wydawałoby się kwestii, jak zamontowane w aucie zabezpieczenia. Wprowadzanie ubezpieczyciela w błąd może skutkować podwyższeniem składki w trakcie trwania umowy, czyli po prostu dopłatą.
6. Zatajenie sposobu użytkowania pojazdu
To samo dotyczy określenia sposobu korzystania z pojazdu. Jeżeli nie poinformujesz ubezpieczyciela o innych kierowcach użytkujących samochód czy jego prawdziwym przeznaczeniu (np. nie poinformujesz o użyciu w celach zarobkowych), również narażasz się na niepotrzebne i kosztowne dopłaty.