nowy lexus ls500 ls500h test opinia 27
nowy lexus ls detale wnetrze

Co to jest Nanoe X – jak działa i co daje w samochodzie?

We wnętrzach samochodów klasy premium niektórych marek można spotkać napis „nanoe” w okolicy kratek nawiewów lub w zakładce klimatyzacji systemu multimedialnego. Czym jest technologia Nanoe oraz Nanoe X, jak działa i jak wpływa na Twoje samopoczucie za kierownicą?

Technologia Nanoe nie jest niczym nowym. Pierwszy raz w samochodach pojawiła się w 2021 roku w Toyocie Camry. Pamiętam też, że we wnętrzach rozmaitych modeli Lexusa spotykałem się z nią już jakieś 10 lat temu. Nanoe nie jest też domeną jedynie Lexusa i Toyoty i dam sobie coś uciąć, że z tą technologią spotkałem również w innych markach premium.

Teraz jednak Lexus pochwalił się, że w ich samochodach dostępna jest nowa odsłona technologii Nanoe – nazywa się Nanoe X. Postanowiłem więc zgłębić temat, bo to jedna z tych technologii, której działania nie widać gołym okiem. Gdzieś tam jest, coś robi, ale mało kto zadał sobie trud, aby sprawdzić, o co dokładnie w niej chodzi i jakie ma zalety w samochodzie.

 

Nanoe i nanoe X – co to jest?

Nanoe X (a wcześniej Nanoe) to autorska technologia dobrze znanej firmy Panasonic. Swoją karierę rozpoczęła w rozmaitych sprzętach gospodarstwa domowego jak pralki, suszarki, lodówki, klimatyzatory czy oczyszczacze powietrza. Z biegiem czasu trafiła do samochodów. Generalnie ta technologia ma za zdanie oczyszczać i nawilżać powietrze dzięki rozpylaniu nanocząsteczek wody.

 

Jak działa technologia Nanoe 

Nanoe to technologia produkcji mikrocząsteczek wody za pomocą ładunków elektrycznych, które po uwolnieniu reagują z pierwiastkami w atmosferze.

Cząsteczki te są około miliard razy mniejsze niż cząsteczki pary wodnej, co czyni je zbyt małymi, by dostrzec je gołym okiem. Jednocześnie cząsteczki Nanoe zawierają około 1000 razy więcej wody niż zwykłe jony ujemne, dzięki czemu dostarczają więcej wilgoci.

Niezależne badania przeprowadzone przez Japan Food Research Laboratories wykazały, że technologia Nanoe X w ciągu jednej godziny może zahamować ponad 99% wirusów i bakterii. Ponadto, stwierdzono też redukcję intensywności zapachu o 1,8 raza.

W samochodzie te mikrocząsteczki wody są rozpylane wraz ze strumieniem powietrza, który dostaje się do wnętrza przez dysze nawiewów. Obecność tych cząsteczek wg Lexusa może hamować rozwój wirusów, bakterii, pyłków oraz alergenów oraz przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pleśni.

Cząsteczki Nanoe mogą również usuwać nieprzyjemne zapachy i zatrzymywać odparowywanie wilgoci, co prowadzi również do nawilżenia skóry i włosów. Po prostu sprawiają, że powietrze we wnętrzu samochodu jest czyste i odpowiednio nawilżone.

 

Nanoe vs Nanoe X – różnice

Najnowsza odsłona Nanoe, czyli Nanoe X stosowana w samochodach marki Lexus to spory postęp pod względem skuteczności. Znacznie lepszy efekt osiągnięto dzięki 10-krotnemu zwiększeniu liczby emitowanych cząsteczek rodników hydroksylowych – z 480 miliardów na sekundę do 4,8 bilionów.

Wygląda więc na to, że dobroczynne efekty Nanoe w wersji X (w tym przypadku X oznacza rzymską liczbę 10) są 10-kortnie wzmocnione.

 

Nanoe X w samochodzie – nie tylko czyste powietrze

Technologia Nanoe X ma jeszcze jedną prozdrowotną zaletę dla kierowcy i pasażerów. Wg Lexusa wpływa pozytywnie na skórę kierowcy i pasażerów, bo efektem ubocznym jej stosowania jest wyższa wilgotność powietrza niż w przypadku standardowych układów.

Cząsteczki zwiększają poziom nasycenia wodą sebum skóry, co zapobiega jej wysychaniu. Technologia ta oddziałuje też na włosy oraz na oczy, sprawiając, że nawet długie, nocne podróże nie są tak męczące dla wzroku.

 

Czy Nanoe X faktycznie działa?

Przyznam, że trudno mi obiektywnie i jednoznacznie stwierdzić z perspektywy kierowcy czy pasażera samochodu wyposażonego z technologię Nanoe (lub Nanoe X), czy to rozwiązanie faktycznie działa i w jakim stopniu podnosi komfort długich podróży. Z pewnością mamy tu do czynienia z czymś więcej niż efektem placebo, a fakt obecności Nanoe na pokładzie na pewno nie zaszkodzi. 

Użytkownicy urządzeń Panasonic, wykorzystujących technologię Nanoe twierdzą, że to działa, można więc zakładać, że Nanoe w samochodzie również ma pozytywne efekty dla klimatu we wnętrzu.

 

Nanoe x w Lexusie

Najnowsza generacja technologii nNanoe X została wprowadzona do modelu ES już w 2021 roku. Następnie trafiła do nowego Lexusa UX, piątej generacji Lexusa RX, a także do elektrycznego Lexusa RZ. Wkrótce będzie dostępna także w innych autach Lexusa.

Obecność Nanoe X w samochodzie nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi czynnościami serwisowymi, a zdolność klimatyzacji do powstrzymywania rozwoju grzybów i pleśni sprawia, że system sam się oczyszcza. Nanoe X jest elementem wyposażenia standardowego.

technologia nanoe x w samochodzie
Niewielki napis Nanoe x pod kratką nawiewu świadczy o tym, że na pokładzie samochodu mamy technologię „uzdatniania” i nawilżania powietrza, dzięki nanocząsteczkom wody.
Hej! A widziałeś już znany i lubiany Instagram PremiumMoto? >>
close-image