polecane opony zimowe
VW T-Roc Premium test

Opony zimowe czy całoroczne?

Jakość ogumienia ma duże znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Na wybór opon szczególnie trzeba zwrócić uwagę w okresie zimowym, gdy warunki do jazdy są trudne. Oprócz tradycyjnych zimówek, na rynku można dostać także opony całoroczne. Producenci przekonują, że sprawdzą się one na każdej nawierzchni, co pozwala zaoszczędzić na kosztach wymiany i zakupu kompletów sezonowych. Czy to możliwe, żeby opony wielosezonowe dorównały zimówkom?

Budowa opon zimowych i całorocznych

Założeniem opon wielosezonowych jest jazda w każdych warunkach. Łączą one cechy opon letnich i zimowych, co ma zapewnić im dobrą przyczepność zarówno na śliskiej, jak i suchej nawierzchni. Opony całoroczne charakteryzują się dość gładką architekturą bieżnika oraz szerszymi rowkami. Wykonane są z mieszanki gumy o średniej twardości, aby dobrze trzymały się drogi. Takie cechy mają sprawiać, że ogumienie sezonowe będzie się dobrze sprawować nawet podczas wysokich temperatur.

– „Opony zimowe wykonane są z dość miękkiej mieszanki gumy, aby lepiej trzymały się śliskiej nawierzchni. Dodatkowo posiadają system odpowiednio wyprofilowanych rowków o dość sporej głębokości, dzięki czemu lepiej odprowadzają pośniegowe błoto spod kół” – wyjaśnia ekspert produktowy SklepOpon.com.

Opony zimowe wyposażone są w specjalne lamele, które dostosowują się do nawierzchni i poprawiają stabilność jazdy. Przy tak skrajnych cechach budowy, trudno oczekiwać, aby opony całoroczne równie dobrze poradziły sobie w warunkach zimowych.

Bezpieczeństwo jazdy

Opony zimowe są zaprojektowane tak, aby sprawdzały się w określonych warunkach. Posiadają system rowków i lameli, które dopasowują się do nawierzchni, poprawiają trakcję oraz zapewniają lepszą przyczepność. To przekłada się na bezpieczeństwo i krótszą drogę hamowania. Nie można zapominać, że opony całoroczne muszą łączyć w sobie cechy ogumienia letniego i zimowego. Z tego powodu, przy niskich temperaturach mogą stwardnieć, ze względu na użytą mieszankę gumy. To z kolei niekorzystnie wpływa na ich przyczepność i uniemożliwia elastyczne dopasowanie bieżnika do warunków nawierzchni.

Mimo że producenci opon całorocznych stale pracują nad poprawą ich jakości, to takie ogumienie nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa równego oponom zimowym. W przypadku opon całorocznych trzeba się liczyć z mniejszą przyczepnością i dłuższą drogą hamowania, co stwarza spore zagrożenie przy dynamicznej jeździe poza miastem.

najlepsze opony zimowe premium 1
Jeżeli jesteś miłośnikiem dynamicznej jazdy, posiadasz samochód o sporej mocy oraz poruszasz się zarówno po mieście, jak i poza nim, jedynym słusznym wyborem będą opony zimowe

Komfort podróży

Jazda samochodem ma być przyjemnością, na co także warto zwrócić uwagę wybierając ogumienie. Opony zimowe zaprojektowane są tak, aby stabilnie trzymały się drogi i umożliwiały precyzyjne prowadzenie, nie generując przy tym hałasu i drgań. Odpowiada za to mieszanka gumy, która elastycznie dopasowuje się do podłoża. Opony całoroczne ze względu na swoją twardość oraz płytszy bieżnik mogą być mniej komfortowe. Szczególnie będzie to odczuwalne przy większych osiągach i podróżowaniu cięższym samochodem.

Na co się zdecydować?

Mimo pewnych niedociągnięć, nie można stwierdzić, że opony całoroczne są całkowicie bezużyteczne. Wielosezonówki to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy, potrzebnych na wymianę opon. Opony całoroczne będą wystarczającym rozwiązaniem, jeżeli jeździsz spokojnie, poruszasz się głównie po drogach miejskich oraz nie pokonujesz rocznie wielu kilometrów.

Jeżeli jednak jesteś miłośnikiem dynamicznej jazdy, posiadasz samochód o sporej mocy oraz poruszasz się zarówno po mieście, jak i poza nim, jedynym słusznym wyborem będą opony zimowe. Do tego warto dodać wyjątkowo cichą jazdę oraz wysoki poziom bezpieczeństwa, co jest kolejną zaletą opon zimowych.

Hej! A widziałeś już znany i lubiany Instagram PremiumMoto? >>
close-image