ladowanie-akumulatora-sprzet-1

Jaki sprzęt do ładowania akumulatora?

Prostownik to przykład urządzenia, z którego na co dzień się nie korzysta, ale jednocześnie warto je mieć na wyposażeniu. Wówczas, nawet jeżeli auto nie będzie chciało odpalić, to będzie można samemu rozwiązać problem i naładować akumulator.

  1. Czy warto kupić prostownik?
  2. Popularne rodzaje prostowników
  3. Najważniejsze parametry

Zakup odpowiedniego prostownika nie jest jednak łatwy, szczególnie że klienci mogą znaleźć modele w cenach od kilkudziesięciu do kilku tysięcy. Na co więc zwrócić uwagę, aby nie przepłacić, ale jednocześnie kupić wydajny prostownik?

Czy warto kupić prostownik?

Wielu kierowców wychodzi z założenia, że nie warto kupować prostownika, ponieważ nie jest im potrzebny i tylko zajmuje miejsce. W praktyce natomiast trudno spotkać kierowcę, który przynajmniej raz w życiu nie spotkałby się z sytuacją, gdy przekręcenie kluczyka nie pozwala odpalić samochodu. Należy pamiętać, że rozładowaniu może ulec nawet dobry akumulator, zwłaszcza jeżeli auto zostanie pozostawione z włączonymi światłami lub radiem. Szkoda wówczas narażać się na wysokie koszty związane z zakupem nowego akumulatora lub tracić czas na szukanie kogoś, kto będzie mógł pożyczyć prostownik, jeżeli za niewielkie pieniądze można kupić taki sprzęt na własność.

Popularne rodzaje prostowników

Różnice w cenach prostowników wynikają przede wszystkim z renomy poszczególnych producentów, mocy urządzeń oraz typu. Najpopularniejsze rodzaje prostowników to:

  • standardowe modele prostowników – najtańsze i najprostsze sprzęty, w których wykorzystywany jest transformator. Są odpowiednie do zastosowań domowych i radzą sobie z naładowaniem akumulatorów stosowanych w autach osobowych.
  • prostowniki mikroprocesorowe – modele z dodatkowymi zabezpieczeniami funkcjami (ładowanie akumulatora bez potrzeby odłączania go od samochodu lub automatyczne wyłączanie prostownika po zakończeniu ładowania).

Oprócz tego w sprzedaży można znaleźć prostowniki trakcyjne, które świetnie sprawdzą się przy dużych akumulatorach (stosowanych na przykład w samochodach elektrycznych).

Najważniejsze parametry

Systematyczna obsługa akumulatorów i układu elektrycznego wpływa na żywotność części. Warto pamiętać, że prostownik to sprzęt na lata, więc lepiej wybrać lepszy model niż kupować najtańszy dostępny produkt. Z istotnych parametrów należy sprawdzić między innymi napięcie wyjściowe prostownika (powinno być zgodne z tym, jakie ma akumulator samochodowy), obecność diody lub innego wskaźnika, który ułatwi kontrolowanie stanu naładowania oraz stabilizację prądu.

 

Hej! A widziałeś już znany i lubiany Instagram PremiumMoto? >>
close-image