uchwyty samochodowe

Bezpieczne korzystanie ze smartfona w aucie – o czym pamiętać?

Statystyki są niepokojące. Korzystanie ze smartfonów w nieodpowiedzialny sposób często prowadzi do kolizji i wypadków drogowych. Dotyczy to zarówno pieszych, którzy spoglądają na ekran, przechodząc przez ulicę, jak również kierowców, którzy spoglądają na telefon w trakcie jazdy zamiast na drogę. W dzisiejszym tekście zajmiemy się tymi drugimi. Jak bezpiecznie korzystać z telefonu w aucie? Oczywiście da się to zrobić, jeśli wszyscy będziemy się trzymać podstawowych zasad!

 

Co grozi za korzystanie z telefonu w nieodpowiedni sposób?

O tym, że nieostrożność może doprowadzić kolizji wspomnieliśmy już we wstępie. Jednak nawet jeśli kierowca nie doprowadzi do zderzenia z innym pojazdem ani obiektem, to wciąż grożą mu poważne konsekwencje. Prawo o ruchu drogowym przewiduje za trzymanie telefonu w dłoni podczas jazdy do 12 punktów karnych i 500 zł mandatu. Całkiem sporo, prawda? Niestety nie wszystkich ta perspektywy skutecznie odstrasza. Przyjmuje się, że co roku policjanci odnotowują około 100 000 takich zdarzeń!

 

Jak właściwie korzystać z telefonu w samochodzie?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby pewnie wyłączenie telefonu na czas jazdy autem i ponowne włączenie urządzenia po dojechaniu na miejsce. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Jeśli już włączony telefon musi towarzyszyć kierowcy, niech korzystanie z niego będzie odpowiedzialne!

Przede wszystkim obsługę telefonu należy ograniczyć do najważniejszych, niezbędnych czynności. W tej kategorii mieści się prowadzenie pilnych rozmów telefonicznych, korzystanie z nawigacji i ewentualnie odtwarzanie muzyki, jeśli telefon jest połączony z odtwarzaczem samochodowym. Należy natomiast odrzucić pozostałe aktywności – pisanie wiadomości SMS w trakcie jazdy, korzystanie z mediów społecznościowych, przeglądanie stron w internecie. Wszystko, co nie jest konieczne, a tylko rozprasza, to potencjalne niebezpieczeństwo i brak wyobraźni.

Oprócz tego pamiętaj też o innych zasadach:

  1. Przez telefon rozmawiaj tylko prze zestaw głośnomówiący lub słuchawki z mikrofonem.
  2. Telefon trzymaj w specjalnym uchwycie – może być montowany do deski rozdzielczej, kratki wentylacyjnej albo za pomocą przyssawki do szyby.
  3. Wszystkie najważniejsze czynności w aplikacji wykonaj przed wyruszeniem w drogę. Jeszcze zanim odpalisz silnik, możesz przecież wyznaczyć trasę.
  4. Jadąc z nawigacją, miej włączony dźwięk. Dzięki temu nie będziesz cały czas spoglądać w ekran, zamiast tego usłyszysz wszystkie wskazówki w wersji głosowej.
  5. Upewnij się, że telefon jest naładowany! Nie ma nic gorszego niż szukanie ładowarki w trakcie jazdy! Pamiętaj, że akumulator szybko się zużywa, gdy korzystasz z funkcji GPS.

 

Jak korzystać z telefonu – zasady dla pasażerów

To kierowca jest w największym stopniu odpowiedzialny za bezpieczną jazdę. Jednak pasażerowie także mogą mieć na nią wpływ. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę kierowcy, jeśli zaobserwujemy, że zachowuje się w niewłaściwy sposób. Jeśli kierujący pojazdem ignoruje wymienione powyżej zasady, można zwrócić mu uwagę. Kolejna kwestia to korzystanie z urządzeń mobilnych przez pasażerów. Jeśli chcesz umilić sobie podróż graniem w gry czy oglądaniem serialu, pamiętaj o używaniu słuchawek. Odgłosy z telefonu nie powinny rozpraszać kierowcy i odciągać go od tego co dzieje się na drodze! Jeśli na tylnym siedzeniu są dzieci, mogą korzystać z tabletu lub smartfona umieszczonego w specjalnym uchwycie montowanym do zagłówka.

Sprawdź ofertę uchwytów samochodowych w MediaMarkt.pl.

Hej! A widziałeś już znany i lubiany Instagram PremiumMoto? >>
close-image