zabudowa-pickup-camper-celcamp

Campingowa zabudowa na pickupa (camper na pickup) – wszystko, co musisz wiedzieć | Pickup camper

Campingowa zabudowa na pickupa, campingowa kapsuła na pickupa, ewentualnie zabudowa camper na pickupa. To terminy nietypowego i jeszcze niezbyt popularnego rozwiązania dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować caravaningu. Nie będę rozwodził się tutaj nad istotą podróżowania camperem i ideą wolności, jaką daje. Zakładam, że wiesz, o co chodzi. W tym wpisie chcę się skupić na konkretnym rozwiązaniu, które pozwoli Ci łatwo i względnie niedrogo tę idę wolności wcielić w życie . Zapraszam na bliższe poznanie campera… na pickupie.

Czy wiedziałeś, że pakę pickupa można zaaranżować jako praktyczną przestrzeń do spania i mieszkania, niemal równie funkcjonalną, co campervan?

Gdyby ktoś mi powiedział, że na pickupie ma miejsce do spania dla 4-5 osób, kabinkę prysznicową, kuchenkę, umywalkę, zlew, salon, lodówkę a nawet toaletę, to jeszcze niedawno powiedziałbym mu: ta, jasne, chyba w snach. Jednak niedawno osobiście sprawdziłem campingową zabudowę na pickupa i byłem mocno zaskoczony możliwościami oraz funkcjonalnością tego rozwiązania. I spieszę, żeby podzielić się z Tobą szczegółami tego odkrycia. Skoro tutaj jesteś, to sądzę, że powinno Cię ono zainteresować.

zabudowa pickup kamper celcamp
Zabudowa camperowa (kapsuła mieszkalna) na pickupa od firmy Celcamp. Czy jest dobrą alternatywą dla campervana?

 

Camper na pickupie – inspiracja

Żeby była jasność, do opisania tego kompaktowego sposobu na caravaning zain$pirowała mnie firma Celcamp. Celcamp jest wyłącznym importerem kapsuł campingowych/campingowych zabudów do pickupa firmy Hotomobile. Ten fakt nie ma jednak wpływu na istotę oraz wydźwięk tekstu. Bo nie chcę tutaj wmawiać Ci, że zabudowy od Celcamp są najlepsze i że koniecznie musisz mieć coś takiego na swoim pickupie. Nie, chcę po prostu – jak zawsze w moich wpisach – pokazać możliwości, zainspirować i poszerzyć motoryzacyjne horyzonty.

Tutaj akurat za studium przypadku i narzędzie inspiracji posłuży mi zabudowa Gladiator w wersji (a jakże) Premium właśnie od Celcamp. Zaznaczam też, że to dopiero wstępny test i opinia, bo na ten moment nie jedynie „statycznie” zapoznałem się z kapsułą. Na dłuższy już w 100 proc. praktyczny test przyjdzie czas niebawem.

campingowa zabudowa na campera kapsula celcamp 2a
Jedna z przykładowych realizacji campera na pickupie od firmy Celcamp.

 

 Zabudowa camper na pickupa a styl życia

Muszę zaznaczyć, że nie jestem hardcorowym miłośnikiem caravaningu. Raczej amatorem. Mam jednak jako takie doświadczenie z campervanami. Przez „jako takie” rozumiem w sumie ponad miesiąc czasu spędzonego w rozmaitych campervanach w ciągu ostatnich trzech lat. Testowałem też liczne namioty na dachu, a nawet niewielką przyczepę campingową przy okazji realizacji Youtubowego cyklu dla Ford Polska. To taki zarys perspektywy, przez którą oceniam campera na pikcupie (na pickupa)

Stwierdziłem nawet, że przygotuję taką skromną tabelkę z porównaniem kompaktowych sposobów na caravaning.

 

„Kompaktowy caravaning” – zestawienie możliwości

  Spanie Gotowanie Inne aspekty życia
Campervan (California, Nugget) Dwa wygodne łóżka, mniejsze i większe. W sumie miejsce do spania dla 4 osób. Funkcjonalna kuchnia, w której przyrządzisz posiłek. Jest miejsce do pracy, sporo szafek na ubrania i przybory. Można się wyprostować.
Namiot na dachu samochodu osobowego Spora przestrzeń do spania. Miejsce do spania dla 2 osób. Raczej ciężko, chyba że zakupisz butle z palnikiem i zabierzesz ze sobą. Wszystko musisz wozić w bagażniku. Ciężko o ład i porządek. Nie ma miejsca do pracy.
Kompaktowa przyczepka campingowa Jedno spore łóżko. Na dwie osoby w sam raz.  Kuchnia na zewnątrz, od biedy da radę ugotować prosty posiłek. Nie ma miejsca do pracy, chyba że na łóżku. Są szafeczki na rzeczy i przybory. Uprzykrza manewrowanie.
Zabudowa camperowa na pickupa Jedno lub dwa spore łóżka. W sumie miejsce do spania dla 4 osób. Kuchnia we wnętrzu (na prosty posiłek) lub kuchnia na zewnątrz, w której można zaszaleć. Jest miejsce do pracy, są szafeczki na przybory. Łatwy w manewrowaniu i obsłudze.

W caravaningu nie poszukuję sensu życia i nie uznaję go jako jedynego słusznego sposobu na wypoczynek. Lubię spędzić tydzień w campervanie jako urozmaicenie, odskocznia i realizacja potrzeby spontanicznego zrywu raz do roku. Nie jest to jednak mój jedyny sposób na wypoczynek.

Tak, wiem, nie jesteś tu po to, żeby czytać o mnie i moich preferencjach. Też zawsze denerwuje mnie, że kiedy szukam przepisu na placek ze śliwkami, to zanim dotrę do meritum, muszę poznać historię śliwki węgierki i dowiedzieć się o tym, jak w autorze przepisu zrodziła się pasja do placka. Ale poczekaj, bo mój caravaningowy profil psychologiczny przytaczam tutaj nie bez powodu. 

 

Powyżej: moje campingowe portfolio jest dosyć szerokie i spośród wszystkich rozwiązań, które sprawdziłem, kapsuła mieszkalna na pickupa jest bardzo wysoko na liście idealnych rozwiązań do życia w drodze.

 

Zabudowa na pickupa dla amatorów i profesjonalistów

Chodzi o to, że według mnie taka campingowa zabudowa na campera idealnie wpisuje się w oczekiwania osób, które podobnie jak ja podchodzą do podróżowania z własnym noclegiem, czyli amatorsko. Nie musisz być entuzjastą caravaningu żeby docenić taką kapsułę i cieszyć się nią.

Taką zabudowę campera na pickupie uznaję za doskonałą (ba, równorzędną) alternatywę dla campervana. Jest znacznie wygodniejsza w transporcie niż przyczepka campingowa i znacznie bardziej praktyczna niż zwykły namiot dachowy.

Z drugiej strony z rozmów, które przeprowadziłem z klientami Celcamp, użytkującymi takie kapsuły, wynika, że świetnie sprawdzają się one również w przypadku osób, dla których caravaning to sens życia i wypoczynku. Że wcale nie trzeba tłuc się przez świat w monstrualnym camperze, żeby poczuć wolność i niezależność. Że capmingowa zabudowa na pickupa typu Gladiator lub Gladiator XL będzie dobrym rozwiązaniem również dla profesjonalnych miłośników caravaningu.

zabudowa camper na pickup celcamp
Kompaktowo i praktycznie. Według mnie taka camperowa zabudowa na pickupa to idealne rozwiązanie dla osób, które caravaning traktują jako odskocznię od tradycyjnego wypoczynku i przygodę, a nie istotę życia i podróżowania. Chociaż w tym drugim przypadku zabudowa na pickupie również się sprawdzi.

 

Czym jest campingowa zabudowa na pickupa?

Zacznijmy od nomenklatury, bo tutaj panuje spore zamieszanie. W naszym języku nie ma jednego konkretnego i najlepszego określenia na rozwiązanie, o którym tutaj mowa.

Według mnie najbardziej opisowym i obrazowym określeniem będzie: campingowa zabudowa na pickupa. Często można spotkać się również z określeniami:

  • zabudowa camper na pickupa,
  • pickup camper,
  • zabudowa camperowa do pickupa.

Mniej romantyczne a bardziej fachowe określenia to: kapsuła mieszkalna na pickup lub kapsuła campingowa na pickupa. Te ostatnie określenia kojarzą mi się z hotelem kapsułowym. Jednak 100 razy bardziej wolałbym spędzić noc w takiej kapsule na pickupie niż w kapsule hotelowej.

Prawda jest jednak taka, że jeśli mielibyśmy podjąć próbę zdefiniowania czym jest campingowa zabudowa na pickupa, to wyszlibyśmy zapewne właśnie od określenia kapsuła, którą montujemy na pace pickupa, a która pełni funkcję miejsca do spania i całkiem komfortowego życia w drodze.

W przypadku firmy Celcamp mówimy o kapsule wykonanej w technologii monoblok. Oznacza to konstrukcję, która jest jednolitą bryłą z włókna szklanego bez żadnych dodatkowych łączeń konstrukcyjnych. Jest lekka (do tego jeszcze wrócimy) odporna na korozję i w 100 proc. wodoodporna. Dzięki solidnej izolacji w lecie zbytnio się nie nagrzewa a w zimie nie wychładza.

Tyle tytułem wstępu. Przejdźmy do szczegółów.

 

Co dostajesz w zabudowie camper na pickupa?

W moim odczuciu, w kwestii funkcjonalności kapsuła mieszkalna na pickupa od Celcamp – Gladiator oraz Gladiator XL – jest bardzo zbliżona do campervana typu California Ocean czy Transit Custom Nugget tylko jest bardziej kompaktowa. Masz więc tutaj wszystko, co potrzebne do życia w drodze – pełną niezależność od źródła prądu, wodę, miejsce do gotowania, pracy i spania. No i kabinkę prysznicową.

Na co konkretnie możesz liczyć w kapsule campingowej na pickupa?

 

Kapsuła mieszkalna na pickupa na zewnątrz

Zacznijmy od tego, co dzieje się na zewnątrz takiej zabudowy campingowej na pickupa. Mamy tutaj:

  • markizę ponad 2 m x 2 m,
  • możliwość pokrycia kapsuły odporną na wszystko powłoką Raptor,
  • mocne oświetlenie LED-owe,
  • zewnętrzny stół na rozstawienie kuchni,
  • odpływ szarej wody (60 l), wlew czystej wody (60 l),
  • rozwijaną zasłonę prysznicową,
  • prysznic z ciepłą i zimną wodą,
  • przyłącze zasilania (siła),
  • opcjonalnie namiot dachowy,
  • izolacja 20 mm,
  • off-roadowe akcesoria.
zabudowa pickup kamper celcamp
Moja testowa kapsuła camperowa na pickupa (Hotomobil Gladiator w wersji Premium) miała wszystkie elementy (a nawet więcej), jakie znajdziesz w campervanie.

 

Kapsuła mieszkalna we wnętrzu

To, co zaskakuje po przekroczeniu drzwi, to dostępna przestrzeń i wyposażenie takiej kapsuły. Oglądana z zewnątrz kapsuła na pickupie nie wygląda, aby mogła we wnętrzu zaoferować to, co faktycznie oferuje. A znajdziemy tutaj:

  • kilka sporych okien każde z roletą i moskitierą oraz duże drzwi wejściowe,
  • mały zlew z kranem z wodą ciepłą i zimną,
  • pojedynczy palnik gazowy,
  • szafeczkę nad zlewem i dużą szufladę pod zlewem,
  • dwa szerokie miejsca siedzące,
  • lodówkę 60 l,
  • łóżko 2 x 1,80 m,
  • bakisty pod miejscami do siedzenia,
  • stół, na którym spokojnie zmieścisz 2 laptopy,
  • sporo oświetlenia LED i 2 LED-owe lampki do czytania,
  • kabinę prysznicową z krano-prysznicem i oknem dachowym,
  • szafeczkę z lustrem,
  • dodatkowe miejsce do spania 2 x 1,40 m w namiocie dachowym,
  • opcjonalną, przenośną toaletę,
  • panel do sterowania elektroniką.

Do tego instalacja 230V, duży akumulator 95A, ogrzewanie wody, ogrzewanie postojowe Webasto na ropę i mocny panel słoneczny na dachu (190W lub 205W).

Jest więc wszystko to, co dostajesz w typowym campervanie tylko rozmieszczone na nieco mniejszej przestrzeni.

To jednak zaledwie punkt wyjścia, bo Celcamp oferuje możliwość dosyć swobodnej aranżacji tej przestrzeni.

zabudowa camper na pickupa
Nie oceniaj kapsuły mieszkalnej na pickupa po gabarytach zewnętrznych. Przestrzeń we wnętrzu jest naprawdę funkcjonalna.

 

Czy możesz coś zmieniać i modyfikować

Wiesz już, co zaoferuje Ci taka camperowa zabudowa na pickupa. To jednak tylko przykładowe możliwości. Nic nie jest narzucone na stałe, ba możesz zmieniać nawet sam układ wnętrza.

Celcamp jest bardzo elastyczny jeśli chodzi o Twoje indywidualne preferencje i potrzeby – zarówno jeśli chodzi o wygląd samej kapsuły, jak i o jej wyposażenie oraz urządzenie. 

W skrócie: modele Gladiator i Gladiator XL możesz wziąć jako tzw. „gotowce” w jednej z trzech wersji wyposażenia. Mogą być też punktem wyjścia do bardziej indywidualnej kreacji kompaktowej przestrzeni do życia umieszczonej na pace pickupa. Wystarczy spojrzeć na poniższe zdjęcia przykładowej realizacji kapsuł Gladiator i Gladiator XL.

celcamp kapsuła mieszkalna od hotomobil
Celcamp w kapsułach mieszkalnych, które oferuje, pozwala na sporą dowolność w aranżacji i wystroju wnętrza. Dostępne są też dwa rozmiary kapsuły.
kapsuła mieszkalna na pickupa od celcamp
Przykładowe wnętrze kapsuły Gladiator XL od Celcamp.

 

Zalety kapsuły mieszkalnej na pickup oraz przewagi nad campervanem

O wszystkich cechach i istotnych aspektach zabudowy camperowej na pickupa dowiesz się ze strony celcamp.pl oraz opisu kapsuł. Nie chcę tutaj powielać tych informacji.

Tutaj chcę rzeczowo i merytorycznie wyłożyć, co spodobało mi się w takim camperze-pickupie z perspektywy gościa zakochanego w campervanach typu Ford Custom Nugget czy California Ocean. A trochę tego jest. 

  • Możliwość łatwego montażu i demontażu kapsuły. Uwaga – to nie jest reguła i rozmaite firmy oferujące kapsuły na pickupa różnie podchodzą do tematu mocowania jej na pace pickupa. Zabudowy camperowe od Celcamp mają tę zaletę, że montuje się je na pace bezinwazyjnie. Nie wymagają żadnej ingerencji w samochód. Po prostu wjeżdżasz pod taką kapsułę, mocujesz ją pasami do uchwytów, które są na każdej pace, zamykasz klapę i gotowe. A potem wykonujesz te czynności w odwrotnej kolejności i ponownie masz „normalnego” pickupa. 

  • Większa swoboda i dowolność w poruszaniu się. Zgodzisz się ze mną, że pickupem z dobrymi oponami możesz zapuścić się znacznie dalej i w znacznie cięższy teren niż standardową Californią czy każdym innym campervanem (no chyba, że przerobisz swojego campervana na terenówkę). A to sprawia, że takim camperem-pickupem masz znacznie szersze możliwości wyboru urokliwego, odludnego miejsca na nocleg czy dłuższy camping. Z powodzeniem dotrzesz do miejsca na nocleg, w którym żaden niemiecki emeryt nie stanie 2 m obok Ciebie swoim wielkim camperem.
kapsuła camper na pickupa
Camperem pickupem dojedziesz w miejsca, w które tradycyjne campervany na pewno nie dojadą. To daje znacznie więcej swobody w wyborze spokojnego miejsca na nocleg.
  • Możliwość użytkowania samej kapsuły bez pickupa. To kolejny świetny aspekt takiej zabudowy. Chodzi o to, że w nowych wersjach kapsuły, kiedy dotrzesz na camping, możesz zdjąć kapsułę z pickupa, postawić na nogach bez samochodu i korzystać z niej jak z namiotu klasy premium. Wówczas sam pickup pozostaje wygodnym środkiem około campingowego transportu.

 

  • Miejsce do spania. O tak, to było dla mnie duże zaskoczenie, że w takiej kapsule zamontowanej na pickupie udało się wygospodarować miejsce do spania – łóżko – o wymiarach 2 m x 1,8 m. Tak dużego łóżka nie dostaniesz w campervanie. W Californii dolne łóżko ma 1,14 m x 1,95 m. Do tego opcjonalnie możesz mieć rozkładany namiot na dachu, który zaoferuje 2 m x 1,4 m przestrzeni do spania. Ponownie, to więcej niż na górnym łóżku Californii, które ma 2 m x 1,2 m. Innymi słowy, taka kapsuła z opcjonalnym namiotem na dachu zapewni komfortowe miejsce do spania dla 4 osób. A awaryjnie nawet dla 5.
spanie kapsuła camper pickup
Główne łóżko w kapsule camper na pickupa. Po rozłożeniu dodatkowego stelaża ma rozmiar 2 m x 1,8 m.
  • Funkcjonalna kabina prysznicowa. To również coś, czego nie spodziewałbym się na pace pickupa. A jednak. Zaraz przy wejściu masz kabinę prysznicową (z opcjonalną, wstawianą toaletą) oddzieloną przesuwanymi drzwiami. Drugi prysznic jest też na zewnątrz, więc z tej kabiny możesz zrezygnować i wówczas masz jeszcze więcej przestrzeni we wnętrzu. 
kabina prysznicowa na pickupie
Pierwsze miejsce na liście rzeczy, których nie spodziewasz się znaleźć na pace pickupa: kabina prysznicowa z przenośną toaletą.

 

  • Spodobało mi się też to, że w przeciwieństwie do campervana, a podobnie jak w przyczepie, przestrzeń mieszkalna w takiej kapsule na pickupie jest oddzielona od kabiny samochodu. Na nie równościach nie słyszysz więc koncertu na talerze, sztućce, butelki i szklanki, który z pewnością dobrze zna każdy kierowca campervana.

 

Wady przeróbki pickupa na campera

Żeby było obiektywnie, trzeba wspomnieć o wadach zabudowy camperowej na pickupa. Cóż, z pewnością takie rozwiązanie ma jakieś wady, ale na ten moment, po pierwszej przymiarce do kapsuły Gladiator, żadne wady nie zaabsorbowały mojej uwagi.

Jedna rzecz, którą mógłbym podciągnąć pod wadę, to wysokość kabiny. Przy moich 185 cm wzrostu po wejściu do wnętrza czubkiem czupryny przycierałem o sufit.

Pewnym mankamentem może być niewielka przestrzeń na nogi ograniczona przez lodówkę, kiedy korzystamy z miejsca siedzącego w kapsule. To jednak przestaje być problemem, kiedy podejmiemy (moim zdaniem jedyną słuszną) decyzję o pozbyciu się kabiny prysznicowej z wnętrza. Wówczas lodówka wraz z dodatkowymi szafkami wędruje w jej miejsce a my dostajemy mnóstwo przestrzeni do gier i zabaw (oraz siedzenia) w namiastce salonu. 

Pewnym mankamentem dla wysokich osób może być niewielka przestrzeń na nogi w części „salonowej” kapsuły. Jednak w praktyce siedzi się tu całkiem wygodnie, a po drugie można sobie zażyczyć, aby lodówka (to ten element pod stolikiem) powędrowała w miejsce kabiny prysznicowej. Wówczas ta sama przestrzeń prezentuje się jak na zdjęciu poniżej.
Proszę bardzo: pozbywamy się lodówki. W takim przypadku stolik jest rozkładany a miejsca do siedzenia (na nogi) pod dostatkiem.

Na więcej narzekań przyjdzie z pewnością czas, kiedy wezmę już taką kapsułę na solidny, tygodniowy test. Pytanie, czy faktycznie będzie na co narzekać?

 

Jak się jeździ pickupem z camperem na pace?

I tu mnie masz, bo nie jeździłem jeszcze zbyt wiele pickupem z zabudową camperową na pace. Wrażenia z kilkudziesięciu pokonanych kilometrów po rondach i drogach szybkiego ruchu na ten moment pozwalają mi stwierdzić, że pod względem „czucia gabarytów” takiego pickupa-campera jest podobnie jak w przypadku campervana.

Czujesz, że jedziesz czymś dużym z wysoko umieszczonym środkiem ciężkości. Zakręty trzeba więc pokonywać z taką samą rozwagą, jak pokonywałbyś je campervanem. Jeśli chodzi o jeden z ważniejszych aspektów podróżowania takim camperowo-pickupowym zestawem, czyli jazdę autostradą z prędkościami 110-140 km/h, to w moim odczuciu wrażenia są bardzo zbliżone do tych z Californii.

Tutaj warto wspomnieć o jeszcze jednej dużej zalecie takiej kapsuły. Owszem jest wysoka i podnosi środek ciężkości samochodu. Jednocześnie jest jednak lekka, bo waży jakieś 500 kg. To niewiele tym bardziej, jeśli na tę masę spojrzymy przez pryzmat ładowności tradycyjnych, europejskich pickupów na poziomie 1000 kg. Innymi słowy, przy ruszaniu i hamowaniu nie czuć, że wieziesz ze sobą kawalerkę. Te wrażenia buduje na podstawie Amaroka 3,0 V6 TDI.

celcamp pickup camper
W moim odczuciu pickupem z zabudową camperową na pace jeździ się podobnie jak campervanem. Czuć gabaryty samochodu, ale można pewnie i szybko przemieszczać się autostradami.

 

Zabudowa campera na pickupa – ile to kosztuje?

No dobrze, pora na jeden z istotniejszych punktów camperowej zabudowy na pickupa, czyli ceny takiego rozwiązania.

Firma Celcamp oferuje kapsuły Gladiator oraz Gladiator XL w trzech wariantach wyposażenia i wykończenia. Na podobnej zasadzie, jak marki motoryzacyjne robią w przypadku samochodów.
Mamy więc wersję Life, Standard oraz Premium z cenami dla Gladiatora odpowiednio: 59 tys. zł, 72 tys. zł oraz 89 tys. zł. To ceny netto.

Skoro przy kosztach jesteśmy. Warto wspomnieć, że taką zabudowę w świetle prawa i przepisów traktujemy po prostu jako ładunek na pace naszego pickupa. Nie wymaga więc żadnych dodatkowych opłat na autostradach czy promach, nie trzeba jej rejestrować czy homologować. Zakładasz i jedziesz jak pickupem z ładunkiem. W zasadzie ten aspekt również mógłbym dodać do akapitu o zaletach takiej zabudowy.

 

Zabudowa camperowa na pickup – demonstracje cech i funkcji na filmie

Mam nadzieję, że się na mnie nie zdenerwujesz, że opisałem Ci to wszystko, a dopiero teraz wspominam, że przygotowałem również film. Szczegółowo pokazuję i opisuję w nim, jak wygląda taka kapsuła mieszkalna na pickupie. Zapraszam.

 

Hej! A widziałeś już znany i lubiany Instagram PremiumMoto? >>
close-image