Na temat alkoholu za kierownicą powiedziano już chyba wszystko. Znacznie mniej uwagi poświęca się niebezpieczeństwu, jakie niesie ze sobą wsiadanie za kółko pod wpływem narkotyków, nawet tych „miękkich”. Dlatego w naszym cyklu porad przyjrzymy się bliżej wpływowi narkotyków na kierującego pojazdem i konsekwencjom jaki niesie ze sobą jazda „na haju”.  jazda defensywna

 

Marihuana i inne narkotyki a jazda samochodem

Prowadzenie samochodu wymaga nie tylko zdrowych rąk, nóg i oczu, ale przede wszystkim sprawnie funkcjonującego mózgu, który odpowiada za kontrolę i koordynację wszystkich naszych działań. Bezpieczne uczestniczenie w ruchu drogowym wymaga pełnej koncentracji i zdolności do szybkiego podejmowania decyzji
w zmieniających się warunkach na drodze i poza nią. Narkotyki oraz inne substancje psychoaktywne zaburzają tę sprawność, co w konsekwencji może prowadzić do tragicznych skutków.

Wpływ narkotyków na organizm człowieka jest na ogół niemożliwy do przewidzenia, a ponadto – za każdym razem może być inny

Wszystkie narkotyki w tym również tzw. miękkie zakłócają pracę zmysłów i wpływają na zdolność bezpiecznego kierowania pojazdem nawet najbardziej doświadczonych kierowców. Prowadzenie samochodu, jazda skuterem lub rowerem po ich zażyciu wiąże się z podobnym ryzykiem wypadku i takimi samymi konsekwencjami prawnymi jak po spożyciu alkoholu.

Jeśli osoba kierująca pojazdem znajduje się pod wpływem środka odurzającego to czyn taki stanowi przestępstwo. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego jego sprawca podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2 (art. 178a § 1 k.k.), Wobec sprawcy zachowań opisanych w tym artykule sąd jest również obowiązany sięgnąć po środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od roku do lat 10.

Jazda samochodem po marihuanie

Wpływ narkotyków na organizm człowieka jest na ogół niemożliwy do przewidzenia, a ponadto – za każdym razem może być inny! Zależy to od wielu czynników – rodzaju substancji, zażytej dawki, cech psychofizycznych danej osoby, odporności w danym dniu, pogody, pory dnia, poziomu zmęczenia, a nawet tego, co jedliśmy i piliśmy!

Wielu ludzi nie zdaje sobie jednak sprawy ze skutków zapalenia tzw. skręta. Lekarze zajmujący się tą problematyką tak opisują działanie tej z pozoru niewinnej- jak się niektórym wydaje – „trawki” na organizm:

„Marihuana, haszysz – spowalniają i zniekształcają odbiór bodźców wzrokowych i słuchowych, wywołują stany apatii, euforii lub zobojętnienia w efekcie czego kierowca pod ich wpływem łatwo i szybko podejmuje niebezpieczne decyzje. Szybko doprowadzają do wyczerpania uwagi i koncentracji, powodują senność bez świadomości ryzyka zaśnięcia!  W skrajnych okolicznościach wywołują psychozę lub mogą doprowadzić do niewydolności krążeniowo-oddechowej.”

W następnym „odcinku” zostanie omówione działanie innych narkotyków na kierujących pojazdami, oraz sposobów ich  wykrywania w organizmie (narkotestów).

Przejdź do drugiej części wpisu na temat jazdy samochodem pod wpływem narkotyków

 

Andrzej Lubertowicz

Andrzej Lubertowicz – kierowca rajdowy, członek Polskiego Stowarzyszenia Motorowego, były biegły sądowy Sądu Wojewódzkiego w Krakowie w zakresie techniki samochodowej i ruchu drogowego, założyciel i trener Akademii Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym Safe2drive.  Od wielu lat zajmuje się promowaniem szeroko pojętego bezpieczeństwa ruchu drogowego między innymi poprzez szkolenia z zakresu jazdy defensywnej, ekojazdy i przepisów. jazda defensywna

O Autorze

Avatar

Kim ja w ogóle jestem i co tutaj robię? Od ponad 10 lat zawodowo testuję i recenzuję nowe modele samochodów. Kiedyś jako dziennikarz motoryzacyjny, dzisiaj bardziej niezależnie i lifestyle’owo, jako bloger i freelancer. Staram się wyjaśniać, doradzać i pomagać Wam w Waszych motoryzacyjnych problemach. Nowe samochody to po prostu moja praca. Szczególnie te klasy premium, ponieważ cenię sobie komfort, dbałość o detale oraz emocje, które wynikają z połączenia tych dwóch aspektów.

Podobne posty

Jedna odpowiedź

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

CHWILECZKĘ, NIE ZAMYKAJ MNIE, NIE JESTEM REKLAMĄ.

JESTEM ZAPROSZENIEM NA INSTAGRAMOWY PROFIL PREMIUMMOTO!

WARTO ZAJRZEĆ!

OK, TERAZ MOŻESZ MNIE ZAMKNĄĆ.

close-link
Hej! A widziałeś już znany i lubiany Instagram PremiumMoto? >>
close-image