Marihuana i inne narkotyki - jazda defensywna

Jazda samochodem po marihuanie cz.I

Na temat alkoholu za kierownicą powiedziano już chyba wszystko. Znacznie mniej uwagi poświęca się niebezpieczeństwu, jakie niesie ze sobą wsiadanie za kółko pod wpływem narkotyków, nawet tych „miękkich”. Dlatego w naszym cyklu porad przyjrzymy się bliżej wpływowi narkotyków na kierującego pojazdem i konsekwencjom jaki niesie ze sobą jazda „na haju”.  jazda defensywna

 

Marihuana i inne narkotyki a jazda samochodem

Prowadzenie samochodu wymaga nie tylko zdrowych rąk, nóg i oczu, ale przede wszystkim sprawnie funkcjonującego mózgu, który odpowiada za kontrolę i koordynację wszystkich naszych działań. Bezpieczne uczestniczenie w ruchu drogowym wymaga pełnej koncentracji i zdolności do szybkiego podejmowania decyzji
w zmieniających się warunkach na drodze i poza nią. Narkotyki oraz inne substancje psychoaktywne zaburzają tę sprawność, co w konsekwencji może prowadzić do tragicznych skutków.

Wpływ narkotyków na organizm człowieka jest na ogół niemożliwy do przewidzenia, a ponadto – za każdym razem może być inny

Wszystkie narkotyki w tym również tzw. miękkie zakłócają pracę zmysłów i wpływają na zdolność bezpiecznego kierowania pojazdem nawet najbardziej doświadczonych kierowców. Prowadzenie samochodu, jazda skuterem lub rowerem po ich zażyciu wiąże się z podobnym ryzykiem wypadku i takimi samymi konsekwencjami prawnymi jak po spożyciu alkoholu.

Jeśli osoba kierująca pojazdem znajduje się pod wpływem środka odurzającego to czyn taki stanowi przestępstwo. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego jego sprawca podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2 (art. 178a § 1 k.k.), Wobec sprawcy zachowań opisanych w tym artykule sąd jest również obowiązany sięgnąć po środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od roku do lat 10.

Jazda samochodem po marihuanie

Wpływ narkotyków na organizm człowieka jest na ogół niemożliwy do przewidzenia, a ponadto – za każdym razem może być inny! Zależy to od wielu czynników – rodzaju substancji, zażytej dawki, cech psychofizycznych danej osoby, odporności w danym dniu, pogody, pory dnia, poziomu zmęczenia, a nawet tego, co jedliśmy i piliśmy!

Wielu ludzi nie zdaje sobie jednak sprawy ze skutków zapalenia tzw. skręta. Lekarze zajmujący się tą problematyką tak opisują działanie tej z pozoru niewinnej- jak się niektórym wydaje – „trawki” na organizm:

„Marihuana, haszysz – spowalniają i zniekształcają odbiór bodźców wzrokowych i słuchowych, wywołują stany apatii, euforii lub zobojętnienia w efekcie czego kierowca pod ich wpływem łatwo i szybko podejmuje niebezpieczne decyzje. Szybko doprowadzają do wyczerpania uwagi i koncentracji, powodują senność bez świadomości ryzyka zaśnięcia!  W skrajnych okolicznościach wywołują psychozę lub mogą doprowadzić do niewydolności krążeniowo-oddechowej.”

W następnym „odcinku” zostanie omówione działanie innych narkotyków na kierujących pojazdami, oraz sposobów ich  wykrywania w organizmie (narkotestów).

Przejdź do drugiej części wpisu na temat jazdy samochodem pod wpływem narkotyków

 

Andrzej Lubertowicz

Andrzej Lubertowicz – kierowca rajdowy, członek Polskiego Stowarzyszenia Motorowego, były biegły sądowy Sądu Wojewódzkiego w Krakowie w zakresie techniki samochodowej i ruchu drogowego, założyciel i trener Akademii Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym Safe2drive.  Od wielu lat zajmuje się promowaniem szeroko pojętego bezpieczeństwa ruchu drogowego między innymi poprzez szkolenia z zakresu jazdy defensywnej, ekojazdy i przepisów. jazda defensywna

Hej! A widziałeś już znany i lubiany Instagram PremiumMoto? >>
close-image