Czy ubezpieczenie assistance obejmuje opony?

Samochodowe ubezpieczenie assistance może różnić się w zależności od szczegółów oferty i zakresu polisy proponowanej przez dane towarzystwo. Ubezpieczyciel oferuje zwykle pomoc w przypadku nagłych problemów na drodze – takich jak holowanie, naprawa awarii mechanicznych czy dostarczenie paliwa, ale detale dotyczące opon mogą być wyłączone z takiego ubezpieczenia. Zawsze warto jednak sprawdzić warunki konkretnej polisy zawarte w OWU, aby dowiedzieć się, czy assistance obejmuje opony i koła pojazdu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

 

Przebicie opony – co należy zrobić? 

Do przebicia opony może przyczynić się nierówna nawierzchnia, czyli dziury na drodze, a także przejechanie po ostrych elementach. Doprowadza to do uszkodzenia bieżnika i rozerwania gumy. Jazda ze zbyt niskim ciśnieniem w oponach również może zwiększyć ryzyko ich przebicia. 

Jeśli podczas prowadzenia auta wyczuwasz, że np. tracisz sterowność i podejrzewasz przebicie opony, bezzwłocznie zatrzymaj auto w bezpiecznym miejscu i dokonaj rzetelnej oceny sytuacji. Po wykryciu flaka w oponie trzeba sięgnąć po zestaw naprawczy lub koło zapasowe i przystąpić do wymiany ogumienia. Jeśli sytuacja jest bardziej skomplikowana, jedynym wyjściem będzie skorzystanie z pomocy drogowej. Takie wsparcie można otrzymać na przykład w ramach zakupu odpowiedniego ubezpieczenia opon.  

 

Ile kosztuje naprawa opon? 

Skorzystanie z usług pomocy drogowej w przypadku problemów z samodzielną wymianą opon może okazać się bardzo kosztowne. Cena jest wówczas zależna od odległości, jaką musi pokonać serwis, by dotrzeć na miejsce awarii. Jeśli dodatkowo nie będziesz wyposażony w koło zapasowe, a będzie ono konieczne do naprawienia pojazdu, za usługę zapłacisz nawet kilkaset złotych!  

Właśnie z tego powodu warto wykupić ubezpieczenie opon, które okaże się idealnym wsparciem finansowym w takiej sytuacji. Odpowiedni pakiet ochrony ubezpieczeniowej pojazdu uchroni Cię wtedy przed stresem i dodatkowymi wydatkami.  

 

Przebite opony – jakie polisy zapewnią wsparcie? 

Ubezpieczenie opon jest dodatkowym pakietem zapewniającym ochronę na wypadek ich awarii podczas podróżowania autem. Choć stanowi zwykle rozszerzenie polisy OC/AC, to możliwe jest również kupno osobnego ubezpieczenia assistance, w którym będzie zapewniona wymiana opony lub koła pojazdu. Zakres działania dedykowanego pakietu może jednak różnić się w zależności od szczegółów oferty towarzystwa. 

Ubezpieczenie assistance obejmuje zwykle usługi serwisowe, holowanie do najbliższego warsztatu, pokrycie kosztów noclegu pasażerów oraz dostarczenie auta zastępczego. Jeśli zależy nam na kompleksowej pomocy w przypadku awarii opon na drodze, możemy wykupić taki wariant ubezpieczenia, który obejmie organizację i pokrycie kosztów wymiany oraz holowania (jeśli wymiana na miejscu nie jest możliwa). Polisa assistance zapewni wymianę koła lub opony na trasie w komfortowych dla kierowcy warunkach. 

 

Assistance a przebita opona – czy uzyskasz pomoc? 

Tak. Wybrany pakiet assistance może zapewniać wsparcie ubezpieczyciela w razie przebicia opony na trasie (również na autostradzie). Pojazd zostanie naprawiony na miejscu lub odholowany do najbliższego warsztatu.

Należy jednak podkreślić, że ubezpieczenie assistance opony to dodatek do polisy, który różni się zakresem ochrony w wielu towarzystwach. Warto zatem porównać oferty, aby wybrać najlepszy wariant, dopasowany do własnych potrzeb. Porównywanie propozycji wielu ubezpieczycieli pozwoli także zaoszczędzić na zakupie polisy! 

 

Co może obejmować assistance opon? 

Decydując się na rozszerzenie polisy OC/AC o dodatkową ochronę opon, zawsze warto upewnić się, jaki dokładnie jest jej zakres i jakie wsparcie oferuje ubezpieczyciel. Dlatego zapoznaj się z OWU i przejrzyj wyłączenia ochrony. Zazwyczaj ubezpieczenie opon z usługami assistance obejmuje: 

 • wymianę opony lub koła na miejscu lub skorzystanie z pakietu naprawczego,
 • holowanie auta do serwisu (jeśli nie jest możliwa naprawa na miejscu zdarzenia),
 • naprawę opony we wskazanym przez ubezpieczyciela warsztacie,
 • pokrycie kosztów naprawy opony,
 • wskazanie lokalizacji najbliższych zakładów wulkanizacyjnych,
 • organizację i pokrycie kosztów za auto zastępcze. 

To ważne! 

Wymienione wyżej usługi są oferowane w ramach ubezpieczenia opon tylko przez niektóre towarzystwa. Oznacza to, że nie każde rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej o opony będzie obejmowało takie elementy. Właśnie dlatego przed podpisaniem umowy ubezpieczenia, zawsze dokładnie sprawdź jej warunki. Dzięki temu unikniesz rozczarowań podczas awarii opon w podróży swoim autem. 

 

Dlaczego warto ubezpieczyć opony? 

Ubezpieczenie assistance w formie dodatku do polisy OC/AC jest niezwykle istotnym wsparciem w razie problemów z kołami pojazdu na trasie.

Wiele pakietów zapewnia wtedy kompleksową pomoc ze strony ubezpieczyciela. Najczęściej wsparcie to dotyczy pomocy drogowej i obejmuje wymianę przebitej opony na miejscu lub (jeśli nie jest to możliwe) transport do warsztatu, który rozwiąże problem. Ponadto pakiety assistance zapewniają również kierowcom pomoc drogową w obliczu wypadku, rozładowanego akumulatora, braku paliwa czy przepalonych żarówek. 

Zalety zakupu ubezpieczenia opon wraz z pakietem assistance to: 

 • pomoc drogowa po uszkodzeniu opony,
 • szybka wymiana przebitej opony (jeśli to możliwe),
 • naprawa uszkodzonych opon samochodowych,
 • pokrycie kosztów naprawy opony,
 • zapewnienie auta zastępczego, jeśli naprawa potrwa dłużej (w wybranych pakietach).

Assistance a wymiana koła lub opony – podsumowanie 

Po przeczytaniu powyższego tekstu wiesz już, jak zabezpieczyć opony w ramach assistance, co to jest za ochrona i co dokładnie może obejmować.

Jeśli poszukujesz takiej polisy, pamiętaj, aby porównać oferty wielu ubezpieczycieli. Ułatwi Ci to znalezienie najszerszego zakresu ubezpieczenia samochodowego w najlepszej cenie. Więcej informacji na temat związku polisy assistance z przebitą oponą i wymianą koła znajdziesz w tym artykule: https://cuk.pl/porady/przebite-opony. ← Wejdź w link i poznaj szczegóły zagadnienia! 

 

Hej! A widziałeś już znany i lubiany Instagram PremiumMoto? >>
close-image