Podczas zawierania umowy kupna-sprzedaży pojazdu, bardzo ważna jest kwestia jego ubezpieczenia. Należy bezwzględnie skontrolować, czy samochód, który chcemy nabyć, jest objęty obowiązkową polisą. Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak istotne podczas kupna lub sprzedaży auta? W jaki sposób możesz sprawdzić stan polisy danego samochodu?
Gdzie sprawdzić, czy sprzedający pojazd ma ważne OC?
Podczas zakupu nowego samochodu poprzedni właściciel jest zobowiązany do przedstawienia Ci dokumentu potwierdzającego zakup ubezpieczenia. Jeżeli z różnych powodów tego nie robi, powinieneś samodzielnie dokonać kontroli jego polisy.
Wystarczy skorzystać z ogólnodostępnej bazy danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Po wejściu w odpowiedni formularz wystarczy wpisać numer rejestracyjny danego pojazdu lub jego numer VIN. Po chwili system wygeneruje raport. Zawiera on informacje o ubezpieczonym pojeździe, nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, okres umowy oraz numer zakupionej polisy.
Dzięki tak prostej weryfikacji stanu faktycznego masz pewność czy auto, które chcesz nabyć, jest ubezpieczone. Gdyby tak nie było, to jako nowy właściciel, byłbyś zobowiązany do niezwłocznego zakupu polisy OC lub opłacenia kary za brak OC, jeśli np. zapomniałbyś o tym obowiązku. Jest ona wyliczana na podstawie liczby dni, przez które samochód nie był objęty polisą.
Liczba oszustw podczas sprzedaży samochodów jest coraz wyższa. Warto więc za każdym razem zweryfikować stan ubezpieczenia pojazdu, którego zakupu chcesz dokonać. Należy to zrobić nawet w sytuacji, gdy zbywca przekazuje nam zaświadczenie o polisie. Może się bowiem okazać, że ubezpieczenie zostało zakupione, ale nie opłacono wszystkich składek. Będziesz wtedy zobowiązany do uiszczenia brakujących opłat.
Co zrobić z ważną polisą sprzedającego samochód?
Podczas zakupu auta przejmujesz na mocy umowy ubezpieczenie, które wykupił poprzedni właściciel. W takiej sytuacji masz do wyboru dwie możliwości. Pierwszą z nich jest wypowiedzenie dotychczasowej umowy. Aby to uczynić, warto wcześniej skontaktować się z ubezpieczycielem. Dowiesz się wtedy, w jakiej formie powinno być przesłane wypowiedzenie dotychczasowej umowy ubezpieczeniowej.
Najczęściej wymagane jest wypełnienie odpowiedniego pisma i dostarczenie go pocztą, faksem lub drogą mailową. Jeżeli jesteś pewny chęci zakończenia poprzedniej umowy, zrób to jak najszybciej. W przeciwnym razie możesz zostać obciążony np. dodatkowymi opłatami za korzystanie z polisy poprzedniego właściciela pojazdu.
Drugą możliwością jest zachowanie trwającej umowy ubezpieczeniowej. W takiej sytuacji towarzystwo ma prawo dokonać rekalkulacji stawki za polisę. Dzięki temu może oszacować ryzyko, biorąc pod uwagę twój wiek, staż za kierownicą, miejsce zamieszkania i inne. Warto też pamiętać, że kontynuowanie trwającej polisy skutkuje nieprzedłużeniem się automatycznie OC na następny rok. Warto więc na bieżąco kontrolować termin, w którym będziesz musiał zakupić nowe ubezpieczenie.
Ubezpieczenie a kupno lub sprzedaż samochodu. Ważne informacje
Jeżeli decydujesz się na zachowanie trwającej polisy, pamiętaj o kilku szczegółach. Pierwszym z nich jest fakt, że ubezpieczenie po poprzednim właścicielu w momencie wygaśnięcia nie przedłuży się automatycznie. Wymaga więc to od nowego nabywcy bieżącej kontroli terminu, w którym ochrona OC się zakończy.
Drugim aspektem jest rekalkulacja oferty, której podejmuje się większość towarzystw ubezpieczeniowych. W momencie zakupu pojazdu biorą oni pod uwagę dane nowego właściciela. W ten sposób dokonują aktualnej oceny ryzyka, na podstawie której kalkulowana jest nowa stawka polisy.
OC w LINK4. Kilka słów na koniec
Bardzo ważne jest zweryfikowanie posiadanego przez zbywcę ubezpieczenia podczas zakupu nowego samochodu. Jeżeli OC jest aktualne, możemy korzystać z trwającej polisy lub z niej zrezygnować. Zapoznaj się z ofertą LINK4. Pomożemy wybrać Ci najkorzystniejszą ofertę.
Pakiet OC i AC w LINK4. Szczegółowe informacje sprawdź na www.link4.pl
Materiał powstał we współpracy z LINK4.