lego-technic-bmw-41

BMW R 1200 GS Adventure – zabawa klasy premium

Zapomnijcie o Sudoku, krzyżówkach panoramicznych i warcabach. LEGO Technic to najlepsza rozrywka w wersji analogowej. Rozrywka klasy premium. I – żeby było jasne – nie piszę tak, ponieważ dostałem od LEGO motocykl BMW R 1200 GS Adventure do „testów”. Swoją drogą, dla Was też mam jeden. Zostańcie ze mną.

Jeszcze za czasów, kiedy Mercedes-Benz produkował samochody bez trzeszczących plastików we wnętrzu, zabawa klockami LEGO – gdy tylko przestałem je zjadać – pochłaniała mnie bez reszty. Nie chciałem innych zabawek, nie uznawałem innych zabawek. Każdy list do Świętego Mikołaja zaczynał się od kategorycznego żądania dużego zestawu LEGO – rycerskie zamki, pirackie statki, etc. Kończyło się oczywiście na symbolicznym pudełeczku, bo zdolności finansowe Mikołaja były marne.

Motocykl BMW R 1200 GS ADVENTURE, czyli LEGO Technic zestaw #42063.

Tak czy inaczej, trochę tych klocków nazbierałem. Pamiętam jak dziś, że, siedząc obsypany kolorowymi elementami, zawsze myślałem, że LEGO nie może się znudzić. Potem jednak nastały czasy komputera, Dooma, Wormsów i pierwszego Need For Speeda. Klocki powędrowały w kąt, a z kąta (po pewnym czasie) hurtem na Allegro (trzymają cenę skubane). Na pamiątkę zostawiłem sobie jednego ludzika.

Przeczytaj też pierwszy test motocykla na PremiumMoto.pl

Przyznam się, że w zasadzie zapomniałem o LEGO. Jedynie od czasu do czasu zerkałem na sklepowe półki pełne dziwacznych zestawów typu Star Wars, Nindże, Batmany czy inne Angry Birdsy i z nostalgią wspominałem czasy, kiedy LEGO były prostymi, kolorowymi sześcianikami. Aż tu nagle… pewnego dnia odezwało się do mnie samo LEGO. Zaproponowało mi do „przetestowania” motocykl BMW R 1200 GS Adventure. Czemu nie – pomyślałem – przygotuje się merytorycznie do sezonu motocyklowego i testu prawdziwego R 1200 GS, ikony BMW Motorrad. Chciałem jednak, abyście i Wy na tym skorzystali, dlatego poprosiłem również o zestaw dla Was – czytelników PremiumMoto.pl (tak, to oznacza konkurs – szczegóły poniżej).

Przy składaniu BMW miałem sporo frajdy. Bawiłem się jak dziecko. 3,5 h manualnej pracy bez przerwy, 603 mniejszych i większych elementów, 200 punktów w instrukcji, butelka wina (trochę się rozlało, stąd ta brzydka plama na zdjęciach). No dobra, wina za dzieciaka nie było, ale okazało się, że dobrze komponuje się z klockami…

Designerom LEGO dzięki ścisłej współpracy z ludźmi z BMW udało się wiernie odwzorować kultową linię BMW R 1200 GS Adventure. Model ma 18 cm wysokości, 33 cm długości oraz 10 cm szerokości. Składa się z 603 elementów.

Jako bardziej dojrzały konsument poza samą zabawą doceniłem dbałość o detale, spasowanie całej konstrukcji i dokładność wykonania wszystkich elementów. Wiem, brzmi jakbym recenzował wnętrze Audi, ale widocznie produkty klasy premium tak już mają. Mnóstwo frajdy dostarczyło mi obserwowanie tego, jak wiernie prostymi klockami projektantom LEGO udało się oddać techniczne rozwiązania zastosowane w R 1200 GS. Mamy więc silnik typu bokser z ruchomymi tłokami połączony wałem napędowym z tylnym kołem, specyficzną dla R 1200 GS konstrukcję przedniego zawieszenia i wahacza z pojedynczym ramieniem z tyłu. Do tego odczepiane kufry, z których każdy można otworzyć. Dzięki takiemu dokładnemu odwzorowaniu mechanizmów zestawy Technic zdają się świetnym sposobem na obudzenie w młodych ciekawości do maszyn i mechaniki. Na mnie – jak widać – podziałało.

lego-technic-40-lat
W 2017 roku LEGO Technic obchodzi 40 urodziny. Z tej okazji w każdym zestawie z tego roku znajdziemy specjalny rocznicowy element. Kolekcjonerski rarytas!

Z ulgą muszę stwierdzić, że w przeciwieństwie do niektórych producentów samochodów, LEGO od 40 lat trzyma wysoki poziom swoich produktów (tak, w tym roku Technic świętują 40. urodziny!). W dodatku stara się podążać za trendami i dobrze odnajduje się również w wirtualnym świecie. Dostępne są aplikacje LEGO z interaktywnymi, trójwymiarowymi instrukcjami budowania modeli. A to, co LEGO Technic wyprawia na YouTubie naprawdę zasługuje na uznanie. Wystarczy obejrzeć film nagrany na potrzeby zestawu BMW R 1200 GS. Niby to tylko film o klockach, ale robi wrażenie.

No dobra, muszę Wam pokazać jeszcze jedną produkcję. Zobaczcie sami, czym dzisiaj – po 40 latach od pojawienia się na rynku – jest LEGO Technic!

Już wiem, że w tym roku na pierwszej pozycji mojego listu do Mikołaja ponownie zagości zestaw LEGO. Już nie piraci ani rycerze, tylko Porsche 911 GT3 RS. LEGO jednak nigdy się nie znudzi.

KONKURS wygraj zestaw BMW R 1200 GS Adventure

Zapraszam Was do konkursu z LEGO Technic. Od 28.02 do 04.03 na fanpage’u PremiumMoto.pl trwa zabawa, w której można wygrać opisywany zestaw.

Więcej na temat zestawu i LEGO Technic znajdziecie na stronie LEGO.

Hej! A widziałeś już znany i lubiany Instagram PremiumMoto? >>
close-image