Jak i gdzie kupić winietę do Słowenii?

Wyjazd za granice wiążę się z odpoczynkiem i zwiedzaniem wielu miejsc. Są aspekty, które należy wziąć pod uwagę jeszcze podczas planowania wyjazdu. Podróżując po Słowenii pojazdem, warto dowiedzieć się o szczegółach dotyczących winiety.

 

  1. Winiety w Słowenii od 2023 – zakup tylko online
  2. Dlaczego warto mieć winietę?
  3. Ceny i zasady winiety dla poszczególnych rodzajów pojazdów
  4. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
  5. Konsekwencje wynikające z braku winiety

 

Winiety w Słowenii od 2023 – zakup tylko online

Rozwój technologiczny pozwolił na wprowadzenie zmian związanych z winietami. W styczniu 2022 roku wprowadzono zakup dokumentu w formie online. Najprościej możesz zaopatrzyć się w takową, używając jednej ze stron. Winiety dla Słowenia, są dostępne dla motocykli i aut do 1,3 tony w zależności od dwóch czynników.

 

Winieta przyda Ci się na wszystkich autostradach oraz drogach ekspresowych. Ważne, aby ich operatorem był DARS. Zaopatrzenie w dokument zapewni Ci spokojną jazdę i ominięcie mandatu, zwłaszcza w momencie błędnego zjechania z trasy. Zakupu możesz dokonać nawet z 30-dniowym wyprzedzeniem!

 

Dlaczego warto mieć winietę?

Każdy kierowca lubi dobrej jakości drogi. W Słowenii do dyspozycji otrzymasz ich ponad 600 km. Patrząc na to, że kraj jest naprawdę niewielki, pozwala to na oszczędzenie sporej ilości czasu.

 

Autostrady w Słowenii liczą blisko 600 km. Pozwalają na szybką i sprawną jazdę po kraju. Bez problemu można również skorzystać z dróg krajowych, po których poruszać się będziesz nieodpłatnie. 

W przypadku Słowenii autostrady i drogi ekspresowe są w świetnych lokalizacjach. Na ich trasie zwiedzisz wiele fantastycznych miejsc. Sprawdź mapę nawet w tym momencie i zobacz umiejscowienie dróg szybkiego ruchu.

Przekroczyć granicę Słowenii możesz łącznie (licząc wszystkie kraje) w około 65 miejscach. Ich godziny otwarcia są zależne od dnia tygodnia, czy też konkretnego okresu w roku. Co ciekawe na liście znajdują się miejsca, które są dostępne wyłącznie dla państw EU, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. 

 

Ceny i zasady winiety dla poszczególnych rodzajów pojazdów

Kwota, jaką wydasz, jest zależna od dwóch czynników: pojazdu oraz okresu. W zależności od pojazdu dostępne są różne warianty. Ciekawą opcją jest możliwość wyboru daty rozpoczęcia winiety. Najważniejsze jest również to, że Ty wybierasz datę rozpoczęcia winiety. Zrób to wcześniej i jedź bez żadnych obaw! 

Winiety dla motocykli

Osoby kochające podróż jednośladami mają do wyboru aż trzy warianty.

 

  • Tygodniowa z ceną 12,99
  • Sześciomiesięczna z ceną 39,99
  • Roczna z ceną 69,99

 

Winiety dla aut, których masa nie przekracza 3,5 tony

Podróż na wakacje i zabranie większej ilości rzeczy ze sobą to ogromne udogodnienie. W przypadku winiety wiąże się z innymi kosztami i okresem zakupu. 

 

  • Tygodniowa z ceną 23,95
  • Miesięczna  z ceną 38,95€.
  • Roczna z ceną 125,95

Winieta dla dużych pojazdów do 3,5 tony oraz wysokości przedniej osi większej bądź równej 1,3 metra

Osoby posiadające większe pojazdy muszą pogodzić się z większymi opłatami.

 

  • Tygodniowa z ceną 38.95
  • Miesięczna  z ceną 68,95
  • Roczna z ceną 235,95

Wszystkie dostępne warianty są możliwe od wybranej daty rozpoczęcia ważności.

 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Zakup winiety wiąże się z wypełnieniem kilku pól, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim wprowadź prawidłowy kraj rejestracji i numer pojazdu. W przypadku numeru rejestracyjnego zmianę można dokonać wyłącznie przed rozpoczęciem używania winiety. 

 

Pamiętaj, że cena jest uzależniona od klasy pojazdu, dlatego wybierz odpowiedni wariant. Ostatnią rzeczą, na którą szczególnie warto zwrócić uwagę, jest data rozpoczęcia okresu ważności e-winiety.

 

Przykładowa rejestracja winiety online.

Krok 1.

W kroku pierwszym należy uzupełnić kraj i numer pojazdu. Następnie wybierasz datę rozpoczęcia. W tym przypadku musiałem kliknąć i otworzył się kalendarz z datą wyboru. Data końcowa została wskazana poprzez mój wcześniejszy wybór winiety miesięcznej.

Krok 2.

W kolejnym etapie należy wypełnić formularz zgodnie ze swoimi danymi. W tym przypadku sprzedający prosi o podwójne wpisanie e-maila i imienia oraz nazwiska. Działanie zapewne zabezpieczające przed niechcianymi błędami.

 

Konsekwencje wynikające z braku winiety

Niestety, ale brak dokumentu wiążę się z przykrymi konsekwencjami. Punkty kontrolne są zlokalizowane na przejściach granicznych. W momencie wjazdu jesteś zobowiązany do posiadania winiety.

 

W przypadku braku dokumentów możesz otrzymać mandat w wysokości 300 euro, do którego doliczą koszt winiety.

Hej! A widziałeś już znany i lubiany Instagram PremiumMoto? >>
close-image