mazda boltowicz mx-5 klub polska 109a

Na torze z Team Bołtowicz i Mazdą MX-5

Wraz z Mazda Bołtowicz – najlepszym warszawskim dealerem Mazdy oraz przy wsparciu Team Bołtowicz – zespołu do motoryzacyjnych zadań specjalnych, przypomniałem sobie, dlaczego rok temu chciałem kupić Mazdę MX-5. Niestety MX-5 dalej mnie mam, ale nie przeszkodziło mi to w świętowaniu 20. jubileuszu MX-5 Klub Polska na torze Modlin. Takiej imprezy na Modlinie jeszcze nie było.

To już 20 lat. 20 lat istnienia w Polsce klubu posiadaczy (i miłośników) Mazdy MX-5. Takie rocznice trzeba świętować z gazem w podłodze i MX-5 Klub Polska dobrze o tym wie.

Dlatego w połowie września na torze Modlin pojawiło się ponad 150 2-miejscowych japońskich roadsterów by wspólnie uczcić 20., jubileuszowy zlot MX-5 Klub Polska.

mazda boltowicz mx-5 klub polska 1
MX-5 Klub Polska działa już 20 lat. Frekwencja na jubileuszowym zlocie dobrze pokazuje fenomen MX-5, również w Polsce. 
mazda boltowicz mx-5 klub polska 6
Na torze Modlin pojawiło się ponad 150 MX-5. Nie znalazłem dwóch takich samych egzemplarzy. Każdy miał przynajmniej jedną, drobną, indywidualną modyfikację…
mazda boltowicz mx-5 klub polska 87a
…chociaż nie brakowało MX-5 po „nieco” poważniejszych zmianach.

 

Mazda MX-5 i rekord Toru Modlin

Sama Mazda MX-5 jest już z nami 34 lata i obecnie w salonach można kupić jej IV generację. Mały, lekki japoński roadster pojawił się w 1989 roku i szybko zyskał ogromne uznanie wśród entuzjastów samochodów sportowych. A fakt, że na Modlinie pojawiło się ponad 150 MX-piątek dobrze pokazuje fenomen tego samochodu.

Tylu samochodów na raz jeszcze tutaj nie mieliśmy. Przyznam, że zorganizowanie zajęć i atrakcji na torze tak, żeby nikt się nie nudził było dla nas sporym wyzwaniem. Ale wygląda na to, że nam się udało” – wyznał mi zabiegany Maciej Bocheński, szef Toru Modlin, pod koniec niezwykle intensywnego dnia.

Tym samym posiadacze MX-5 zrzeszeni w MX-5 Klub Polska ustanowili nieoficjalny rekord w liczbie samochodów jednocześnie biorących udział w zajęciach na Torze Modlin. To jednak nic w porównaniu z tym, co działo się w niedzielę, ale o tym za chwilę. 

mazda boltowicz mx-5 klub polska 3
Ponad 150 Mazd MX-5 na torze Modlin. To wydarzenie z pewnością zapisze się w historii toru Modlin i w kronikach MX-5 Klub Polska, bo takiej imprezy na Modlinie jeszcze nie było.

 

Mazda Bołtowicz na 20. urodzinach MX-5 Klub Polska

W tym, aby nikt się nie nudził i każdy miał gdzie odpocząć od torowych zmagań wydatnie pomogło kawowo-burgerowo-leżakowe wsparcie Mazda Bołtowicz. Mocna, niemal rodzinna ekipa salonu Mazda Bołtowicz zorganizowała na torze strefę relaksu, odpoczynku i przestrzeń do dzielenia się wrażeniami oraz wspomnieniami. A wspominać było co, bo na jubileuszowym zlocie nie brakowało uczestników, którzy dobrze pamiętali pierwszy zlot MX-5 Klub Polska. 

mazda boltowicz mx-5 klub polska 119a
Strefa Mazda Bołtowicz podczas 20. jubileuszu MX-5 Klub Polska. Kawa, leżaki, catering i świetna piknikowa atmosfera. Do tego magazyn EVO dla każdego.

Sam ze zdumieniem obserwowałem, jak Maciej Bołtowicz przez całą sobotę biegł, poprawiał leżaki, ogarniał catering i osobiście opowiadał wszystkim zainteresowanym o wystawionych w strefie egzemplarzach Mazdy CX-60 oraz MX-5. Jestem pewien, że jako właściciel dużego warszawskiego salonu samochodowego w pogodną sobotę znalazłby dla siebie kilka innych zajęć, a jednak zdecydował się wesprzeć MX-5 Klub Polska w ich święcie. Szacuneczek. A to prowadzi mnie do Teamu Bołtowicz.

mazda boltowicz mx-5 klub polska 72a
Maciej Bołtowicz, szef Mazda Bołtowicz od wczesnych godzin porannych do samego końca osobiście dbał o to, aby w przygotowanej przez Mazda Bołtowicz strefie niczego nie zabrakło.

 

Team Bołtowicz – rodzinnie i motoryzacyjnie

Pisząc o 20-leciu MX-5 Klub Polska nie mogę nie wspomnieć o Team Bołtowicz. Czym jest Team Bołtowicz? To przede wszystkim – jak banalnie by to nie zabrzmiało – uosobienie pasji do motoryzacji. Mówimy tutaj jednak o tej faktycznej, prawdziwej pasji, a nie tej pasji, którą działy marketingu wielkich korporacji odmieniają przez wszystkie przypadki.

Team Bołtowicz składa się w większości z osób związanych z Mazda Bołtowicz, ale jest organizacją wyjętą spod formalnych, korporacyjnych ograniczeń. Dlatego też cechuje się niewielką bezwładnością i ogromną swobodą w działaniach. Jest prężnie działającą, elastyczną i otwartą na wsparcie organizacją wspierającą i inicjującą rozmaite wydarzenia motoryzacyjne. Po prostu działa. Dlatego współpracuje m.in. z Youngtimer Warsaw, prowadzi autorskie, warszawskie spotkania „Śniadanie&Gablota” a we wrześniowy weekend Team Bołtowicz ochoczo wspierał klub Mazdy MX-5 Polska w jubileuszowym zlocie.

Team Bołtowicz łączy najbliższą rodzinę z pracownikami, to dla nas taka swobodniejsza i zupełnie niezależna forma zaistnienia wśród pasjonatów motoryzacji i daje możliwość ich wspierania, tak jak dzisiaj razem z MX-5 Klub Polska. Może i Mazda Bołtowicz to spora organizacja, ale daleko nam do budowania typowych struktur korporacyjnych. Lubimy ten rodzinny klimat” – dodaje Maciej Bołtowicz, rozstawiając kolejne leżaki dla gości.

 

Magazyn EVO i Team Bołtowicz

Jest rodzina, jest pasja i jest motoryzacja. Przy takich inicjatywach i ludziach zawsze chętnie pojawia się Magazyn EVO. Bo EVO również tworzony jest przez pasjonatów podchodzących z głębszą refleksją do przepalania paliwa. No i przeze mnie. Nasza obecność przy okazji 20-lecia MX-5 Klub Polska to jedynie rozgrzewka przed większymi projektami z Team Bołtowicz. W końcu firmowe bluzy i koszulki już są.

mazda boltowicz mx-5 klub polska 145a
Team Bołtowicz, Mazdę Bołtwoicz i Magazyn EVO łączy entuzjazm i pasja do kreowania i wspierania ciekawych wydarzeń motoryzacyjnych.

 

I co ja robię tu?

Mazda Bołtowicz oraz ludzie z Teamu Bołtowicz dobrze znają moją skrzętnie skrywaną słabość do Mazdy MX-5. Pewnie dlatego kilka tygodni przez zlotem zapytali, czy nie chciałbym dołączyć do nich na torze Modlin. „Będzie kawa, będzie magazyn EVO oraz wyścigowa MX-5 na slicku do jazdy na torze.”.

Cóż, kiedy w jednym zdaniu słyszę tor, slick i MX-5, to długo nie trzeba mnie namawiać. Chociaż już sam Magazyn EVO oraz kawa na leżaku w dobrym towarzystwie były wystarczająco kuszącą propozycją.

mazda boltowicz mx-5 klub polska 109a
Sobotę na torze Modlin spędziłem za kierownicą czarnej, wyścigowej Mazdy MX-5 na slicku. W moich amatorskich wyścigowych uniesieniach dzielnie i cierpliwie towarzyszył mi doświadczony kierowca rajdowy i wyścigowy, Adam Sroka. 
mazda boltowicz mx-5 klub polska 37a
Dopóki tylne slicki są zimne, MX-5 jest niesłychanie nadsterowna. Jednak już po jednym okrążeniu robi się niesamowicie skuteczna. Spodobała mi się w obu tych wydaniach.
mazda boltowicz mx-5 klub polska 60a
Nie da się ukryć, że czarna Mazda MX-5 w barwach Magazynu EVO i Team Bołtowicz była jedną z szybszych na torze Modlin. To jednak nie zasługa kierowcy, a dobrze przygotowanego sprzętu. Naklejki EVO podobno również dodają sporo mocy.

Do dyspozycji mieliśmy odpowiednio przygotowaną do motosportu Mazdę MX-5. Podniesiona moc, slicki, kubły oraz wielkie skrzydło, które przede wszystkim dobrze wyglądało, zapowiadały niezłą zabawę. Kilka sesji na ciasnym i krętym torze Modlin po roku przerwy od MX-5 przypomniało mi, o co chodzi w tym samochodzie. Przypomniałem sobie, dlaczego za każdym razem, kiedy wsiadam do MX-5, zaczynam zastanawiać się nad jej zakupem. 

Przyznam też, że to był mój pierwszy kontakt z tak zmodyfikowaną MX-piątką. Świetne fabryczne fundamenty MX-5 do sportowej jazdy wsparte delikatnymi torowymi modyfikacjami (ze slickami na czele) wynoszą wrażenia z jazdy małą Mazdą na wyższy poziom. To coś, czego z pewnością w motoryzacji warto spróbować.  

 

270 x MX-5, czyli finał 20. zlotu MX-5 Klub Polska

Równie spektakularnie było w niedzielę. Punktualnie o godz. 12 spod centrum handlowego Klif w Warszawie pod eskortą policji miała ruszyć wielka parada MX-5.

Samochody zbierały się od godz. 10. Zaraz przed godz. 12 pod Klifem mięliśmy już ponad 270 MX-piątek, które chwilę potem wyjechały na ulice Warszawy i ruszyły tą samą trasą, co 10. lat temu, podczas 10. zlotu MX-5 Klub Polska.

I tak właśnie powinno się świętować takie jubileusze.

mazda boltowicz mx-5 klub polska 10
W niedzielę, chwilę przed południem na parkingu pod centrum handlowym Klif w Warszawie zebrało się około 270 MX-piątek.

 

A więcej o tym, co działo się podczas 20-lecia MX-5 Klub Polska opowiem w 9. numerze magazynu EVO.

Fot. Mazda Polska oraz Magazyn EVO

Hej! A widziałeś już znany i lubiany Instagram PremiumMoto? >>
close-image