Czym jest olej przekładniowy

Co warto wiedzieć na temat oleju przekładniowego?

Czym jest olej przekładniowy? Jakie ma zadanie? Jak dobrać olej przekładniowy do manualnych i automatycznych skrzyń biegów? Na powyższe pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Zachęcamy więc do poświęcenia kilku minut na zapoznanie się z tematem.

Jeśli zależy Ci na tym, aby unikać awarii przekładni, koniecznie musisz dbać o wymianę oleju przekładniowego. Dodatkowo wybieraj preparaty zgodnie z zaleceniami producenta. Źle dobrany olej przekładniowy nie będzie korzystnie wpływał na żywotność podzespołów. Czym dokładnie jest olej przekładniowy i jakie jeszcze pełni funkcje w pojazdach? Odpowiadamy w poniższym artykule.

 

Po czym poznać dobry olej przekładniowy?

Olej przekładniowy to jeden z ważniejszych elementów pojazdów, który wpływa na żywotność jego podzespołów. Z tego właśnie powodu należy prawidłowo dobrać preparat i dbać o jego wymianę. W innym przypadku możesz narazić się na częste awarie przekładni.

Dostępne oleje przekładniowe w sklepie intercars.pl wyróżniają się przede wszystkim wysoką lepkością. Właściwość ta jest bardzo ważna, gdyż pozwala na bardziej staranne pokrycie elementów pracujących wewnątrz przekładni. Oczywiście lepkość nie powinna być za wysoka, ponieważ mogłoby to utrudnić obieg środka smarnego.

 

Jakie zadanie mają oleje przekładniowe?

W ofercie intercars.pl znajdziesz oleje przekładniowe do skrzyni biegów, których głównym zadaniem jest minimalizowanie wszelkich tarć, powstających między podzespołami pracującymi w całym mechanizmie. Zbyt duże tarcie sprawia, że rośnie temperatura i tym samym komponenty oraz olej przekładniowy szybciej się zużywają. To z kolei może prowadzić do poważniejszych awarii.

Kolejnym zadaniem oleju przekładniowego jest odprowadzanie ciepła i pochłanianie zanieczyszczeń. W przypadku zanieczyszczeń, szczególnie wyróżnia się drobinki metalu. Tego rodzaju zabrudzenia powstają w naturalny sposób w trakcie działania przekładni.

A zatem olej przekładniowy do skrzyni biegów nie tylko wydłuża żywotność całej przekładni, ale także chroni ją przed awariami. Skutecznie smaruje wszystkie elementy, zabezpieczając je przed korozją i gromadzeniem się zanieczyszczeń.  Jeśli nie chcesz narażać się na wydatki związane z naprawą, zadbaj o dobór odpowiedniego oleju oraz o jego regularną wymianę. Oleje przekładniowe do skrzyni biegów nie są dożywotnie.

Preparaty do automatycznych skrzyń biegów powinno się wymieniać częściej niż przy skrzyniach manualnych. Przeważnie producenci informują, kiedy należy to zrobić. Jeśli nie ma takich informacji, powinieneś wymienić olej w skrzyni biegów po przejechaniu 100 000 km lub przed upływem ośmiu lat.

 

Jak dobrać olej przekładniowy do manualnych i automatycznych skrzyń biegów?

Do manualnych skrzyń biegów poleca się oleje, których klasa jakościowa wynosi od GL-1 do GL-5. Rozwiązania GL-1 doskonale sprawdzą się w starszych pojazdach oraz w samochodach, które są mało eksploatowane. GL-4 będzie natomiast świetną opcją dla skrzyń biegów, które mają przekładnie hipoidalną lub stożkową i pracują na sporych obrotach. Kupując olej przekładniowy, zwróć uwagę na jego lepkość. Wraz ze wzrostem temperatury spada lepkość oleju, dzięki czemu może łatwiej dotrzeć w trudno dostępne miejsca. To natomiast przekłada się na skuteczne smarowanie.

Rozważając dostępne rozwiązania, warto przyjrzeć się tym olejom przekładniowym, które mają niższą lepkość. Oleje do automatycznych skrzyń biegów powinny wyróżniać się odpowiednią stabilnością termiczną oraz odpornością na ścieranie. Ponadto wybieraj te preparaty, które zagwarantują dobre rozprowadzanie się w niższych temperaturach i skuteczną redukcję tarcia.

W popularnym sklepie internetowym z bogatą ofertą olejów przekładniowych znajdziesz również inne produkty, czego najlepszym przykładem są oleje silnikowe (https://intercars.pl/szukaj/oleje-silnikowe-301).

Hej! A widziałeś już znany i lubiany Instagram PremiumMoto? >>
close-image