wynajem leasing

Czy opłaca się kupić OC i AC auta w pakiecie?

Ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się na obowiązkowe i nieobowiązkowe. Na te ostatnie również warto się zdecydować, żeby lepiej chronić swój samochód, szczególnie gdy jest nowy. Czy jednak OC i AC opłaca się bardziej kupić w pakiecie, czy osobno?

OC chroni nas przede wszystkim od odpowiedzialności, gdy sami spowodujemy wypadek. Z naszej polisy zostanie wypłacone odszkodowanie pokrzywdzonemu. Jeśli przy tym uszkodzimy także nasze auto, będziemy musieli naprawić je z własnej kieszeni. Nie ma takiego niebezpieczeństwa, gdy wykupiliśmy AC.

 

Pakiet OC i AC – czym jest?

Pakiet oc i ac to dwa najpopularniejsze ubezpieczenia komunikacyjne w jednym. OC jest obowiązkowe, a AC dobrowolne. Warto wykupić takie dwie polisy razem, ponieważ te ubezpieczenia bardzo dobrze się uzupełniają.

OC to rekompensata dla innych, gdy my zawinimy na drodze, ale AC to już ochrona dla nas, nawet jeśli uszkodzenia w samochodzie powstaną z naszej winy. OC ma zawsze taki sam zakres, ale autocasco może obejmować różny stopień ochrony.

 

Dla kogo pakiet OC i AC?

Kto powinien się zdecydować na zakup OC i AC? Przede wszystkim ci właściciele samochodów, którym zależy na kompleksowej ochronie swoich pojazdów. Najczęściej na taki pakiet decydują się te osoby, które mają nowe auto lub samochody kilkuletnie. Nie oznacza to oczywiście, że także dla posiadaczy starszych pojazdów połączenie OC z AC nie będzie korzystne. Wręcz przeciwnie. AC chroni przecież nie tylko przed stratami z powodu kradzieży, ale i ułatwia finansowanie napraw.

 

Jak wybrać korzystny pakiet OC i AC?

Większość towarzystw ubezpieczeniowych ma w swojej ofercie ubezpieczenia komunikacyjne. To znaczy, że na rynku można znaleźć mnóstwo pakietów OC i AC w różnych cenach. Zapytaliśmy eksperta, w jaki sposób znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie.

– Zakres OC jest zawsze taki sam u każdego ubezpieczyciela i w tym przypadku najważniejsza będzie najniższa cena. W przypadku AC liczy się z kolei przede wszystkim zakres ochrony. Konieczne jest zatem znalezienie kompromisu między niską ceną a odpowiednimi opcjami polisy – zwraca uwagę ekspert porównywarki Punkta.pl. – Aby znaleźć najlepsze ubezpieczenie, trzeba poznać jak najwięcej ofert. Najwygodniej użyć do tego internetowej porównywarki OC/AC, którą znajdziesz pod adresem https://punkta.pl/ubezpieczenie-samochodu/. Po wprowadzeniu odpowiednich danych takie narzędzie nie tylko wyświetli nam najkorzystniejsze oferty, ale i będziemy mogli spokojnie, w domowym zaciszu przeanalizować zakres poszczególnych polis – podkreśla ekspert.

 

Na co zwrócić uwagę, szukając pakietu OC i AC?

Jak wspomniał już nasz ekspert, wybierając samo OC, możemy kierować się głównie ceną polisy. To jednak nie jest dobre rozwiązanie, gdy kupujemy OC w pakiecie z AC. Jeśli chcemy być pewni, że autocasco chroni nasz samochód w odpowiedni sposób, istotny będzie zakres takiej polisy. W tym celu należy dokładnie przeanalizować warunki i zwrócić uwagę na wyłączenia.

Należy poznać jak najwięcej ofert polis, ale też nie bać się pytać, jeśli jakieś zapisy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia są dla nas niejasne. W przypadku AC trzeba również zwrócić uwagę na udział własny (ile trzeba będzie dopłacić z własnej kieszeni przy finansowaniu usunięcia szkody), sprawdzić, jaka jest amortyzacja części (potrącenie za zużycie wymienianych elementów) oraz zweryfikować, czy suma ubezpieczenia jest stała, czy redukcyjna (pomniejsza się o wypłacone wcześniej odszkodowania) itp.

 

Ile kosztuje OC i AC w pakiecie, a ile osobno?

Skorzystaliśmy ze wspomnianej już porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl i porównaliśmy koszt zakupu ubezpieczenia OC i AC w pakiecie oraz osobno. Założyliśmy, że polisę chce kupić kobieta mieszkająca w Gdańsku. Jeździ ona miejską Toyotą Yaris z 2018 roku z silnikiem benzynowym, a auto parkuje pod blokiem. Otrzymaliśmy następujące wyniki kalkulacji:

  • ubezpieczenie OC – 891 zł,
  • ubezpieczenie AC – 972 zł,
  • pakiet ubezpieczenia OC i AC – 1588 zł (do tego NNW i assistance).

Jeśli nasza przykładowa właścicielka samochodu Toyota Yaris zdecyduje się na zakup OC i AC w pakiecie, zaoszczędzi na tym 275 zł. Warto dodać, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają dokupienie AC w późniejszym czasie, ale nie jest to reguła i na pewno takie rozwiązanie jest mniej korzystne.

 

Pakiet OC i AC – zalety

O jednej zalecie zakupu OC i AC w pakiecie – tj. o oszczędności pieniędzy – napisaliśmy już wcześniej. Te dwa ubezpieczenia razem są po prostu tańsze. To jednak niejedyne korzyści wybrania ubezpieczeń w pakiecie.

Zdecydowanie się na taką opcję pozwala zyskać również dostęp do dodatkowych ubezpieczeń z szerszym zakresem ochrony. Mowa tu przede wszystkim o NNW i assistance. Dla przykładu wykupując OC, AC, NNW i assistance łącznie możemy zyskać ochronę nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Może nam przysługiwać większy dystans, na jaki będzie możliwe holowanie pojazdu, możliwość dłuższego użytkowania auta zastępczego, wyższa suma ubezpieczenia NNW itd. Kolejna zaleta zakupu ubezpieczeń w pakiecie to kompleksowa ochrona zarówno samochodu, jak i kierowcy oraz pasażerów. Zyskujemy szerszy zakres ochrony.

Zakup OC i AC w pakiecie jest z pewnością opłacalny, ponieważ realne przykłady pokazują, że wydamy wtedy mniej niż w przypadku zakupu polis osobno. Trzeba jednak pamiętać, żeby dobrać odpowiedni do naszych potrzeb zakres AC. Tylko wtedy taki pakiet będzie skutecznie chronił nasze auto.

Hej! A widziałeś już znany i lubiany Instagram PremiumMoto? >>
close-image