trensmiter bluetooth

Jak działa transmiter Bluetooth?

Ulubiona muzyka sprawia, że podróż samochodem staje się o wiele przyjemniejsza. Poza tym muzyka nas ożywia, dodaje energii i sprawia, że nawet długie trasy nie są już takie straszne. Niestety starsze radia samochodowe obsługują jedynie kasety albo płyty CD – nie mają portów USB, do których można by wpiąć pendrive’a. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zakup transmitera Bluetooth, który umożliwia bezprzewodowe przesyłanie muzyki.

 

Co to jest transmiter Bluetooth i jak działa?

Transmiter FM to kompaktowe akcesorium do auta, które pozwala na przesyłanie dźwięku do radia samochodowego z innego urządzenia, np. ze smartfona lub tabletu. Transmiter łączy się z takim urządzeniem bezprzewodowo za pomocą modułu Bluetooth. Dzięki niemu odtworzymy ulubioną muzykę, nawet jeśli nasze radio samochodowe nie ma portu USB. W sprzedaży znajdziemy również transmitery, które łączą się z urządzeniami nie za pomocą modułu Bluetooth, a poprzez slot na kartę pamięci, port USB albo wtyczkę typu minijack.

transimter-bt-1
Transmiter Bluetooth TechniSat DigiCar 1 BT, dostępny w sklepie online maxelektro.pl (stan na 10.01.2021)

Do przesyłania dźwięku transmiter wykorzystuje wybrane przez użytkownika pasmo częstotliwości. Odbiera sygnał z dowolnego urządzenia, a następnie przekształca go na fale radiowe. Wystarczy zatem wpiąć urządzenie do gniazda zapalniczki samochodowej, a następnie sparować je ze sprzętem odtwarzającym muzykę.

Transmiter do samochodu pozwala nie tylko odtwarzać muzykę. Pełni również inne funkcje:

  • umożliwia prowadzenie rozmów telefonicznych przez głośniki samochodowe,
  • pozwala na odtwarzanie audiobooków i słuchowisk,
  • może służyć jako ładowarka nawigacji samochodowej.

Transmitery będą szczególnie przydatne dla osób, które mają w samochodach starsze radia, bez złącza AUX, które pozwalają na podłączenie odtwarzacza MP3 lub telefonu za pomocą kabla minijack.

transmiter-bt
Transmiter Bluetooth TechniSat DigiCar 2 BT, dostępny w sklepie online maxelektro.pl (stan na 10.01.2021)

 

Jak podłączyć transmiter Bluetooth do radia?

Transmiter FM nie jest skomplikowanym w obsłudze akcesorium. Większość dostępnych w sprzedaży modeli ma wewnętrzne akumulatory, a najczęściej stosowanym zasilaniem jest zasilanie przez gniazdo zapalniczki samochodowej. Po podłączeniu do zasilania wystarczy jedynie sparować transmiter z urządzeniem odtwarzającym muzykę. Jak sparować oba urządzenia? Transmiter połączy się ze smartfonem lub tabletem poprzez interfejs Bluetooth i dedykowaną aplikację.

Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniej częstotliwości – zarówno w radiu samochodowym, jak i w transmiterze. Na jakiej fali będzie działał transmiter? Większość modeli obsługuje częstotliwość w przedziale od 87.5 do 108.0 MHz. W tym zakresie na pewno znajdziemy wolne pasmo, dzięki któremu będziemy mogli odtworzyć dźwięk dobrej jakości, bez sumów. Należy pamiętać, że wartość na transmiterze powinna być taka sama jak w radiu samochodowym.

 

Który wybrać transmiter BT?

Wiele osób zastanawia się, jaki transmiter Bluetooth sprawi, że odtwarzana muzyka będzie dobrej jakości. Przed zakupem warto zatem zapoznać się ze specyfikacją urządzenia i sprawdzić m.in. jakość dźwięku, zasięg połączenia czy wykorzystywane napięcie. Coraz więcej modeli wyposażonych jest w praktyczne wyświetlacze, na których pojawiają się informacje o aktualnie odtwarzanych plikach muzycznych.

Godny zakupu jest choćby transmiter TechniSat DIGICAR 2 BT. Został on wyposażony w funkcję zestawu głośnomówiącego i mikrofon, dzięki czemu po odebraniu połączenia przychodzącego od razu przełącza się w tryb głośnomówiący, pozwalając kierowcy na prowadzenie rozmowy. Co więcej, transmiter oferuje funkcję wzmocnienia basów i dwa porty USB, przez które bez problemu naładujemy różne urządzenia.

transmiter-bt2
Transmiter Bluetooth TechniSat DigiCar 3 BT, dostępny w sklepie online maxelektro.pl (stan na 10.01.2021)

 

Gdzie kupić transmiter samochodowy?

Transmitery FM to popularne urządzenia, które bez problemu powinniśmy kupić w każdym sklepie z elektroniką, a nawet w hipermarkecie. Transmitery dostępne są też w Max Elektro, gdzie zakupu można dokonać online lub w wybranym sklepie stacjonarnym

Hej! A widziałeś już znany i lubiany Instagram PremiumMoto? >>
close-image