Nie będę ukrywał, lubię podróżować Lexusami. Znakomite wyciszenie wnętrza, obszerne fotele, łatwość osiągania wysokich prędkości i nienarzucający się luksus sprawiają, że za kierownicą Lexusa łatwo się odprężyć. Podróżuje się tak dobrze, że czasami w poszukiwaniu plenerów na zdjęcia docieram w miejsca, w które dotrzeć zupełnie nie planowałem. Ponownie się zapędziłem w dość odległe strony. Tym razem nowym RX 450h F sport.

Jeżeli śledzicie PremiumMoto.pl, to wiecie, że wraz z fotografem Michałem już parę razy wybraliśmy się Lexusami w malownicze zakątki Europy. Tak było w przypadku RC F-a, LS600h i GS300h. Z dwóch pierwszych wypadów powstały spektakularne sesje, które doceniła nawet europejska centrala Lexusa, wybierając nasze zdjęcie RC F-a jako jedno z 10 najlepszych na świecie w 2015 roku.

Niestety tym razem fotograf Michał nie zdążył załapać się na pokład, więc zdjęcia musiałem zrobić sam. Dodatkowo, drugiego dnia zdjęciowego – jak to w górach – pogoda się załamała. To znacznie utrudniło pracę. Na szczęście na wysokości zdania stanął Nikon D610 z obiektywem Nikkor 24-120 mm f/4,0. Zapraszam na bogato ilustrowany test flagowego SUV-a Lexusa.

Lexus RX 450h F Sport (AGL20) intro

lexus-rx450h-fsport-test

Nie wszyscy pokochają odważne linie Lexusa RX, ale z pewnością każdy zwróci uwagę na tego SUV-a. Ja należę do zwolenników agresywnej, lexusowej stylizacji. RX 450h F sport prezentuje się dobrze w każdym kolorze, zarówno w mieście, jak i na austriackiej wsi. Grafitowy lakier Mercury Grey wymaga dopłaty 5,5 tys. zł.

nowy-lexus-rx450h-fsport-koło

F sport to niemal najwyższa, lekko usportowiona, wersja wyposażenia Lexusa RX 450h. Jej ceny zaczynają się od 379 tys. zł. W standardzie otrzymujemy 20-calowe (235/55 R20) felgi, których wzór jest zarezerwowany dla F Sport.

nowy-lexus-rx450h-fsport-opinia

Kierownica jest obszyta naturalną skórą. Zgrabna, dobrze leży w dłoniach. Znam bardziej estetyczne przyciski, jednak te w Lexusie zapewniają wygodną i intuicyjną obsługę wszystkich urządzeń i rozbudowanego komputera pokładowego.

Lexus RX 450h F sport – hybryda 4×4

nowy-lexus-rx450h-fsport-opinia

450h to 3,5-litrowe, wolnossące V6 oraz dwa silniki elektryczne napędzające tylne koła. Łącznie 313 KM i około 450 Nm.

RX 450h F sport wgląda na szybkiego i taki faktycznie jest. Na hybrydowy układ napędowy w RX 450h składają się 3,5-litrowe, wolnossące V6 oraz dwa silniki elektryczne. V6 generuje 263 KM i 335 Nm, zaś „elektryki” dokładają do tego 167 i 68 KM oraz 335 i 139 Nm. Po wciśnięciu gazu w podłogę na koła RX 450h jest przekazywane 313 KM. W przypadku momentu mam pewien problem, bo żadne oficjalne źródła nie podają jego łącznej wartości, a momenty jednostek się nie sumują. Obstawiam, że łącznie może być to około 450 Nm (więcej na temat osiągów nieco niżej).

Lexus RX 450h F Sport posiada napęd na wszystkie koła, ale nie mamy tu do czynienia z tradycyjnym, mechanicznym układem 4×4, a jego elektroniczną wersją. Tylna oś w RX 450h nie jest połączona z silnikiem spalinowym, a napędza ją 50-kilowatowy silnik elektryczny, który na żądanie jest w stanie błyskawicznie wygenerować bardzo wysoki moment obrotowy. Taki rodzaj napędu 4×4 niewątpliwie poprawia bezpieczeństwo jazdy na śliskiej nawierzchni i dodaje pewności w zakrętach, ale może okazać się niewystarczający w cięższym terenie.

nowy-lexus-rx450h-fsport-test

Mimo napędu na wszystkie koła (zwanego przez Lexusa E Four) RX 450h mógł tylko z zazdrością popatrzyć na terenowe zmagania Defendera. Wątpię czy udałoby mi się pokonać taki błotnisty podjazd.

Lexus RX 450h F sport – wnętrze i komfort podróżowania

nowy-lexus-rx450h-fsport-wnetrze-test

Wysoka jakość materiałów, naturalne skóra i mnóstwo dopracowanych detali tworzą we wnętrzu RX 450h F Sport prawdziwy „premium feel”. Pod panelem klimatyzacji mamy bezprzewodową ładowarkę do telefonu.

Wnętrze Lexusa RX 450h odznacza się fenomenalną jakością spasowania wszystkich elementów. Im dłużej w nim przebywasz, tym bardziej doceniasz wszystkie drobne elementy, które razem dają prawdziwy „premium feel”. W kwestii jakości materiałów w mniej oczywistych miejscach oraz estetyki niektórych elementów Lexusowi do Audi nieco brakuje, ale bez wątpienia RX F Sport to ścisła czołówka w SUV-ach klasy premium. W dodatku za podobną kwotę będzie lepiej wyposażony w porównaniu z niemieckimi rywalami. W standardzie wyświetlacz systemu multimedialnego ma 8 cali, zaś w F Sport 12,3 cala. Za dopłatą otrzymujemy zaś:

 • całą paletę elektronicznych asystentów kierowcy,
 • duży wyświetlacz przezierny (HUD) i świetny,
 • 15-głośnikowy system audio Mark Levinson (opcja warta tych 5,9 tys. zł).
nowy-lexus-rx450h-fsport-tryby

Centrum sterowania Lexusa RX 450h. Okrągłym pokrętłem wybieramy jeden z czterech trybów jazdy: eco, normal/custom, sport oraz sport +. Po raz pierwszy w RX pojawia się tryb customize, dzięki któremu możemy indywidualnie dobierać charakterystykę pracy poszczególnych układów. Do tego mamy przycisk wymuszający jazdę jedynie na silniku elektrycznym. Jego wciśnięcie najczęściej powoduje wyświetlenie komunikatu, że jazda w trybie EV only jest (z rozmaitych przyczyn) niemożliwa. Prostokątny joystick do obsługi systemu multimedialnego to rozwiązanie, do którego Lexus już nas przyzwyczaił i… do którego można się przyzwyczaić.

Lexus RX 450h F sport – prowadzenie i komfort podróżowania

Na ile sportowy jest Lexus RX 450h F sport? Cóż, w trybie Sport oraz Sport +, w których zawieszenie (nieco usztywnione w F sport) staje się twardsze, reakcje na gaz ostrzejsze, a siła wspomagania mniejsza, duży SUV Lexusa prowadzi się pewnie i precyzyjnie, a w ostrzej pokonywanych zakrętach nadwozie nadmiernie się nie przechyla. Dosyć wcześnie pojawia się też bezpieczna podsterowność bardzo łagodnie tłumiona przez zaawansowaną elektroniką. W opcji są dostępne aktywne stabilizatory, które skuteczniej pomagają niwelować przechyły nadwozia. Czuć jednak, że RX podczas dynamicznej jazdy jest daleko poza swoją strefą komfortu i że zmagamy się ze sporą masą. Ten samochód czuje się znacznie  lepiej, kiedy traktujemy go delikatnie.

Wykończenie czerwoną (prawdziwą) skórą nie wszystkim przypadnie do gustu, ale nie jest obowiązkowe. Opcjonalnym, mocno profilowanym, sportowym fotelom nie można nic zarzucić.

Tak jak wspomniałem na wstępie, wnętrze każdego Lexusa to niezwykle przyjemne miejsce do spędzania długich godzin za kierownicą. Nie inaczej jest w przypadku RX 450h F sport. Wentylowane i podgrzewane fotele są wyjątkowo obszerne oraz ergonomiczne, momentalnie można znaleźć sobie dogodną pozycję. Z tyłu miejsca również nie brakuje, a podłoga jest całkowicie płaska. Komfort podróży buduje typowe dla Lexusa doskonałe wyciszenie wnętrza oraz wysublimowana praca zawieszenia. Brakuje tu nieco uczucia unoszenia się kilka centymetrów nad powierzchnią asfaltu jak w przypadku SUV-ów z zawieszeniem pneumatycznym. Jednak RX 450h mimo 20-calowych felg, nawet na nieco bardziej zniszczonych drogach zapewnia komfort jakiego można oczekiwać po flagowym SUV-ie za 400 tys. zł.

Lexus RX 450h F sport vs niemieckie SVU-y z dieslami – test osiągów

nowy-lexus-rx450h-fsport-test

Lexus RX 450h do 100 km/h rozpędza się w 7,7 s i maksymalnie pojedzie 215 km/h. Nieco słabsze diesle w Audi Q7 czy Porsche Cayenne zapewnią nieco lepsze osiągi. Tak czy inaczej, poziom osiągów oferowany przez RX450h jest w zupełności wystarczający.

W wersji hybrydowej Lexus RX 450h waży 2,2 tony. To słuszna masa, jednak 450h tuszuje ją osiągami. Do 100 km/h rozpędza się w 7,7 s. RX 450h rozpędza się dostojnie, ale konsekwentnie, w akompaniamencie jednostajnego pomruku V6 – kłania się znana i (nie przez wszystkich lubiana) bezstopniowa przekładnia CVT (dokładnie E-CVT). Trzeba jednak przywyknąć do specyfiki jej pracy. Analogia do rozpędzającej się motorówki jest jak najbardziej na miejscu.

Problem w tym, że RX 450h kończy się rozpędzać przy 215 km/h (licznikowo, sprawdzone). I więcej nie pojedzie. Wiem, to może stanowić problem jedynie na niektórych odcinkach niemieckich autostrad bez ograniczeń prędkości, niemniej, wydając na SUV-a prawie 400 tys. zł, chciałbym mieć świadomość, że koledzy z Cayenne Diesel, Audi Q7 TDI czy BMW X5 40d za podobną kwotę nie zostawią mnie w tyle.

W sprincie do 100 km/h RX 450h będzie w stanie nawiązać z nimi bardziej wyrównaną walkę, chociaż również zostanie nieco w tyle. Napędzane 3-litrowymi dieslami Cayenne i Audi Q7 (odpowiednio 262 i 272 KM) do 100 km/h przyspieszają w 6,3 i 7,3 s. W przypadku 313-konnego BMW X5 40d xDrive to raptem 5,9 s. Ale… hybrydy nie muszą być aż tak szybkie, powinny być przede wszystkim oszczędne. Jak w tej kwestii wypada Lexus RX 450h?

Lexus RX 450h F Sport – zużycie paliwa i eksploatacja

nowy-lexus-rx450h-fsport-logo

Dynamiczny i oszczędny? Raczej albo dynamiczny, albo oszczędny.

W trakcie tygodniowego testu Lexusem RX 450h pokonałem spory dystans autostradami, drogami lokalnymi i w mieście, sumiennie notując zużycie paliwa. Więcej na temat wyników spalania w RX 450h (i o tym, dlaczego tylko na PremiumMoto.pl poznacie ich dokładne wartości) pisałem już w dziennikach PremiumMoto.pl. Zainteresowanych zachęcam do zapoznania się ze szczegółami.

Hybrydowego Lexusa RX 450h z pewnością nie można określić jako dynamicznego i oszczędnego. On wpisuje się tylko w jedno z tych określeń. Jeżeli chcemy, aby był dynamiczny, na pewno nie będzie oszczędny. I vice versa.

Na drodze szybkiego ruchu, przy płynnej jeździe z prędkością 110–120 km/h w myśl zasady „za żadne skarby nie dotykaj hamulca”, w trybie Eco, w którym samochód zdaje się w ogóle nie reagować na gaz, z trudem udaje się osiągnąć wynik mniejszy niż 10 l/100 km. Co ciekawe takie wartości średniego zużycia paliwa, przy podobnej jeździe, notowałem też w Lexusie RC F z 5-litrowym V8.

Na autostradzie przy prędkości 140 km/h 10 l/100 km to minimum. Przy mocnym ciśnięciu i prędkościach powyżej 160 km/h – typowych warunkach eksploatacji samochodów tego typu – RX 450h życzy sobie około 14 l/100 km. Z jednej strony można powiedzieć, że to sporo, jeżeli spalanie RX 450h porównamy z wynikami osiąganymi przez wspomnianych wyżej, wysokoprężnych rywali. Z drugiej strony jak na 3,5-litrowe V6, które napędza 2,2 tony, nie jest źle. Cóż, nie od dzisiaj wiadomo, że hybrydowa technologia przy jeździe autostradowej przynosi nikłe korzyści w kwestii ekonomii.

Tak czy inaczej, poruszając się Lexusem przez kilka dni na krótkich odcinkach, starając się do maksimum wykorzystać silnik elektryczny (trzeba niemal głaskać pedał gazu), udało mi się zejść do 7,6 l/100 km. Średnia w mieście to około 8 l/100 km. Śmiem twierdzić, że RX-em 450h wiele mniej nie da się osiągnąć…

Lexus tymczasem deklaruje średnie zużycie paliwa na poziomie 5,3 l/100 km. To wynik trudny (o ile nie niemożliwy) do osiągnięcia na dłuższym dystansie. Ale to żadna nowość. W jednym trzeba jednak Lexusowi przyznać rację. Hybrydy są właściwie bezobsługowe i wyjątkowo odporne na trudy użytkowania. Tutaj cytat:

W stosunku do nowoczesnych silników wysokoprężnych hybrydy pozbawione są wielu elementów eksploatacyjnych, które z biegiem czasu zużywają się i wymagają wymiany. W hybrydach nie stosuje się tradycyjnych sprzęgieł, kół dwumasowych, filtrów cząstek stałych czy wysokociśnieniowego systemu wtrysku.

I to jest szczera prawda. A to oznacza, że w RX 450h będzie znacznie rzadziej gościł na podnośniku niż wysokoprężni rywale i zapewni bezproblemową eksploatację przed dłuższy czas. Potwierdzają to właściciele hybrydowych RX-ów.

nowy-lexus-rx450h-fsport-opinia

Wersja F sport wyróżnia się innym wypełnieniem grilla. W mniej sportowych odmianach w miejscu siateczki są poziome listwy. Jazda wyłącznie na napędzie elektrycznym nie stresuje krów.

nowy-lexus-rx450h-fsport-test

Zastanawiasz się nad zakupem Lexusa RX 450h? Masz pytania i wątpliwości? Napisz do mnie, chętnie doradzę i pomogę wybrać optymalną konfigurację.

Lexus RX 450h F sport – test
Pierwszorzędny komfort podróżowania, bogate wyposażenia i świetna jakość wykończenia wnętrza to najmocniejsze strony hybrydowego Lexusa RX 450h F Sport. RX 450h to idealny kompan długich podróży, ale hybrydowy napęd największe zalety zaoferuje w jeździe miejskiej.
Wygląd
Wnętrze
Wrażenia za kierownicą
Silnik(i)
Prestiż
To jest premium:
 • odważna stylizacja nadwozia,
 • wysoka jakość wykonania,
 • komfort podróżowania.
To nie jest premium:
 • specyficzna praca skrzyni e-CVT,
 • prędość ograniczona do 215 km/h,
 • Q7, X5 i Ceyenne diesel będą szybsze.
4.4Jak premium?

O Autorze

Avatar

Kim ja w ogóle jestem i co tutaj robię? Od ponad 10 lat zawodowo testuję i recenzuję nowe modele samochodów. Kiedyś jako dziennikarz motoryzacyjny, dzisiaj bardziej niezależnie i lifestyle’owo, jako bloger i freelancer. Staram się wyjaśniać, doradzać i pomagać Wam w Waszych motoryzacyjnych problemach. Nowe samochody to po prostu moja praca. Szczególnie te klasy premium, ponieważ cenię sobie komfort, dbałość o detale oraz emocje, które wynikają z połączenia tych dwóch aspektów.

Podobne posty

7 komentarzy

 1. Avatar
  3S KTL

  Piękne krajobrazy i piękne auto, można się rozmarzyć 🙂 Szkoda, że ta klasa samochodów, a już na pewno marki Lexus, jest taka droga. Zaczynam grać w totka 😉

  Odpowiedz
 2. Avatar
  dominik

  witam – jako dziennikarz – doradz mi jak mozna wynajac auto do testu przed zakupem (2-3dni weekendu) ? lex odmawia (lex wola Wwa) czyli mam sie zdecydowac na auto za 250tys po kilkunastu minutach jazdy Rx200t ???

  generalnie widze ze to problem a przeciez maja testowki oraz flote – juz przy premium powinno to byc standardem a tu zonk—to juz nawet ford edge vignale nam udostepnia za tydzien na 3dni do jazdy……

  Odpowiedz
  • Avatar
   Michał Sztorc

   Szczerze mówiąc nie badałem tematu, najprościej, najszybciej i najpewniej z wypożyczalni, ale wiadomo – koszty. Wydaje mi się, że wszystko zależy od dealera, chociaż myślałem, że dealerzy Lexusa zawsze frontem do klienta, widzę jednak, że nie wszyscy. Próbowałeś Żerań?

   Odpowiedz
 3. Avatar
  Jan

  Witam!

  Zastanawiam się nad kupnem używanego Lexusa RX450H,takiego z przebiegiem około 200 tys.km i ceną jakieś 100 tys.zł.
  Jeżdżę teraz Toyotą Land Cruiser 120,z silnikiem diesla 3 litrowym z roku 2008,która spala mi śdrednio ponad 13 litrów palowa na 100km.do tego jest dość głośna,ale za to niezawdona w terenie (chyba nie ma lepszych aut do takiej jazdy).
  Czy taka zamiana nie będzie przysłowiowym „zamienił stryjek siekierkę na kijek”?.
  Proszę o ewentualną poradę.
  Pozdrawiam,Jan O.

  Odpowiedz
  • Avatar
   Michał Sztorc

   Dzień dobrym, dziękuję za zapytanie. Zużycie paliwa na pewno uda się ograniczyć w mieście o prawie 50 proc. W terenie RX450h nic nie zdziała. Natomiast Lexus na w trasie będzie znacznie bardziej przyjemniejszy, cichszy i bardziej komfortowy. To nie będzie zamiana siekierki na kijek, bardziej kijka, na kijek do golfa.

   Odpowiedz
 4. Avatar
  Artur

  Ogólnie autko przyjemne ale ma usterkę i serwi nie potrafił sobie poradzić. Dział techniczny z Toyota Warszawa wziął auto na kilka dni i też nie wiedzą co jest . poddali się robiac opinie ze wszystko jest ok. Problem polega na tym że przy 1100obrotach auto drży, do tego stopnia że lusterko wsteczne nawet drży. wszystke lexy mają tę usterkę , Na początku twierdzili że to program do pompy paliwa, wgrali niowy z upodate i jest to samo,. potem przepychanki że wszystkie tak mają , ostrzegam potencjalnych nabywców przed kupnem tego auta, chyba że ktoś chce żeby za 400 tysięcy złotych auto chodziło jak traktor. jeśli ktoś ma auto na gwarancji zalecam sprawdzenie i posłuchanie jak podczas jazdy przy 1100-1150 obrotów silnika zachowuje sie auto. Sluże również , jesli ktoś chce przetestowac i sprawdzić pomocą w ustaleniu i pokazaniu usterki. prosze pisac na email praca-magazyn -kalisz@wp.pl , powiem co jest dokładnie nie tak. dziś dostaełm opinie Działu technicznego ze auto sprawne . rozbawili mnie smiechem . nie kupujcie tych aut. miałem czekać za nowym modelem który ma mieć prezentacje w czerwcu ale to tylko kosmetyczne zmainy , jednak dział techniczny Toyota Poland wyleczył mnie skutecznie z zakupu tego auta. Artur

  Odpowiedz
  • Avatar
   JACEK

   Dzień dobry Panie Arturze mam podobny problem z działem technicznym w Warszawie kupiłem dwa lexusy RX 450 H prestiż rok produkcji 2018 .System multimedialny jest do bani jak ktoś dzwoni do mnie jest słabo i nie wyraźnie słychać przy tym szeleszczenie rozmowy doprowadza mnie do szału.Z początku przyznali się do wady mam to na piśmie a po roku stwierdzili że tak ma być.Mają pecha bo poprzednio miałem te same modele tylko 2011 i 2014 więc wiem jak powinien działać zestaw głośno mówiący.Również nie polecam a byłem fanem lexusa jedno wielkie dziadostwo.tel. kontaktowy 502-590-205.Jacek Różycki.

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany

Moja matka mówi, że profil na Instagramie to jedyne, co mi się w życiu udało. 
Zapraszam w wolnej chwili.

close-link