najlepsze drogi europy

Trzy europejskie drogi, które musisz poznać

Jeśli trafiłeś na ten wpis, to wiem, że nie muszę tłumaczyć Ci, o co chodzi w turystyce samochodowej, ani wyjaśniać, dlaczego samochód to idealny sposób na odkrywanie najpiękniejszych zakątków Europy. Sądzę, że doskonale to wiesz i zdążyłeś już zasmakować emocji, jakich potrafi dostarczyć podróżowanie spektakularnymi drogami. Jeśli tak, to zostań ze mną, bo mam dla Ciebie trzy drogowe inspiracje, które musisz poznać. A jeśli nie? To i tak zostań ze mną, bo podpowiem Ci, jak zrealizować pierwszą podróż w nieznane.

Nie, nie wybierzemy się na przełęcz Stelvio. Przełęcz Stelvio jest trochę jak influencerki na Instagramie. Pięknie prezentują się na zdjęciach i krótkich filmach, ale na żywo, przy bliższym poznaniu czar pryska. Byłem na Stelvio i wiem, że w podobnym budżecie paliwowym mogę zaproponować Ci przynajmniej trzy znacznie ciekawsze i bardziej ekscytujące propozycje na samochodową podróż. Przygotowałem trzy drogi, które w rzeczywistości wyglądają równie dobrze, co na Instagramie.

 

Nie tylko „gdzie” ale i „za co”?

I ja wiem, że łatwo tak sobie pisać o tych wszystkich wspaniałych drogach i emocjach płynących z ich odkrywania. Ale wiem też, że najczęściej takie wyprawy odkładamy w nieskończoność, czekamy na „lepszy moment”, „trochę wolnej gotówki” i te podróże pozostają w sferze niesprecyzowanych planów, a może nawet marzeń. Kiedy jest czas, to brakuje środków, kiedy są środki, to nie ma czasu, żeby na kilka dni wyrwać się i uciec samochodem w nieco ładniejsze i bardziej inspirujące miejsca niż Bieszczady. 

Rozumiem to, dlatego zadbałem, żeby w tym wpisie nie tylko powiedzieć Ci gdzie możesz jechać, ale również mam pomysł, jak rozwiązać problem „za co”. Kwestię wygospodarowania czasu zostawiam już po Twojej stronie.

Dobra, to dokąd jedziemy? 

 

Przełęcze Dolomitów wokół Sella Rondy

Górskie przełęcze to sprawdzony kierunek dla kogoś, kto poszukuje spektakularnych dróg. Z doświadczenia wiem, że te najpiękniejsze są w Dolomitach. OK, te w Pirenejach są równie spektakularne, ale dojazd zajmuje 4 razy dłużej, sądzę więc, że na początek warto poznać Dolomity.

W zimie Dolomity, a konkretnie Południowy Tyrol, to fantastyczne regiony narciarskie, a kiedy śnieg stopnieje, Dolomity zmieniają się w raj dla turystyki samochodowej. Właściwie każda droga ze słowem „Passo” (z włoskiego przełęcz) w nazwie gwarantuje niesamowite przeżycia. Którą zatem wybrać?

Nie trzeba ograniczać się do jednej. Co byś powiedział na 6 przełęczy w dwa dni? Według mnie najbardziej niesamowite i malownicze wysokogórskie serpentyny znajdziesz wokół górskiego masywu Sella Ronda. 

Przełęcz Stelvio? Jest przereklamowana. Mam dla Ciebie coś znacznie ciekawszego. Na dobry początek 6 wyjątkowo malowniczych przełęczy w Dolomitach.

To teraz konkrety. Przełęcze o których mowa (i które widać na zdjęciach) to:

 • Passo Giau,
 • Passo Gardena,
 • Passo Valporola,
 • Passo Falzarego,
 • Passo Campolongo,
 • Passo Pordoi.
dolomiti
Moja autorska pętla po Dolomitach. 6 przełęczy na dystansie 120 km. Każda ciekawsza od Stelvio. Ta trasa to 120-kilometrowa podróż w otoczeniu widoków, jak na pocztówce.

Zwróć uwagę, że cała trasa przez 6 przełęczy ma zaledwie 125 km. Ale jest tak intensywna, kręta i bogata w niesamowite widoki, że zdecydowanie lepiej rozłożyć tę wycieczkę na dwa dni i spokojnie nasycić się każdym jej kilometrem. Nocleg z łatwością znajdziesz w jednej pięknych miejscowości w okolicy. Warto! Przyznam, że sam planuję odwiedzić te drogi raz jeszcze.

 

 • Dystans w jedną stronę z Warszawy: 1200 km
 • Ile wydasz na paliwo w dwie strony (zakładam 8l/100 km): około 1300 zł
 • Opłaty za drogi: około 150 zł

 

Droga Napoleona

Przenosimy się na południe Francji. Tutaj czeka na nas droga Napoleona. Uwielbiana przez zagranicznych dziennikarzy motoryzacyjnych, bohaterka niezliczonych materiałów filmowych i sesji zdjęciowych z supersamochodami.

Malownicza trasa zaczyna się lub kończy nieopodal Monaco. Rozciąga się między Cannes i Grenoble i wiedzie dawnym szlakiem wytyczonym trasą przemarszu oddziałów Napoleona powracających z wyspy Elba. Napoleonowi i jego żołnierzom trasa zajęła ponad tydzień. Ty pokonasz ją w około 8 godzin, ale zdecydowanie lepiej rozbić ją na dwa dni. 

Droga Napoleona łączy urzekające widoki z fantastyczną zabawą za kierownicą. I tak przez 300 km.

Draga Napoleona zapewnia kalejdoskop wrażeń estetycznych. Jednak Lazurowe Wybrzeże, podnóża Alp, lawendowe i jaśminowe pola, lasy sosnowe i ujmujące formacje skalne parku krajobrazowego du Vedon to jedynie dodatek do 300 km odcinka jednej z najlepszych dróg do czerpania frajdy z jazdy w Europie.

Jeśli Drogę Napoleona planujesz pokonać od północy na południe – od gór do morza – to przygodę kończysz w Cannes. A to może być punkt startowy dla kolejnej wyjątkowej drogi, tym razem wzdłuż wybrzeża. Nie namawiam, jedynie pokazuję możliwości.

 

 • Dystans w jedną stronę z Warszawy: 1700 km
 • Ile wydasz na paliwo w dwie strony (zakładam 8l/100 km i 7 zł za litr): około 1,9 tys. zł
 • Opłaty za drogi: około 230 zł

 

Droga przez Schwarzwald

Jesteśmy w Niemczech. Z jednej strony cel naszej wyprawy ma niecałe 50 km długości. Z drugiej, jest w rozsądnym dystansie od Polski, więc korzystny stosunek nakładu drogi do nagrody zostaje zachowany. Tą nagrodą jest droga B500 w południowo-zachodnich Niemczech, czyli Schwarzwaldhochtrasse. Rozpoczyna się w Baden-Baden i biegnie na północ. 

shwarzwald-1
Droga B500 znana jako Schwarzwaldhochtrasse uznawana jest za jedną z najlepszych dróg do turystyki samochodowej w Europie.  

Trasa przez Schwarzwald jest niezwykle urozmaicona, nie tylko jeśli chodzi o zakręty, ale i sam krajobraz. Z poziomu morza wspinamy się nią na wysokość ponad 1000 m n.p.m, by ponownie zjechać 900 m w dół. W międzyczasie gęsty lat ustępuje miejsca panoramie pasma górskiego, która to chwilę później ponownie zostaje przysłonięta wysokimi drzewami. Po drodze napotkamy jeziora polodowcowe i mnóstwo pobocznych dróg, w które również zdecydowanie warto zjechać.

Trasa przez Schwarzwald pojawiła się nawet w grze Need For Speed: Porsche Unleashed. Chociaż nie jestem przekonany, że była odwzorowaniem tej realnej. Tak czy inaczej, Schwarzwaldhochtrasse to zdecydowanie jedna z ciekawszych dróg w naszej części Europy i warto wpisać ją na listę „do odwiedzenia”.

Ta trasa ma jeszcze jedną ważną zaletę – jest pusta, chociaż jak w przypadku wszystkich dróg, które jednocześnie są atrakcjami turystycznymi, lepiej unikać weekendu. I chociaż o słoneczną pogodę będzie tu znacznie trudnej niż w Dolomitach, to wydaje mi się, że Schwarzwaldhochtrasse nabiera fantastycznego, mrocznego klimatu, kiedy jest pochmurno, mgliście i mokro. Warto więc wybrać się tu jesienią. 

O ile w Dolomitach, w licznych wysokogórskich schroniskach, które będziesz mijał, musisz zatrzymać się na symboliczne espresso, to wizyty na Schwarzwaldhochtrasse nie możesz zaliczyć do kompletnej bez przystanku na tort – przepraszam za spolszczenie, ale jest ogólnie stosowane – Szwarcwaldzki. A wracając ze Schwarzwaldu, koniecznie zajrzyj do Stuttgartu do Muzeum Porsche.  

 

 • Dystans w jedną stronę z Warszawy: 1200 km
 • Ile wydasz na paliwo w dwie strony (zakładam 8l/100 km): około 1300 zł
 • Opłaty za drogi: 0 zł

 

Za co wybrać się w wymarzoną podróż?

Wiemy już, gdzie jechać. Teraz musimy zająć się kwestią „za co”. W jaki sposób szybko pozyskać wolne środki na spontaniczną podróż w piękne miejsce, tak żeby nie odkładać jej w nieskończoność?

Z pomocą w realizacji mniejszych i większych planów (a nawet marzeń) przychodzi partner tego wpisu, czyli firma Vivus, która w każdej chwili może wesprzeć Twoje ambitne plany szybką pożyczką*.

pozyczka-vivus
Najprostszy sposób na pozyskanie dodatkowego budżetu na spontaniczną realizację wymarzonej podróży. Bez dodatkowych kosztów. Zwracasz tyle, ile pożyczyłeś.

Pierwsza pożyczka do 3 tys. zł nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami (RRSO 0%), a na zwrot masz ponad 60 dni. Zwracasz tyle, ile pożyczyłeś. Nic więcej. Przykład reprezentatywny znajdziesz na końcu tego wpisu.

Taka kwota z powodzeniem wystarczy na każdą z zaproponowanych przeze mnie podróży dla 2 osób, nawet z dziećmi. Wliczam w to już noclegi oraz wyżywienie. Z oferty skorzystasz TUTAJ.

Ba, taka kwota powinna nawet wystarczyć, aby przed dłuższą trasą zadbać o samochód, tak by zapewniał komfort, pewność i bezpieczeństwo. Dzięki temu będziesz mógł skupić się na czerpaniu wrażeń z jazdy, kolekcjonowaniu wspomnień i nowych doświadczeń. Bo na koniec to o nie tutaj chodzi, pieniądze schodzą na dalszy plan.

Jeśli Twoje plany na samochodową podróż życia są bardziej ambitne i wykraczają dystansem oraz budżetem poza moje propozycje oraz korzystałeś już z usług Vivusa, to możesz pożyczyć aż do 7,5 tys. zł (RRSO 819,12%) . W dodatku z kodem rabatowym INSTA5 dostaniesz 15 proc. zniżki. Skorzystaj z tego linka.

Przyznam, że nie pamiętam, ile kosztował mnie spontaniczny wypad Mustangiem na przełęcze w Dolomitach. Pewnie sporo, bo Mustang V8 nie należy do najbardziej ekonomicznych samochodów. Z perspektywy czasu te przepalone pieniądze okazują się najmniej istotne, bo wspomnienia, doświadczenia i zdjęcia, które przywiozłem są bezcenne.

 

*Pożyczkodawcą jest Vivus Finance sp. z o.o. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. RRSO to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Przykład reprezentatywny dla pierwszej pożyczki: całkowita kwota pożyczki 1400 zł; całkowita kwota do zapłaty 1400 zł; oprocentowanie stałe w skali roku 0%; całkowity koszt pożyczki 0 zł; umowa na 61 dni.

Hej! A widziałeś już znany i lubiany Instagram PremiumMoto? >>
close-image