Audi Q5 Sportback – test i opinia | Dlaczego lepiej wybrać Sportbacka?

Audi Q5 Sportback, czyli Audi Q5 subtelnie doprawione stylizacyjnymi nutami coupe. Czym dokładnie różni się Q5 Sportback od „tradycyjnej” odmiany Q5 i dlaczego decydując się na zakup Q5, zdecydowanie powinieneś spojrzeć na Q5 Sportback? Zapraszam po szczegóły.

Sprawa z nowym Audi Q5 wygląda tak, że całkiem niedawno bardzo dokładnie opowiedziałem Ci o tym samochodzie na Youtube w teście z cyklu #FuraZBani (podrzucam na końcu). Wspólnie obejrzeliśmy nowe Audi Q5 z zewnątrz, powiedzieliśmy sobie, co się zmieniło, dokładnie poznaliśmy wnętrze oraz przeanalizowaliśmy wrażenia z jazdy.

Test nowego Audi Q5 zakończyłem stwierdzeniem, że Q5 po faceliftingowych zmianach to świetny SUV, ale… nie warto go kupować. Nie warto kupować Audi Q5, bo znacznie lepiej kupić Audi Q5 Sportback. Dlaczego? Cóż, są według mnie są przynajmniej dwa powody.

audi q5 sportback opinia test 1
Nowe Audi Q5 Sportback, czyli Q5 z czapeczkę założoną daszkiem do tyłu. Nieco bardziej ekstrawaganckie, nieco bardziej stylowe, nieco… ładniejsze niż „zwykłe” Audi Q5.

 

Dlaczego lepiej kupić Audi Q5 Sportback – powód 1

Stylistyka. Wiadomo, rzecz względna. Ale obiektywnie i krótko rzecz ujmując Q5 w odmianie Sportback jest po prostu ładniejszym Q5. Tak samo jak Cayenne Coupe jest ładniejszy od Cayenne, Q3 Sportback od Q3, a GLC Coupe do GLC. Statystyki sprzedaży jasno pokazują, że w przypadku każdego SUV-a, który ma również odmianę coupe, to właśnie coupe cieszy się większym zainteresowaniem. 

Moim zdaniem w przypadku Q5 stylizacyjny zabieg wyciągnięcia i obniżenia linii dachu wyszedł sylwetce na dobre. I nawet jeśli teraz kręcisz nosem, że wcale nie, to pewnie przekonasz się do Audi Q5 Sportback, kiedy zobaczysz je na żywo. 

Mamy więc powód nr 1.

 

Dlaczego lepiej kupić Audi Q5 Sportback – powód 2

Drugi powód, dla którego lepiej sprawić sobie Audi Q5 Sportback zamiast tradycyjnego (czyt. niemodnego już) Q5 jest powiązany z tym pierwszym. Jeżeli wychowałeś się w epoce spodni dzwonów, albo na co dzień biegasz w krawacie, to wiesz, że styl i podążanie za modą często wymagają poświęceń w kwestii komfortu i aspektów praktycznych. W przypadku Audi Q5 Sportback nie ma tego problemu. Możesz jeździć bardziej stylowym samochodem, bez uszczerbku na aspektach praktycznych względem tradycyjnego Q5.

Że mniej miejsca nad głową? To prawda, ale mówimy o milimetrach różnicy, które… nikomu różnicy nie zrobią. Że mniejszy bagażnik? Owszem, ale mniejszy jedynie o 10 litrów. To wartość, której nie odczujesz. I warto ten fakt podkreślić, bo w przypadku przejścia z GLC do GLC Coupe tracisz 50 litrów pojemności bagażnika, a bagażnik X3 jest o 25 l większy od bagażnika X4. 

Mamy więc ładniejsze Q5, które pozostaje równie praktyczne, co tradycyjna odmiana. Czego chcieć więcej? Może tego, żeby do odmiana Sportback kosztowała tyle samo, co tradycyjne Q5. Ale tak dobrze niestety nie ma. Trochę dopłacić trzeba. 

 

Ile musisz dopłacić do Q5 Sportback?

Audi Q5 Sportback będzie droższe od Q5. Tak samo jak BMW X4 jest droższe od X3, a Mercedes GLC Coupe od Mercedesa GLC. Ile musisz dołożyć, żeby Twoje Q5 wyglądało lepiej niż tradycyjne Q5 sąsiada?

Dopłata do Sportback wynosi dokładnie 15 700 zł. Chyba że wybierasz między SQ5 a SQ5 Sportback, wówczas dopłata wynosi 12 300 zł. Czy to dużo? Kwestia względna. Na pewno niezbyt wiele, jeśli spojrzymy na tę wartość przez pryzmat miesięcznej raty. 

Tyle. Bo więcej istotnych różnic między Audi Q5 a Q5 Sportback nie ma. Historia jest identyczna jak w przypadku Q3 i Q3 Sportback. W odmianach Sportback nie pojawiają się żadne nowe warianty wykończenia, kolory lakierów, rodzaje tapicerek czy wzory felg. Konfiguratory Q5 i Q5 Sportback są identyczne. 

 

Audi Q5 Sportback vs Audi Q5 – zdjęcia

Głównym powodem, dla którego według mnie lepiej zdecydować się na odmianę Sportback zamiast Q5 jest wygląd. I nawet jeśli na zdjęciach nie widać wyraźnej stylizacyjnej przewagi Sportbacka nad „zwykłym” Q5, to na żywo ta przewaga jest wyraźna. Zostawiam Cię z najbardziej zbliżonymi kadrami Q5 i Q5 Sportback, jakie udało mi się znaleźć. I zapraszam do podzielenia się refleksjami w komentarzu.

 

 

I jeszcze wnętrze Q5 Sportback. We wnętrzu Sportbacka nie zmienia się nic względem tradycyjnej odmiany Q5. To bardzo przyjemne wnętrze, które po faceliftingowych zmianach na rok 2021 ma szasnę obronić się przez kolejne 4 lata, do czasu premiery kolejnej generacji Q5. Chociaż łatwo nie będzie.

Wnętrze nowego Audi Q5 Sportback. Więcej o zmianach względem wersji sprzed faceliftingu opowiadam na filmie poniżej.

 

Nowe Audi Q5 – poznaj na filmie

A teraz zostawiam Cię sam na sam z nowym Audi Q5. Co prawda to nie Sportback, ale jak wspomniałem, poza designem, Q5 niczym nie różni się od Q5 Sportback, dlatego poszukując testu Q5 Sportback, możesz spokojnie obejrzeć test zwykłego Q5.

Hej! A widziałeś już znany i lubiany Instagram PremiumMoto? >>
close-image